Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
تلگرام، تیغ دو دم «فیلترینگ» و گلوی وزیر جوان! - شبکه نیوز
شنبه، 31 شهریور 97 ساعت 10:35 ب.ظ / Sat, 2018 September 22

- فناوری - تلگرام، تیغ دو دم «فیلترینگ» و گلوی وزیر جوان!

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات
تأملی بر حال و روز ناخوش اینترنت کشور؛

تلگرام، تیغ دو دم «فیلترینگ» و گلوی وزیر جوان!

تاریخ 29 اردیبهشت 1397 ساعت 01:47:40
منبع: tabnak
کد خبر: 056418
از شش، هفت سال پیش که اینترنت کشور بارها توسط دندان‌های کوسه‌ها و یا لنگر کشتی‌ها دچار اختلال می‌شد تا شکفتن کسب‌وکار‌ها بر بستر فضای مجازی، آنقدر تغییرات در این سال‌ها وسیع بوده که کوچکترین مشکلی، بسیار بزرگ جلوه می‌کند و نارضایتی زیادی به دنبال دارد.
تلگرام، تیغ دو دم «فیلترینگ» و گلوی وزیر جوان!

 

تأملی بر حال و روز ناخوش اینترنت کشور؛

تلگرام، تیغ دو دم «فیلترینگ» و گلوی وزیر جوان!


«عقبگرد»؛ این لغتی است که بسیاری برای توصیف وضعیت این روز‌های فضای مجازی به کار می‌برند. برای تشریح حال و روز فضایی که بسیاری از ایرانیان در آن فعالیت دارند.

 

به گزارش «شبکه نیوز»، از شش هفت سال پیش که اینترنت کشور به کرات توسط دندان‌های کوسه‌ها و یا لنگر کشتی‌ها دچار اختلال می‌شد تا شکفتن کسب‌وکار‌ها بر بستر فضای مجازی، آنقدر تغییرات در این سال‌ها وسیع بوده که کوچکترین مشکلی، بسیار بزرگ جلوه می‌کند و نارضایتی زیادی به دنبال دارد.

درست مثل این روز‌ها که مراجعه به فضای مجازی همراه با دشواری‌هایی شده است؛ دشواری‌هایی از جنس فیلترینگ، پیچیدگی‌های عبور از آن و ملال‌آور بودن سرعت اینترنت. شرایطی که برخی را از صرافت استفاده از فضای مجازی انداخته، اما خیلی خیلی بیش از آن، ناراضی آفریده است.

 

ناراضیانی که برایشان مهم نیست تا همین چند سال پیش دسترسی به اینترنت تنها با کمک مودم‌های پر سر و صدای دیال آپ ممکن بود و بعد، وقتی دوران ای‌دی‌اس‌ال رسید، نمایندگان مجلس، قانونی وضع کردند که بر اساس آن سرعت اینترنت در حد بسیار نازلی محدود شد. در حد ۱۲۸ کیلو!

سرعتی که به مدد پورت‌ها و سوئیچ‌های بسیار بسیار شلوغ، به محدوده سرعت دیال‌آپ محدود می‌ماند و کمترین اشکالش، اتلاف شدید وقت کاربران بود؛ کاربرانی که نت برایشان منبع مطالعه و تحقیق، سرگرمی، بازی، حضور در شبکه‌های اجتماعی و امثال آن‌ها بود و به مخیله‌شان خطور نمی‌کرد به زودی زندگی روزمره در کشورمان هم به اینترنت گره بخورد.

 

شرایطی که حالا به خاطره‌های دور و دراز شباهت دارند، ولی به هیچ عنوان نمی‌توانند شرایط وخیم فعلی را توجیه کنند. شرایطی که در قیاس با روز‌های برخورد لنگر کشتی با کابل ها، وخیم نیست، اما برای مردمی که به کمک اینترنت خرید می‌کنند، مشتری تاکسی آنلاین هستند، به کمک پیام رسان‌ها برای هم فاکتور و تصویر نمونه کار ارسال می‌کنند، مسیریابی شان با کمک نرم افزار‌های محتاج به اینترنت است و...، خیلی وخیم جلوه می‌کند.

 

برای مردمی که توقع دارند مسئولان کشور زیرساخت‌ها را به شدت توسعه دهند و شرایطی فراهم آورند تا سرعت اینترنت به سطح کشور‌های دیگر نزدیک شود، اما می‌بینند که یک روز شبکه اشتراک فایل‌های صوتی فیلتر می‌شود، روز دیگر شاهد از دسترس خارج شدن یک پیام رسان هستند، بحث بر سر فیلتر کردن یا نکردن بازی‌های آنلاین و نرم افزار‌های مختلف را شاهدند و به جای پاسخ به ابهامات، با مسئولانی مواجهند که هر اظهار نظرشان به معنای اعمال محدودیتی جدید است.

 

در چنین وضعیتی کافی‌‎ است وزیر جوان کابینه از تلاش وزارت‌خانه متبوعش برای مقابله با فیلترشکن‌ها خبر دهد تا همه نارضایتی‌ها به گله و شکایت از وی تبدیل شود و زیر پست‌ها و توئیت هایش خودنمایی کند. انبوه گلایه‌ها از وزیری که هرچند بار‌ها اذعان داشته همه چیز در اختیارش نیست و بسیاری از کاربران هم بر این امر واقفند، حالا نوک پیکان انتقادات بیش از هرکسی متوجه وی است.

 

شاید از این روی که همگان از وی و وزارت خانه تحت امرش انتظار دارند تا اوضاع را سامان دهد، اما به جای پاسخ به این درخواست، شاهد تلاش‌ها برای اعمال محدودیت‌های جدید هستند؛ تلاش‌هایی که برای همه مسجل شده با کندی اینترنت و افزایش اختلالات همراه خواهد بود و بر رنج کاربران پرشمار دنیای مجازی خواهد افزود.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.