Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت - شبکه نیوز
سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 05:12 ق.ظ / Tue, 2018 April 24

- فرهنگ و هنر - صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت

تاریخ 21 آبان 1395 ساعت 23:40:31
منبع: اختصاصی شبکه نیوز/ بابک پزشکی
کد خبر: 054567
امروزه صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت و به مثابه پدیده پویای جهانی و اجتماعی است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. شناخت دقیق و تحلیل علمی این پدیده، می‌تواند چهارچوب‌های مطمئنی را برای برنامه‌ریزی صنعت گردشگری فراهم سازد. رشد گردشگری نتیجه سه تغییر اجتماعی، توسعه زیر ساختهای حمل و نقل، افزایش درآمد و فراهم شدن دسترسی همگانی به فن‌آوری‌های ارتباطی است. این تغییرات سبب افزایش گردش و تفریح مردم و رشد سفرهای تفریحی شد.
صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت

 


صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت

 

شبکه نیوز / در عصر حاضر گردشگری به عنوان یکی از عوامل مؤثر در گسترش روابط بین ملت‌ها به شمار می‌رود، اما توسعه آن نیازمند امکانات ویژه ای، از قبیل: آب و هوا، آثار تاریخی و فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی، آداب و سنن، زیرساخت‌ها، امکانات و تجهیزات است. کشورها با درک این مهم، امکانات و تجهیزات مناسب را به منظور جذب گردشگری فراهم می‌نمایند. با افزایش جمعیت و رشد فزاینده شهرها از یک سو و پیشرفت‌های چشمگیر اخیر در شبکه حمل و نقل، تکنولوژی و سایر عناصر زندگی بشر از سوی دیگر، هر روز که می‌گذرد، انگیزه‌های نیاز به مسافرت و سفرهای گردشگری نیز افزایش می‌یابد.


امروزه صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت و به مثابه پدیده پویای جهانی و اجتماعی است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. شناخت دقیق و تحلیل علمی این پدیده، می‌تواند چهارچوب‌های مطمئنی را برای برنامه‌ریزی صنعت گردشگری فراهم سازد. رشد گردشگری نتیجه سه تغییر اجتماعی، توسعه زیر ساختهای حمل و نقل، افزایش درآمد و فراهم شدن دسترسی همگانی به فن‌آوری‌های ارتباطی است. این تغییرات سبب افزایش گردش و تفریح مردم و رشد سفرهای تفریحی شد. رشد گردشگری سبب توسعه شهرهای بزرگ و کوچک به عنوان مقصدگردشگری گردید.


نقش هتل ها در توسعه صنعت گردشگری
تمامی کشورهایی که در مسیر توسعه قرار گرفته و در سال‌های اخیر رشد اقتصادی قابل قبولی داشته‌اند، به نوعی شرایط را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی مهیا و تسهیل کرده‌اند. ورود سرمایه‌گذاران علاوه بر اینکه با ایجاد رقابت و انحصارزدایی، صنایع داخلی را به تکاپو واداشته، باعث رشد کمی و کیفی آنها شده و زمینه را برای ورودشان به زنجیره فعالیت‌های اقتصاد جهانی هموار می‌کند، کم‌ریسک‌ترین سیاست دولت‌ها برای افزایش تولید ناخالص داخلی نیز است.


از این رو با توجه به تاکیدی که بر رونق اقتصاد غیرنفتی از سوی دولت وجود دارد و همچنین رونق رو به رشد بازار گردشگری ایران با افزایش ورود گردشگران خارجی، سرمایه‌گذاران خارجی از مدت‌ها قبل‌تر از حصول توافق هسته‌ای درحال رصد بازارهای ایران هستند. در این میان صاحبان برندهای معتبر هتلسازی و هتلداری با نظر به برنامه‌های توسعه گردشگری که ساخت هتل‌های 4و 5 ستاره در راس آنها قرار دارد، در میان داوطلبان سرمایه‌گذاری در ایران، پیشتاز هستند.


صنعت گردشگری تلفیقی از فعالیت‌ها، خدمات و زیرساخت های مختلف است که از مهمترین آن ها مراکز اقامتی و هتل ها است. اهمیت هتل‌داری و جایگاه ویژه آن در صنعت گردشگری و نقش آن در جذب گردشگر بر همگان روشن است امروزه دیگر هتل‌داری یک فعالیت صرفا تجاری نیست بلکه یک فعالیت اقتصادی فرهنگی و یک صنعت است.

 

اهداف توسعه گردشگری و ارتقا کمی و کیفی فعالیت‌های گردشگری در ارتباط ناگسستنی با این صنعت است. از آنجا که اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابستگی بالایی دارد و نوسانات قیمت جهانی نفت در طول زمان متغیرهای کلان اقتصادی نظیر تولید ملی، سرمایه‌گذاری های ناخالص، اشتغال و درآمدهای ارزی را تحت تاثیر قرار داده است، لذا به منظور تنوع بخشیدن به منابع رشد اقتصادی، درآمدهای ارزی و همچنین ایجاد فرصت‌های مختلف شغلی در کشور و جذب 20 میلیون گردشگر ورودی مطابق چشم انداز افق 1404، توسعه صنعت گردشگری و هتل‌داری از اهمیت دو چندانی برخوردار می‌باشد و به تبع آن جامعه هتلداران کشور به عنوان نماینده بخش خصوصی جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در این صنعت دارد.

