Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
روزنامه‌نگار قديمي درگذشت+عکس - شبکه نیوز
پنج شنبه، 26 مهر 97 ساعت 10:12 ق.ظ / Thu, 2018 October 18

- فرهنگ و هنر - روزنامه‌نگار قديمي درگذشت+عکس

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

روزنامه‌نگار قديمي درگذشت+عکس

تاریخ 27 بهمن 1392 ساعت 21:47:41
کد خبر: 042997
منصور کوشان، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، روزنامه‌نگار و عضو کانون نویسندگان ایران، در پی یک دوره طولانی بیماری سرطان، در سن ۶۵ سالگی در نروژ درگذشت.
روزنامه‌نگار قديمي درگذشت+عکس

 

منصور کوشان در سال‌های میانی دهه ۱۳۷۰، در تهران سردبیری نشریه ادبی "تکاپو" را بر عهده داشت و پس از خروج از کشور، از بهار سال ۱۳۸۸ در نروژ، فصلنامه ادبی-فرهنکی "جنگ زمان" را منتشر می‌کرد. از منصور کوشان چندین رمان، مجموعه داستان و چند دفتر شعر منتشر شده است. منصور کوشان از اعضای فعال "جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران" بود و در سال ۲۰۱۰ جایزه آزادی بیان اوسیتزکی به وی اهدا شده بود.

زندگینامه
در پنجم دی ماه ۱۳۲۷ در اصفهان زاده شد. در سال‌های جوانی شعر و نمایشنامه می‌نوشت و از نسل جوان حلقه‌ی جنگ اصفهان بود. از او در همان سال‌های جوانی نمایشنامه‌های "تصویر من"، "ساعت کوبنده چیست، ساعت کوبنده" و "بودن از نبودن" در دانشگاه اصفهان به روی صحنه رفت. کوشان در سال ۱۳۵۳، پس از این که نمایشنامه اش "فریادی برای گوش‌های کر" در صحنه اجرا شد، برنده‌ی اول جشنواره تاتر شهرستان‌ها گشت، تله ویزیون ملی آن را ضبط و پخش کرد، و هم چنین برنده نمایشنامه نویسی سال به خاطر نمایشنامه "روزنامه‌های دیروز، امروز و فردا" از طرف سازمان تلویزیون ملی ایران گشت و پس از به عنوان مسؤل مرکر فرهنگی اصفهان به استخدام سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران درآمد.

در این سال ها، منصور کوشان در کنار طراحی و کارگردانی نمایشنامه هایی از خود و دیگران، کلاس‌های آموزش نمایشنامه نویسی و کارگردانی نیز داشت و با گروه تاتر دانشگاه اصفهان همکاری می‌کرد. اما از آن جا که اجرای نمایش‌های او، مانند "الف، لام، میم"، "وعده‌ی ملاقات" ، "بودن از نبودن" و ... با مشکل ساواک روبرو شد، در پاییز سال ۱۳۵۴ اصفهان را به مقصد تهران ترک کرد.

کوشان در تهران، ضمن نوشتن نمایشنامه و انتشار آن‌ها چون "قربانیان خواب پنهان" در نشریه هایی چون ماهنامه رودکی، با تلویزیون و مطبوعات همکاری می‌کرد. چنان که نقدهای بسیاری از او در باره‌ی تاتر دیدگاه تازه ای در نقد تاتر را باب کرد. از سری کارهای او می‌توان به بررسی کامل نمایشنامه‌های اکبر رادی در ویژه نامه‌های روزنامه آیندگان و ماهنامه رودکی اشاره کرد. منصور کوشان پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، همکاری اش را با صدا و سیما قطع کرد و هفته نامه‌ی "ایران" را تا بهار سال ۱۳۵۹، منتشر کرد که خود مدیر و سردبیر آن بود. از پس از تعطیلی این نشریه‌ها، کوشان نیز چون بسیاری از شاعران و نویسندگان تا سال ۱۳۶۴ خانه‌نشین بود و در همین سال‌ها، به دلیل محدودیت‌های سانسور به ویژه برای تئاتر، رو به داستان‌نویسی و رمان نویسی آورد.

