یک شنبه، 03 شهریور 98 ساعت 07:03 ق.ظ / Sun, 2019 August 25

- سیاسی - آمریکا اگر راست میگوید تحریم را بردارد

اخبار امروز
استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات

آمریکا اگر راست میگوید تحریم را بردارد

تاریخ 27 مرداد 1391 ساعت 16:33:26
کد خبر: 014420
اخبار اقتصادی این هفته با گزارش افزایش نرخ بیکاری در کشور در فصل بهار شروع شد که البته شاید مصداق این ضرب المثل معروف باشد که با یک گل بهار نمیشود.

چندی بعد سخن از بازگشت به اقتصاد کوپنی شد و در نهایت کارمندان خوشحال شدند که در ماه مبارک رمضان بالاخره میتوانند سبد کالای خود را، حتی در آخرین روز ماه مبارک، دریافت کنند.

اخبار اقتصادی این هفته با گزارش افزایش نرخ بیکاری در کشور در فصل بهار شروع شد که البته شاید مصداق این ضرب المثل معروف باشد که با یک گل بهار نمیشود. چندی بعد سخن از بازگشت به اقتصاد کوپنی شد و در نهایت کارمندان خوشحال شدند که در ماه مبارک رمضان بالاخره میتوانند سبد کالای خود را، حتی در آخرین روز ماه مبارک، دریافت کنند.

به گزارش شبکه نیوز از تابناک، جالب توجه ترین اخبار اقتصادی هفته عبارت بودند از:

افزایش نرخ بیکاری در سه ماهه نخست امسال

دو هفته پیش، اخبار اقتصادی با گزارش بانک مرکزی از افزایش نرخ تورم شروع شد و این هفته نیز گل اخبار اقتصادی کشور افزایش نرخ بیکاری در سه ماهه اول سال جار بود.

به این ترتیب که مرکز آمار ایران نرخ بیکاری جمعیت ده ساله و بیشتر را در بهار سال جاری معادل 12.9 درصد اعلام کرد که بر این اساس 3 میلیون و 146 هزار و 92 نفر بیکار بودند.

نرخ بیکاری جمعیت 15 ساله و بیشتر نشان می دهد که 12.9 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در بهار سال جاری بیکار بوده اند و نرخ بیکاری در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

همچنین نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله نیز حاکی از آن است که 25.8 درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

همه اینها در حالی است که در ایران یک ساعت کار در هفته، افراد را جزو شاغلین به حساب می آورد و پیش از این عنوان میشد که با طرحها و برنامه های دولت نرخ بیکاری در کشور کاهش خواهد یافت.

زنده شدن نوستالژی کوپن در اقتصاد

این هفته یادی هم از نوستالژی کوپن در اقتصاد ایران شد و کسانی که شدیدا مشتاق یاد آوری صف های دریافت کالا با کالابرگ هستند، یک قدم به خواسته خود نزدیک میشوند.

ارسلان فتحی پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در آخرین خبری که به رسانه‌ها داده، می‌گوید: در شرایط فعلی جامعه، در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید کالابرگ به اقتصاد بازگردد. او در مورد جزئیات طرح جدید خود اظهار کرده است که سهمیه‌بندی و توزیع کالاهای اساسی از طریق کالابرگ در قالب طرح ۹ ماده‌ای مجلس در حال بررسی است.

این طرح البته با انتقادات شدیدی مواجه شده است و هنوز مشخص نیست که آیا همانند طرح قبلی ارسلان فتحی پور برای چند نرخی کردن ارز به بایگانی و دفتر خاطرات میپیوندد یا اینکه اینبار فتحی پور مصمم است اقتصاد ایران را به بیست سال قبل بازگرداند.

رتبه دوم را پس میگیریم

بیش از یک ماه است که عراق با افزایش تولید به رتبه دوم اوپک صعود کرده است و اکنون صحبت از باز پس گیری جایگاه دوم از عراق میشود.

این هفته عضو کمیسیون انرژی مجلس، محمد سعید انصاری، اذعان کرده است که فزایش تولید نفت عراق در ماه گذشتهمیلادیکه از مرز سه میلیون بشکه در روز عبور کرد به علت فشارهای غرب بوده است.

وی گفته است غرب می‌خواهداز این افزایش تولید نفت عراقاستفاده‌های سیاسی کند و مشتریان نفتی ایران را تحت الشعاع قرار دهد. وی اشاره کرده است که مدیریت صحیح منابع موجب بازگشت ایران به رتبه دوم میشود، اما ذکر نکرده منظور از مدیریت صحیح چیست.

