Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
چه کسانی به بدهکاران بانکی پر و بال دادند؟ - شبکه نیوز
آدینه، 29 تیر 97 ساعت 12:58 ب.ظ / Fri, 2018 July 20

- اقتصادی - چه کسانی به بدهکاران بانکی پر و بال دادند؟

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات
مقصر اصلی ماجرای بدهکاران بانکی رونمایی شد

چه کسانی به بدهکاران بانکی پر و بال دادند؟

تاریخ 22 خرداد 1393 ساعت 14:47:54
کد خبر: 045446
  شبکه نیوز/ مطالبات معوق بانکی پدیده شومی است که مربوط به امروز و دیروز نیست و در بانک های ایران ریشه تاریخی دارد. ریشه اصلی پدیدار شدن این موضوع در نظام بانکی به تسهیلات تکلیفی و دستوری بازمی گردد.
چه کسانی به بدهکاران بانکی پر و بال دادند؟

مطالبات معوق بانکی پدیده شومی است که مربوط به امروز و دیروز نیست و در بانک های ایران ریشه تاریخی دارد.

 

ریشه اصلی پدیدار شدن این موضوع در نظام بانکی به تسهیلات تکلیفی و دستوری بازمی گردد.


هنوز از یادها نرفته است که زمانی حتی در تبصره های بودجه به ارائه تسهیلات اشاره می شد ،تکلیفی قانونی روی دوش بانک ها گذاشته می شد و در مواقعی حتی دولت ضمانت آن را می کرد.

 

از آن زمان فرهنگ اخذ تسهیلات خارج از ضوابط به مردم آموزش داده شد. ان پدیده بعد از دولت سازندگی و در ابتدای دولت اصلاحات از تبصره های بودجه حذف شد اما با روی کار آمد دولت نهم به شکلی دیگر این بار نه از طریق قانون، فشارهایی را به سیستم بانکی آورده شد تا تسهیلاتی بدون ضابطه با عناوین مختلف، نظیر بنگاه های زودبازده، مسکن مهر، خشکسالی و ... اعطا شود.

 

در این راه انواع راه های خارج از ضوابط برای اعطای تسهیلات به کار گرفته شد و با توجه به تجارب قبلی احساس شد که می توانند این تسهیلات را بازپرداخت نکنند و این فرهنگ غلط به سایر تسهیلات گیرندگان نیز سرایت کرد.

 

به عنوان مثال از طریق پیمان های ارزی، تسهیلاتی گرفته شد اما به روش های مختلف از بازپرداخت آن سر باز زده شد. بخش صنعت نیز تهدید تعطیلی واحدها را پیش کشید تا از طریق امهال، استمهال و تقسیط، مساعدت هایی دریافت کند و پس ندهد و نتیجه این شد که امروز بخش اعظمی به معوقات بانکی افزوده شده است .

 

این در حالی است که بدهکاران بزرگ همچنان با منابع بانکی به فعالیت اقتصادی خود ادامه می دهند، هر چند این روزها سایه پرچم مبارزه با فساد را بالای سر خود احساس می کنند.

 

اهتمام سه قوه برای بازگرداندن مطالبات معوق به بانک ها موجب شده تا بدهکاران دانه درشت که طی سال های اخیر با ایجاد رابطه های ویژه موفق به اخذ وام های کلان از سیستم بانکی شده اند، روزهای ناآرامی را در پیش داشته باشند.

 

پرونده بدهکاران بانکی در روزهای اخیر ابعاد تازه تری به خود گرفته است. بعد از ارسال اسامی 575 ابر بدهکار بانکی از سوی قوه مجریه به قوه قضاییه، اطلاعات جدیدی از میزان بدهی آن ها فاش شده است.

 

در طول سال های گذشته بارها از اعلام اسامی مفسدان اقتصادی و بدهکاران بانکی سخن گفته شد و رئیس جمهور سابق اعلام کرد که نام آن ها را در جیب دارد اما هیچگاه به طور قانونی و رسمی اقدامی صورت نگرفت. دستگاه قضا برای اولین بار طی سال های اخیر لیستی از بدهکاران دانه درشت را دریافت کرده و در حال دسته بندی بدهکاران است.

 

با وجود جدی شدن برخورد با مفسدان اقتصادی اما مسوولان قوه قضاییه از عدم تمایل بانک ها برای پیگیری مطالبات معوق خبر داده اند. پیش از این نیز دستگاه های نظارتی پس از برگزاری جلسات با بانک ها اعلام کرده بودند که برخی بانک ها اطلاعات کاملی از بدهکارانشان را در اختیار سیستم های نظارتی قرار نمی دهند.

 

در این میان اما خبر رسیده است که طی پنج‌سال اخیر برخی از مشتریان بانک‌ها تا 300بار از سیستم بانکی وام گرفته‌اند.

 

این آماری است که مدیرعامل شرکت رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها بیان کرده و گفته است بالابودن دفعات دریافت وام توسط برخی از مشتریان الزاما نکته‌ای منفی نیست و گاهی حتی نشان‌دهنده گردش مالی و فعالیت بالای اقتصادی برخی از این مشتریان است.

 

اما این در حالی است که به گفته محمد جلیلی میانگین تعداد دفعاتی که از سال 88 تاکنون یک فرد از سیستم بانکی وام دریافت کرده بین یک تا سه‌بار بوده است و کارشناسان بانکی دریافت وام 300 باره از سیستم بانکی را نشان از ایراد در سیستم اعتبارسنجی مشتریان بانکی می‌دانند.

 

سیستمی که بر اساس آن بانک‌ها باید برای پرداخت وام به هر یک از مشتریان خود اطلاعات آنها را دریافت کنند و بر اساس اعتبار مشتری و وضعیت خوش‌حسابی و بدحسابی به افراد یا شرکت‌ها وام پرداخت کنند.

 

به گفته کارشناسان بانکی این سیستم در ایران دچار مشکل است و چندی پیش بود که موضوع تغییر سیستم اعتبارسنجی در شبکه بانکی مطرح اما مدتی بعد این تغییرات منتفی شد. شاید به‌دلیل ضعف در همین سیستم است که برخی از مشتریان توانسته‌اند تا 300 بار وام دریافت کنند.

 

به این ترتیب به نظر می رسد یکی از مقصران اصلی وجود پدیده بدهکاران بانکی ، بانک ها هستند که نه تنها تمایلی به معرفی متخلفان ندارند بلکه تخلف هم می کنند و به برخی افراد خاص که خوش حساب هم نبوده اند چندین و چند بار وام می دهند.

 

گفتنی است، بر اساس اخبار ، رقم معوقات بانکی اکنون به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و این در حالی است که کل رقم بودجه سال ۱۳۹۳ مبلغ ۷۸۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده است وقرار دادن رقم معوقات بانکی در کنار این عدد کاملا معنادار است.

 

باید منتظر ماند و دید دولت یازدهم می تواند در این خصوص اقدامات مفیدی انجام دهد تا برای همیشه این مشکل بزرگ اقتصادی را حل کند یا خیر؟

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.