 

صنعت گردشگری علاوه بر درآمدزایی بالا از توانایی اشتغال آفرینی خوبی هم برخوردار است. نتایج مطالعات انجام شده نشان داده‌اند توسعه این صنعت نقش موثری در کاهش بیکاری و همچنین بهبود توزیع درآمد و افزایش درآمدهای دولت از طریق مالیات‏های غیرمستقیم دارد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که در شرایط کنونی معضل اشتغال به یکی از دغدغه‏های اصلی سیاستگذاران اقتصادی تبدیل شده است و توسعه صنعت گردشگری می تواند به سهم خود در رفع این مشکل اثرگذار باشد.


صنعت هتلداری که شامل پذیرایی و عرصه تولید و توزیع مواد غذایی و نوشیدنی به میهمانان و مسافران می‌شود از نظر اشتغال‌زایی و درآمد، بخش بزرگی از صنعت بزرگ گردشگری را تشکیل می‌دهد.


نقش تعیین کننده و تسهیل کننده دفاتر و آژانس های گردشگری در توزیع خدمات صنعت گردشگری
سفر واقعیتی انکار ناپذیر و یکی از فعالیت های انسان پیشرفته به منظور لذت بردن از تعطیلات ، کسب درآمد و سود است . اگرمردم قصد مسافرت داشته باشند نیازمند رزرو بلیت هواپیما، هتل و طرح خوب برای سفر خود می باشند . مؤسسات و بنگاه های گردشگری و مسافرتی نقش عمده ای در تکامل و توسعه صنعت گردشگری دنیا داشته اند. این گونه مؤسسات سعی بر آن دارند که اطلاعات و فعالیت های مسافرتی و هر آنچه را که مورد نیاز گردشگران است فراهم کنند. مهم ترین کار آژانس های گردشگری ،برآورد تقاضا یا ایجاد تقاضای مثبت نسبت به جاذبه های گردشگری و به نوعی پیش بینی انگیزه های مردم برای مسافرت است.دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری نقش تسهیل کننده در کانال توزیع خدمات صنعت گردشگری و تدارک زمینه مناسب مواجهه متقاضیان و عرضه کنندگان ایجاد بازار را بر عهده دارند . تبلیغات در رسانه های جمعی، تهیه و توزیع انواع نقشه ها و بروشورهای تبلیغی ، راهنمای سفر و برنامه های سفر برای گردشگران از مهم ترین کار دفاتر گردشگری در دادن اطلاعات به گردشگران و رقابت با سایر مؤسسات است. این دفاتر سعی دارند جاذبه ای جدیدو نو و یا پدیده ای بکر را به مردم و گردشگران معرفی کنند تا گوی سبقت از رقبای خود بربایند. این اقدامات در مجموع افزایش آگاهی های مردم و توسعه صنعت گردشگری را به همراه دارد.


همایش بین المللی گردشگری ایران و نمایشگاه صنایع وابسته
اقتصاد گردشگری به عنوان عنصری مولد، به دلیل اتکا به تولید داخلی، درون‌زایی و ارتباط با اقتصادهای کوچک و فراگیر نقش موثری در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ایفا می کند. با استعانت از درگاه ذات اقدس الهی و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و آینده روشن فصل جدید اقتصادی کشور " همایش بین المللی گردشگری ایران و نمایشگاه صنایع وابسته " با هدف ارائه راهکارهای نوین جهت جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و توسعه زیر ساخت های صنعت گردشگری، دستیابی به درآمد پایدار شهری با رویکرد گردشگری شهری، اشتغال زایی پایدار و کارآفرینی با حضور گسترده مقامات عالی رتبه کشور، مدیران ارشد سازمان های مرتبط و سفرای کشورهای مختلف دی ماه 95 به میزبانی قطب گردشگری کشور، استان مازندران برگزار می گردد.


قطار گردشگری بین المللی به سرعت در حال حرکت است و با توجه به پیشرفت روز افزون صنعت گردشگری در دنیا، لزوم بهره مندی حداکثری از حضور فعال و پرشور اعضای شورای اسلامی شهرهای کشور، شهرداران و دیگر مدیران شهری در این همایش بین المللی ضرورتی انکار ناپذیر تلقی می گردد. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، هر یک از شهرهای حاضر در همایش بین المللی گردشگری ایران در صورت ارایه طرح های مستعد گردشگری، می توانند در یک نشست مشترک با سرمایه گذاران، از طرح مورد نظر رونمایی نمایند. طبیعتا این نشست مشترک که با حضور مستقیم و گسترده سرمایه گذاران همراه خواهد بود فرصت بسیار مغتنمی جهت عقد قراردادهای سرمایه گذاری فراهم آورده است.


حمایت های  شورای عالی استان ها، استانداری تهران، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هواپیمایی کشور و سازمان هواشناسی از سازمان های تابعه وزارت راه و شهرسازی، سازمان حفاظت محیط زیست، کمیسیون ملی یونسکوی ایران، کانون جهانگردی و اتوموبیل رانی، جمعیت هلال احمر ایران، جامعه هتلداران ایران نشان از اهمیت برگزاری این رویداد در راستای توسعه و اعتلای صنعت گردشگری کشور می باشد.


اعضای فراکسیون گردشگری مجلس نیز با حضور در این همایش و بررسی موانع موجود در مسیر توسعه صنعت گردشگری و جذب توریسم و با نگاه ویژه به پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه این صنعت در کشور، در صدد ارایه نظرات، پیشنهادات و راهکارهای مناسب و کاربردی در قالب لایحه جهت طرح در مجلس شورای اسلامی می باشد.


امید است برگزاری این رویداد بین المللی به پشتوانه حمایت گسترده سازمانها، نهادهای دولتی، دانشگاه های سراسر کشور و سایر مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و همچنین حضور تاثیرگذار نخبگان، اساتید و صاحبنظران برجسته عرصه گردشگری، برگ زرینی دگر در عرصه گردشگری برای نظام جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد./صنعت گردشگری فراتر از یک صنعت

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.