او از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ با صدا و سیما به صورت برنامه ای همکاری کرد و چند نمایشنامه تلویزیونی، مجموعه تلوویزیونی و فیلم ساخت که همه‌ی آن‌ها توقیف یا با سانسور بسیار پخش شدند. از آثاری که در این دوره ساخت و هرگز پخش نشد، نمایش "در حضور"، فیلم "بچه مردم"، سریال "اندرلطایف روزگار" را می‌توان نام برد و از مجموعه‌های پخش شده باسانسور شدید، سریال "ز هر کوی، ز هر کوی" یا "به دنبال سیمرغ"، که بازسازی زندگی و آثار شخصیت‌های مهم تاریخ ادبیات و عرفان ایران چون سنایی غزنوی، بایزید بسطامی، فریدالدین عطار، ابوریحان بیرونی، مولوی بلخی، مصلح الدین سعدی، ناصر خسرو قبادیانی، ابوسعید ابوالخیر و ... بود.

فضای سانسور پی در پی، کوشان را بر آن داشت تا باز به سوی نقد و روزنامه نگاری روی بیاورد. از این رو پس از همکاری با دوره‌ی نخست "آدینه" و انتشار مقاله هایی در باره تاتر، تلویزیون، شعر و عرفان، سردبیری ماهنامه‌ی "دنیای سخن" را به عهده گرفت و پس از تعطیلی موقت این نشریه، با همکاری عباس معروفی مجله گردون را منتشر کرد و کوشید به مفاد بیانیه ای که در باره‌ی نسل سوم ادبیات ایران منتشر کرده بود، جامه‌ی عمل بپوشاند.

در همین دوره که تا حدودی امکان فضای فرهنگی به وجود آمده بود، کوشان موفق شد رمان "محاق" و مجموعه داستان "خواب صبوحی و تبعیدی ها" را منتشر کند که هر دو با استقبال خوانندگان روبرو شد. پس از توقیف و انتشار مجدد مجله گردون، کوشان دیگر همکاری اش را با آن ادامه نداد و در سال ۱۳۷۰ ضمن فعالیت در راستای احیای کانون نویسندگان، موفق شد ماهنامه‌ی "تکاپو" را تا سال ۱۳۷۲ منتشر کند که هم نقش مهمی در شکل گیری جمع مشورتی کانون نویسندگان داشت و هم نقش مهمی در معرفی ادبیات مدرن و یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین نشریه‌های ادبی بعد از انقلاب ۵۷ محسوب می‌شود.

کوشان بعد از تعطیلی تکاپو، در کنار فعالیت در جمع مشورتی کانون نویسندگان، انتشار کتاب هایش، چون مجموعه شعرهای "قدیسان آتش و خواب‌های زمان"، "سال‌های شبنم و ابریشم"، مجموعه داستان‌های "واهمه‌های مرگ" و "واهمه‌های زندگی" و رمان "آداب زمینی" را منتشر کرد و دو شماره‌ی گاه نامه "بوطیقای نو" را. او پس از یک وقفه‌ی طولانی که پس از ماجرای اتوبوس ارمنستان پیش آمد و هیچ فعالیت فرهنگی نداشت، مجموعه شعر "مفهوم دیگر الفبا" را منتشر کرد، رمان "راز بهار خواب" و سه کتاب نمایشی به نام‌های "محفل عاشقان" (4 نمایشنامه)، "بازی‌های پنهان" (4 نمایشنامه)و "ماجراهای شگفت انگیز اولیس" (نمایش نامه‌ی بلند) را جهت دریافت مجوز انتشار به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داد و چون مجوز نگرفتند، سردبیری مجله "آدینه" را به عهده گرفت و آن را پس از سال‌ها، به صورت دو هفته‌نامه و مرتب منتشر کرد تا این که از ایران خارج و آدینه هم تعطیل و توقیف شد.

از فعالیت‌های دیگر منصور کوشان، می‌توان به همکاری او در برپایی "سیمنار صدمین سال نیما یوشیج" در هتل بادله ساری، مسولیت او در دعوت از نویسندگان برای سفر به ارمنستان، تدوین و جمع آوری امضای بیانیه "ما نویسنده‌ایم" یا "متن ۱۳۴" و یکی از اعضای اصلی هیئت برگزاری و تدارک "مجمع عمومی کانون نویسندگان" اشاره کرد.

