Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
طرح تحریم گسترده ایران در سنا - شبکه نیوز
آدینه، 04 خرداد 97 ساعت 07:37 ق.ظ / Fri, 2018 May 25

- سیاسی - طرح تحریم گسترده ایران در سنا

اخبار امروز
استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات

طرح تحریم گسترده ایران در سنا

تاریخ 26 آذر 1395 ساعت 23:22:32
کد خبر: 054791
نماینده مجلس سنای آمریکا طرحی معرفی کرده که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران به بهانه‌های ادعایی حمایت از «تروریسم»، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی وضع می‌کند.


نماینده مجلس سنای آمریکا طرحی معرفی کرده که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران به بهانه‌های ادعایی حمایت از «تروریسم»، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی وضع می‌کند.

به گزارش فارس، «مارکو روبیو» نماینده مجلس سنای آمریکا طرحی را معرفی کرده که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون تحریم‌های جدیدی علیه ایران به بهانه‌های ادعایی «حمایت از تروریسم»، نقض حقوق بشر و توسعه برنامه موشکی وضع می‌کند.

این طرح، موسوم به «تحریم‌های غیرهسته‌ای ۲۰۱۶»، روز ۷ دسامبر معرفی و به کمیته‌‌های بانکداری، مسکن و امور شهری ارائه شده است.

روبیو در بخش «یافته‌ها» در این طرح، با استناد به اظهارات مقام‌های مختلف دولت فعلی آمریکا و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران استدلال کرده که وضع تحریم به بهانه‌های «تروریسم»، حقوق بشر و مسائل موشکی ناقض توافق هسته‌ای حاصل‌شده میان ایران و گروه ۱+۵ (برجام) نیست.

طرح «تحریم‌های غیرهسته‌ای ۲۰۱۶» با معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «تهدید امنیت ملی» علیه آمریکا و متحدان این کشور، اعمال فشار بر آن را سیاستی دانسته که بایستی از طرف واشنگتن دنبال شود.

این طرح، رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند ظرف ۹۰ روز بعد از اجرایی شدن، دارایی‌های «مقامات، عوامل یا وابستگان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را مسدود کند. رئیس‌جمهور، علاوه بر این ملزم به ارائه تحریم علیه نهادهایی شده که تمامی مالکیت یا بخشی از مالکیت آن‌ها (۲۵ درصد یا بیشتر) در اختیار سپاه باشد. درصد کنونی مالکیت «تحریم‌پذیر» سپاه در قوانین آمریکا، ۵۰% است، به این معنی که شرکت‌هایی که مالکیت نیمی از سهام آن‌ها در اختیار سپاه باشد، در فهرست تحریم قرار می‌گیرند.

بند دیگر «قانون تحریم‌‌های غیرهسته‌ای» خواستار تحریم تمامی افرادی شده که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به شرکت هواپیمایی «ماهان‌ایر» کالا، خدمات، فناوری، خدمات مالی و خدمات دیگر ارائه می‌کنند.

از رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین خواسته شده دارایی‌های تمامی افرادی که «ماهان‌ایر»، شعب یا شرکت‌های تابعه آن را «کنترل، مدیریت یا هدایت می‌کنند»، مسدود کند.

«روبیو» در یکی دیگر از سرفصل‌های این طرح با متهم کردن مقامات ایران به نقض موازین حقوق بشر، برگزاری انتخابات «غیرآزاد و غیرعادلانه»، زندانی کردن روزنامه‌نگاران و غیره الزاماتی را برای وضع تحریم علیه افراد و نهادهای دخیل در این اتهامات، مشخص کرده است.

سرفصل «تحریم‌های مربوط به برنامه موشک‌های بالیستیک ایران» نیز برنامه موشکی ایران را جزء تهدیدهای ضد واشنگتن معرفی کرده و خواستار حفظ فشار بر این بخش شده است.

این طرح، به علاوه از رئیس‌جمهور آمریکا خواسته حداکثر ۱۲۰ روز بعد از اجرایی شدن، فهرستی شامل بخش‌های همکار با برنامه موشکی ایران به کمیته‌های مقتضی کنگره ارائه کند.

طرح «روبیو»، به علاوه با تکرار ادعاها درباره حمایت ایران از تروریسم، خواستار وضع تحریم‌های تازه علیه بخش‌های مختلف ایران به این بهانه شده است.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.