Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
ورزشی که دوای درد استخوان های آسیب دیده است - شبکه نیوز
سه شنبه، 29 خرداد 97 ساعت 01:36 ق.ظ / Tue, 2018 June 19

- فناوری - ورزشی که دوای درد استخوان های آسیب دیده است

اخبار امروز
استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات

ورزشی که دوای درد استخوان های آسیب دیده است

تاریخ 02 مهر 1395 ساعت 18:30:40
کد خبر: 054149
به توصیه محققان پزشکی کسانی که به دلیل مشکلات مفصلی و آسیب دیدگی های استخوانی از تحرک و انجام ورزش محروم هستند، ورزش در آب راه حل مشکل آنان است.
ورزشی که دوای درد استخوان های آسیب دیده است

 

 

پیشگیری و درمان با طب ورزشی؛
ورزشی که دوای درد استخوان های آسیب دیده است

ممکن است شما جزو افرادی باشید که به دلایل مختلفی چون آرتروز، اضافه وزن و یا شیوه زندگی بسیار کم تحرک، نگران تاثیر منفی ورزش بر استخوانها، مفاصل و ماهیچه هایشان هستند و شاید پذیرفتن این موضوع که باید به ورزش بپردازید و ورزش تنها راه سلامتی شما و رها شدن از بند بیماری هایتان است، برایتان ممکن و قابل درک نباشد.

اما باید بدانید که پزشکان با تخصص های مختلف به شما ورزش در آب را پیشنهاد می کنند.

*فواید ورزش در آب

محققان کانادایی توصیه میکنند که افراد دچار مشکلات مفاصل یا آسیب دیدگی استخوان می توانند به جای خودداری از ورزش کردن، تمرین های ورزشی خود را در آب انجام دهند.

تحقیقات جدید در کانادا راه حلی را برای بسیاری از افراد یافته است که از مشکلات مفاصل یا آسیب دیدگی‌های استخوانی رنج می‌برند و از ورزش کردن به خاطر وخیم تر شدن وضعیت بیماری خود خودداری می‌کنند. محققان به این گروه از افراد توصیه کردند که تمرین‌های ورزشی را زیر آب انجام دهند.

-تناسب و سلامت جسم : سیستم قلبی- عروقی مقاوم، ماهیچه های نیرومند و پرتوان، انعطاف پذیری، هماهنگی، چالاکی و تعادل همه از اجزاء تشکیل دهنده جسمی متناسب و سالم هستند که با پرداختن به ورزش در آب به دست می آیند و تقویت میشوند.جالب است بدانید که فواید انجام دادن ورزش در آب به همین جا ختم نمی شود.

-رهایی از تنش : ورزش کردن در یک محیط آرام بخش آبی به شما امکان می دهد تا تنش های ناشی از کار، مشکلات و مسائل نگران کننده را فراموش کنید و به ذهن خود استراحت بدهید.

-آسایش : تاثیر خنک کننده و حالت ماساژ مانندی که از حرکت در آب به وجود می آید، به ورزشکار کمک می کند بدون احساس گرما یا خستگی، به انجام حرکات بپردازد.

-تفریح : محیط و تسهیلات استخر محل مناسبی برای تفریح و شادی است و ورزش را به کاری مفرح مبدل میکند.

*بالا بردن استقامت هوازی

علاوه بر خاصیت درمانی که برای افراد بیمار در خصوص ورزش در آب ذکر شد، ورزشکاران نیز می توانند از ورزش کردن در آب بهره های فراوان ببرند. با انجام دادن مجموعه تمرینات ورزشی در آب به طوری که بدن را به گونه ای درگیر می کند که پس از طی مدت حداقل ۴ هفته استقامت قلبی و تنفسی، قدرت، انعطاف پذیری و سایر فاکتورهای آمادگی جسمانی را بالا برده و شخص را قادر می سازد تا از یک زندگی فعال برخوردار شده و کارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی به مدت طولانی انجام دهد.همانند تمرینات هوازی در آب

*فواید تمرینات هوازی در آب

انجام تمرینات هوازی در آب به شخص کمک می کند تا هماهنگی لازم بین سیستم عصب و عضله ایجاد شده و در نتیجه علاوه بر اثرات مثبت فیزیکی مغز شخص را نیز درگیر تمرینات می کند. کارآیی اندام ها به خصوص عضلات و مفاصل در طی دوره های تمرین بهبود یافته و اجرای کلیه اعمال که شخص در طی روز درگیر آن است در آب درگیر تمرین خواهند شد. مانند نشستن، بلند شدن، خم شدن، راست شدن و راه رفتن و … انجام تمرینات در آب از بسیاری از صدمات ورزشی جلوگیری می نماید.

