Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
جزییات آخرین هدیه بنزینی احمدی‌نژاد - شبکه نیوز
شنبه، 31 شهریور 97 ساعت 11:10 ب.ظ / Sat, 2018 September 22

- سیاسی - جزییات آخرین هدیه بنزینی احمدی‌نژاد

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

جزییات آخرین هدیه بنزینی احمدی‌نژاد

تاریخ 23 بهمن 1391 ساعت 14:02:26
کد خبر: 029306
یک مقام مسئول در وزارت نفت امروز با تاکید بر اینکه تاکنون طرح و یا پیشنهادی توسط وزارت نفت و یا ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای اختصای سهمیه ویژه بنزین نوروزی به دولت ارسال نشده است، گفت: اما با توجه به افزایش تولید بنزین، احتمال اختصاص این سهمیه ویزه بنزین وجود دارد.

 

به گزارش شبکه نیوز،  همزمان با خودکفایی و افزایش تولید بنزین ایران، احتمال اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی قوت گرفته و در صورت موافقت رئیس جمهور، این سهمیه در روزهای پایانی اسفند به کارت هوشمند سوخت خودروها واریز می‌شود.

از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف بنزین کشور به 65 میلیون لیتر در روز افزایش یافته که با ورود به نیمه دوم سال و کاهش سفرهای برون شهری، متوسط مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی به مرز 62 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است.

در حال حاضر به طور متوسط روزانه 58 تا 60 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه های موجود نفت تولید می شود که ظرفیت تولید بنزین کشور به مرز 70 میلیون لیتر در روز تا پایان اسفند ماه سالجاری افزایش می یابد.

بر این اساس با بهره برداری از مجتمع بنزین سازی RFCC پالایشگاه نفت شازند و طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت لاوان در مجموع روزانه حدود 10 تا 12 میلیون لیتر دیگر به ظرفیت تولید بنزین افزوده خواهد شد.

در این صورت علاوه بر توقف کامل تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی و مثبت شدن تراز تولید و مصرف این محصول استراتژیک نفتی، حتی امکان صادرات 2 تا سه میلیون لیتر بنزین هم فراهم می شود.

از این رو با توجه به خودکفایی کامل کشور از واردات بنزین و وجود ظرفیت مازاد، احتمال اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی توسط هیات دولت و با دستور رئیس جمهور قوت گرفته است.

پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می دهد که در حال حاضر سهمیه ویژه بنزین نوروزی به عنوان یکی از سناریوها در سطح دولت مطرح است.

اختصاص سهمیه نوروز در انتظار دستور رئیس جمهور

یک مقام مسئول در وزارت نفت امروز  با تاکید بر اینکه تاکنون طرح و یا پیشنهادی توسط وزارت نفت و یا ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور برای اختصای سهمیه ویژه بنزین نوروزی به دولت ارسال نشده است، گفت: اما با توجه به افزایش تولید بنزین، احتمال اختصاص این سهمیه ویزه بنزین وجود دارد.

وی با اعلام اینکه در شرایط فعلی کشور از ظرفیت مناسب ذخیره بنزین برخوردار است، تصریح کرد: از این رو در صورت اختصاص سهمیه 40 تا 50 لیتری ویژه نوروزی، امکان تامین این حجم بنزین وجود دارد.

این مقام مسئول تنها چالش پیش روی در اختصاص سهمیه ویزه بنزین نوروزی را برنامه نویسی سامانه هوشمند سوخت عنوان کرد و افزود: برای اختصاص سهمیه نوروزی که جدا از سهمیه‌های عادی ماهانه بوده باید یک برنامه نرم افزاری ویژه طراحی و پیاده سازی شود.

به گفته وی، طراحی و تدوین این برنامه ویژه نرم افزاری در سامانه هوشمند سوخت نیاز به زمان نیاز دارد و چنانچه تا اواسط اسفند اختصاص سهمیه ویژه بنزین نوروزی توسط دولت ابلاغ شود امکان اختصاص آن در روزهای پایانی سال وجود درد.

در همین حال مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به آغاز ذخیره سازی بنزین نوروزی، گفته است: در حال حاضر هماهنگی و برنامه ریزی برای انتقال، ذخیره سازی و توزیع بنزین و گازوئیل در انبارهای نفت، ناوگان نفتکش های جاده پیما و جایگاه‌های سوخت آغاز شده است.

پیش بینی‌ها نشان می دهد که در روزهای پایانی سالجاری متوسط مصرف بنزین کشور با افزایش سفرهای برون شهری از مرز 75 تا 80 میلیون لیتر در روز عبور کند./مهر

 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.