طی سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۸، منصور کوشان بارها به صورت انفرادی یا همراه دیگر نویسندگان بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت. آخرین بازداشت او در مهر ماه ۱۳۷۴ صورت گرفت که ادامه آن همراه شد با تعقیب او، دوستان و همکارانش و نهایت کشته شدن محمد مختاری و محمدجعفر پوینده. هم زمان با بازداشت نویسندگان و اوج قتل‌های زنجیره‌ای کوشان این شانس را یافت که به مناسبت پنجاهمین سال اعلامیه‌ی حقوق بشر، از طرف خانه‌ی آزاد یبان و انجمن قلم نروژ برای سخنرانی به اسلو دعوت شد و یک روز بعد از گم شدن محمد مختاری ایران را ترک کرد و چون چند روز بعد از کشته شدن مختاری و پوینده، لیست مرگ نویسندگان افشا و منتشر شد و نام او در صدر آن قرار داشت، دیگر به ایران باز نگشت.

از دسامبر سال ۱۹۸۹ تا سال ۱۹۹۹ میلادی را منصور کوشان در کشورهای مختلف اروپا گذراند. او در شهرهای کشورهای مختلف ده‌ها جلسه شعرخوانی، داستان خوانی و سخنرانی داشت. در نیمه دوم سال ۱۹۹۹ پناهندگی سیاسی نروژ را پذیرفت و برای نوشتن بخش ایران "دایره المعارف سانسور جهان" با 14 نویسنده دیگر از کشورهای مختلف همکاری کرد. این کتاب هم زمان با افتتاحیه کتابخانه اسکندریه در مصر، به زبان نروژی و انگلیسی منتشر شده است.

منصور کوشان از آوریل سال ۲۰۰۰ به عنوان نویسنده‌ی مهمان در شهر استاوانگر، در جنوب غربی نروژ اقامت دارد. او پس از یک سال مدیر هنری تاتر سولبرگ این شهر شد و نمایشنامه‌هایی از خود و نویسندگان جهان را به زبان نروژی طراحی و کارگردانی کرد که با استقبال تماشاگران و به ویژه منتقدان روبرو شد.

نمایش‌نامه‌های "G.U.D" یا "خدا" اثر منصور کوشان، "Siste sjanse یا "آخرین شانس" نوشته مشترک منصور کوشان و Jan Olav Brynjulfsen و نمایشنامه Yerma اثر فدریکو گارسیا لورکا، Invitasjon یا "دعوت" اثر منصور کوشان، Intet nytt یا "هیچ خبر"، برداشتی از نمایشنامه "آسانسور آشپزخانه" اثر هارولد پینتر و Nora + Nora اثر منصور کوشان را به روی صحنه برده است. نمایشنامه‌ی G.U.D" و کارگردانی "آخرین شانس" توانست پشتوانه اتحادیه نمایشنامه‌نویسان نروژی را جلب کند و مبلغ 50 هزار کرون سال ۲۰۰۲ این نهاد معتبر را نصیب منصور کوشان گرداند. از کوشان هم چنین نمایشنامه‌ی "هملت یک ایرانی در تبعید" به زبان نروژی با کارگردانی Szewczyk Cezary در فستیوال تاتر شمال نروژ اجرا شده است و آثاری به نروژی از او منتشر شده مانند رمان "محاق"، داستان "آوازهای خاموش در تبعید" و ده‌ها شعر و مقاله.

در طی همین سال‌ها منصور کوشان توانسته رمان‌ها و نمایشنامه‌ها و داستان‌ها و آثار تحقیقی دیگری بنویسد که هنوز منتشر نکرده و خبر آن‌ها را در آخر کتاب هایش منتشر کرده است. مانند رمان "شاهد" جلد دوم رمان "دهان خاموش"، مجموعه داستان "آوازه‌های خاموش در تبعید"، "این مادران" و ... منصور کوشان  در سالیان اخیر در نروژ اقامت داشت و سردبیر فصل‌نامه‌ی فرهنگی، ادبی و هنری "جنگ زمان" است که به زبان فارسی و نروژی در آغاز هر فصل منتشر می‌شد. کوشان همچنین برنده‌ی جایزه آزادی بیان اوسیتزکی سال ۲۰۱۰ میلادی است که هر ساله پن نروژ، به یک نویسنده یا فعال مدافع آزادی بیان اهدا می‌کند.

 

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.