اهداف تمرینات هوازی در آب:

- برخورداری از استقامت بالای قلبی و عروقی

- ایجاد توان مطلوب برای انجام کارهای روزانه

- ایجاد انعطاف در عضلات، تاندون ها، لیگامنت ها برای اجرای بهتر حرکات

-بالا بردن توانایی های بدن در انجام کارهای روزانه زندگی در افراد عادی و ورزشکاران حرفه ای

- افزایش کارآیی قلب و عروق و دستگاه تنفس و تحریک جریان کند و تنبل خون در بدن

- افزاش ظرفیت هوازی یا بالا بردن توان هوازی شخص

ورزش در آب برای چه کسانی مناسب است؟

هر کس میتواند به ورزش در آب بپردازد ، اما برای مبتلایان به آرتروز یا هر مشکل مفصلی دیگر، افرادی که دارای اضافه وزن یا چاقی مفرط هستند، افرادی که بیشتر اوقات روز را در بی تحرکی سپری کند و به دنبال روشی ساده برای آغاز ورزش باشد، بیمارانی که در حال طی کردن دوران نقاهت بعد از آسیب دیدگی یا یک جراحی بوده و قصد دارد با اجازه پزشک به این ورزش بپردازد، افرادی که ماهیچه های پای ضعیفی دارند، مبتلایان به مشکلاتی در ناحیه پشت ، مادران باردار و سالخوردگان از هر ورزشی مناسب تر است.

چرا ورزش در آب را انتخاب کنیم؟

در آب بودن به خودی خود موجب میشود که شما ورزش کنید زیرا هر حرکت شما در واقع عملی برای غلبه بر مقاومت آب بر بدن شما است. البته منظور ما از ورزش در آب، شنا نیست. منظور انجام دادن حرکات ورزشی مانند پیاده روی، ایروبیک و نرمشهایی است که معمولا در خشکی انجام میگیرند.

ورزش در آب، اگر به طور صحیح انجام شود میتواند همانقدر که انجام این حرکات بر روی زمین موثرند، برای بدن مفید باشد. این ورزشها قدرت عضلانی، استقامت، نرمش و انعطاف پذیری و همچنین تعادل بهتر را برای ورزشکاران به ارمغان می آورند.

دلایل پزشکان برای پیشنهاد ورزش در آب

-نیروی رانش آب، تکیه گاه وزن بدن می شود. هنگامی که شما تا گردن در آب غوطه ور هستید، آب در حدود 90 درصد وزن شما را خنثی میکند و به طور قابل توجهی از فشار وزن بر روی مفاصل، استخوانها و ماهیچه ها می کاهد. شما به جای اینکه با تمام وزن خود بر روی زمین محکمی فرود بیایید، تنها با ده درصد وزن خود ایستاده اید. این خاصیت، میزان جراحات و آسیب های حین ورزش را به شدت کم میکند.

- هنگام غوطه وری در آب، جریان خون سریعتر میشود و سلامت قلب و عروق شما را بهبود میبخشد

- در صورتی که دچار آسیب دیدگی و تورم در بخشی از بدن باشید، فشار آب بر روی بدن از شدت تورم کاسته و درد را تخفیف می دهد.

- از آنجایی که آب محیطی متراکم تر از هوا است، شما با حرکت در آب مقاومتی از 4 تا 44 درصد بیشتر از مقاومت هوا را تجربه میکنید. ورزش در آب و غلبه بر این مقاومت، مانند آن است که وزنه هایی به دست و پای خود بسته باشید یا با دستگاههای وزنه دار به ورزش بپردازید، با این حسن که انجام این حرکات در آب کم خطرتر است.

- از آنجایی که نیروی جاذبه در آب کم میشود، شما در آب میتوانید آن دسته از حرکات کششی که انجام آن در خشکی برایتان ممکن نیست را انجام دهید.

- فشار عمق آب بر روی بدن، مفاصل، ماهیچه ها و اندامهای داخلی، در حین ورزش مانند یک ماساژ خوب، به تمام بدن آرامش بخشیده و مانع کوفتگی بدن میشود.

نکات ایمنی برای انجام ورزش در آب

-با پزشک خود مشورت کنید : اگر بیش از 40 سال دارید و دارای مشکل مزمنی چون آسم، دیابت یا نارسایی قلبی هستید، در زمینه ورزش در آب با پزشک خود مشورت کنید.

-ورزش را در ابتدا با یک کلاس معتبر آغاز کنید تا ورزش در آب را به خوبی بیاموزید. شما می توانید پس از آموختن حرکات صحیح و گرفتن پاسخ پرسشهای خود، در استخر منزل یا نزدیکترین استخر به محل زندگی یا کار خود به ورزش بپردازید.

-از شایستگی مربی خود مطمئن شوید.

-قبل از اولین جلسه کلاس، مربی خود را از شرایط و هرنوع مشکل عمده جسمی مانند آرتروز، آگاه کنید تا حرکاتی متناسب با شرایط شما پیشنهاد کند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.