Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabakenews/public_html/libraries/Helper.php on line 366
ضرورت توقف جریان دلالی - شبکه نیوز
چهار شنبه، 28 آذر 97 ساعت 02:04 ب.ظ / Wed, 2018 December 19

- اقتصادی - ضرورت توقف جریان دلالی

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

ضرورت توقف جریان دلالی

تاریخ 02 تیر 1397 ساعت 15:13:32
منبع: روزنامه ثروت
کد خبر: 057271
هویدا نخست وزیر پیش از انقلاب زمانی گفته بود: به امید روزی که هر ایرانی یک پیکان داشته باشد. در روزگار ما این شعار چنین شده است: به امید روزی که هر ایرانی یک فروشگاه زنجیره ای داشته باشد!
 ضرورت توقف جریان دلالی

 

 ضرورت توقف جریان دلالی

 

هویدا نخست وزیر پیش از انقلاب زمانی گفته بود: به امید روزی که هر ایرانی یک پیکان داشته باشد. در روزگار ما این شعار چنین شده است: به امید روزی که هر ایرانی یک فروشگاه زنجیره ای داشته باشد!

به تازگی کمپین هایی برای نخریدن کالا در کشور تبلیغ می شوند در حالی که چاره مشکلات گرانی این نیست. درست است که عرضه و تقاضا بر قیمت تاثیر دارد، اما خود کاسبان اکنون از این که کالای موجود خود را نفروشند و آن را در انبار نگه دارند تا بازار به اصطلاح به ثبات برسد استقبال می کنند.


اقتصاد ایران همچنان از ناحیه فرهنگ دلالی تهدید می شود. دلال تنها پول را می شناسد.ارزش افزوده اقتصاد دلالی از میزان سودی است که هر واسطه نسبت به واسطه قبلی روی قیمت جنس کشیده است. در حالی که ارزش افزوده معنایی دیگر دارد و ناشی از زایندگی پول است.


وقتی میزان نقدینگی بخش خصوصی براساس برخی برآوردها بیش از سه برابر سرمایه دولت شد، دیگر نمی توان چشم انتظار آن ماند که دولت برای جذب نقدینگی کاری بتواند انجام دهد. در طول چهل سال گذشته بارها و بارها سیاست پیشفروش برای کنترل بازارها آزمایش شده است و با این که پاسخ مقتضی را نگرفته ایم، مدام به سوی همان سیاست می رویم تا به اصطلاح بازار را مهار کنیم اما برعکس سیاستهای ما باعث فربه تر شدن عده ای محدود شده است.


لزومی ندارد مدام از دولت توقع داشته باشیم با بضاعت محدود خود بتواند کاری کند، برعکس باید کاری کرد که بخش خصوصی کاری بکند! سیر سرمایه ها به سوی دلالی همواره آسیبی برای چنین نظامهایی است.


دوستی می گفت که خانه اش را در تگزاس به قیمت 190هزاردلار خریده است. بعد از پنج سال وقتی می خواسته است خانه را بفروشد توانسته است آن را 195هزار دلار بفروشد. جالب این که پنج هزار دلار یادشده هم میزان عوارضی را پوشش می داده است که در پنج سال پرداخته بوده است.


این ناشی از ثبات اقتصادی است و همین هم هست که دولت آمریکا را چنان قدرتی می بخشد که می تواند برای همه دولتهای دیگر شاخ و شانه بکشد!


برای آن که بخش خصوصی به سوی تولید گرایش پیدا کند باید کاری کرد که موانع تولید از سر راه برداشته شود. اقتصاد ما در این صورت باید واقعی شود و برای دلالی محدودیت ایجاد کند. این که شمار فروشگاههای زنجیره ای به عدد وحشتناکی رسیده است و به گفته برخی تناسب تعداد فروشگاههای زنجیره ای به تعداد خانوار در ایران حدود ده برابر هنجارهای طبیعی جهانی است، از این ناحیه ناشی می شود (مانند همه امور دیگر در این زمینه هم آمارهایی هست، اما آمارها قابل اعتماد نیستند زیرا اعداد شگفتی ای ایجاد می کنند که نمی توان آن را باور کرد).


چرا مردم به سوی تولید رو نمی کنند؟ از آنجا که ما با فرهنگ دلالی بزرگ می شویم، میوه باغدار پنج دست می چرخد تا به دست مصرف کننده برسد و همین می شود که در فصل گرما زردآلو، میوه تابستانی را باید به کیلویی سیصدهزار ریال بخریم و خیار را حدود کیلویی سی هزار ریال.


دلیل این امر بیماری سیستم است. حالا با افزایش روزافزون فروشگاههای زنجیره ای به نظر می رسد تتمه اقتصاد ایران هم به سوی دلالی میل می کند. از قراری که شنیده ایم تعداد بیشمار دیگری هم از فروشگاههای زنجیره ای در حال تاسیس هستند و مجوزهای لازم را اخذ کرده اند.


با این حساب پریدن از شاخه ای به سوی شاخه های دیگر دلالی طبیعی است. از هر محصولی که پیش فروش می شود بخش اعظم آن را دلالانی می خرند که قدرت خرید را دارند و از آنجا که سرمایه دلالی وطن نمی شناسد در حقیقت آنها با این روش جریان اقتصاد را هم تحت تاثیر قرار می دهند و ارزش پول ملی و قدرت خرید را پایین می برند.


به نظر می رسد یگانه راه حل اقتصاد ما چسبیدن به دامان تخصص است. دیگر اجتهادهای شخصی وزیران و دولتمردان برای پیشبرد امور اقتصادی کافی است. در ترکیب شورای اقتصاد ما چند نفر اقتصاددان قابل و روزآمد حضور دارند. در مجمع تشخیص مصلحت نظام چطور؟


دیگر وقت آن است که با یک تصمیم درست و سنجیده در این روال تغییر ایجاد کنیم. ضرورت دارد جریان دلالی متوقف شود و اقتصاد باید به دست اقتصاددانان درمان شود نه نمایندگان جریانهای دلالی!

اکبر نعمت الهی

صاحب امتیاز و مدیرمسوول روزنامه ثروت

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.