توزیع سبد کالای کارمندان

بالاخره با نزدیک شدن به روزهای پایانی این ماه مبارک، اعلام شد که توزیع سبد کالای ماه رمضان کارمندان دولت آغاز شده است. حسن رادمرد معاون وزیر صنعت و معدن و تجارت اعلام کرده است که سقف زمانی برای توزیع این سبد پیش‌بینی نشده است تا همه کارمندان بتوانند این سبد را دریافت کنند.

به گفته رادمرد، اکنون هر دستگاهی که فهرست کارکنان خود را نهایی کرده باشد، می‌تواند با مراجعه به دستگاه مباشر نسبت به دریافت کالاهای مشمول این سبد اقدام کند.

در نهایت در واپسین روزهای ماه مبارک، و با همت مسئولان پرکار و پیگیر در وزارت صنعت و معدن و تجارت، کارمندان دولت از برکات این ماه کریم بی نصیب نمی مانند.

آمریکا اگر راست میگوید تحریم ها را بردارد

این هفته واقعه دردناک زلزله آذربایجان، در راس اخبار رسانه ها بود. پوشش خبری رسانه ها از وضعیت زلزله زدگان و نحوه کمک رسانی گاه گاهی با موضوعات جالب توجه نیز همراه بود.

از جمله آنکه، حسن قدمی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در یک نشست خبری با اشاره به کمکهای بین المللی عنوان کرده است: بر اساس عرف بین‌المللی با این که کمکی از کشورها نخواسته‌ایم ولی کشورها کمک می‌کنند که تا کنون پاکستان، قطر، ترکیه و آذربایجان کمک‌های خود را اهدا کردند.

وی در مورد کمک آمریکا گفت: آمریکا اعلام کرده است که می‌خواهد کمک کند ولی ما می‌گوییم حسن نیت ندارند آنها اگر راست می‌گویند تحریم‌ها را بردارند.

بودجه نهادهای خاص حذف شد

این هفته اعلام شد که کمیسیون برنامه و بودجه کار بررسی طرح اصلاح جدول شماره 12 را در دستور کار قرار داده و در این بررسی این جدول را به طور کامل حذف کرد.

بر این اساس با اصلاحی که در کمیسیون انجام شد مقرر شد آن دسته از نهادها و موسسات که ذیل دستگاه‌های اجرایی هستند زیر مجموعه نهادهای دولتی شوند و آنها که غیردولتی‌ هستند نیز زیرمجموعه دستگاه‌های غیردولتی قرار گیرند.

در جدول شماره 12 نام 157 موسسه و نهادهای دولتی و غیردولتی قید شده که از آغاز دوره مجلس نهم عده‌ای از نمایندگان به دلیل آنکه معتقد بودند هیچ دستگاه نظارتی نمی تواند بر این پرداخت‌ها و هزینه‌ها نظارت داشته باشد و اساساً معیار مشخصی برای چنین پرداخت‌هایی وجود ندارد به دنبال اصلاح و حذف این جدول از بودجه بودند. مجموع رقمی که به این 157 عنوان و موسسه تعلق می گیرد حدود 750 میلیارد تومان است.

همه در کار بانک مرکزی دخالت میکنند

این هفته معاون سابق بانک مرکزی تصریح کرده است که اختیار تصمیم گیری درباره ارز با بانک مرکزی است و هیچ جایی به غیر از بانک مرکزی این اختیار را ندارد.

سیدعلی با تصریح این که هیچ‌کس به غیر از بانک مرکزی نمی‌تواند در مورد ارز تصمیم‌گیری کند، افزوده: ‌در واقع بقیه می‌توانند به بانک مرکزی توصیه کنند، حتی روزی هم که در قانون اشاره کردند نظام ارزی کشور نظام شناور مدیریت شده است در واقع به منزله آن بود که دست بانک مرکزی را باز بگذارند تا بتواند نرخ را تعیین کند.

وی در پایان تاکید کرد: فقط باید بانک مرکزی در مورد ارز تصمیم‌گیری کند و نباید این طور شود که همه اظهارنظر کنند اما در مقطع فعلی همه دخالت می‌کنند.

البته وی نگفته است که منظور وی از "همه" چه کسانی یا چه نهادهایی هستند. همچنین باید پرسید که بر اساس این استدلال اگر "همه" در کار بانک مرکزی دخالت نمی کردند اکنون شرایط ارزی کشور بهتر بود؟!

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.