Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
لاریجانی: عنوانی به اسم «زندانی سیاسی» نداریم - شبکه نیوز
چهار شنبه، 30 خرداد 97 ساعت 04:29 ق.ظ / Wed, 2018 June 20

- سیاسی - لاریجانی: عنوانی به اسم «زندانی سیاسی» نداریم

اخبار امروز
استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات

لاریجانی: عنوانی به اسم «زندانی سیاسی» نداریم

تاریخ 13 تیر 1396 ساعت 13:08:40
منبع: bartarinha
کد خبر: 055330
کته اول این است که ما در کشورمان عنوانی به اسم زندانی سیاسی نداریم. البته اگر قانون جرم سیاسی نهایی شود ممکن است این اتهام در سیستم ما وارد شود.
 
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره وضعیت حقوق بشر زندانیان سیاسی نیز اقدام کردید که گفته می شود برخی در میان زندانیان مواد مخدر نگه داری می شوند گفت: نکته اول این است که ما در کشورمان عنوانی به اسم زندانی سیاسی نداریم. البته اگر قانون جرم سیاسی نهایی شود ممکن است این اتهام در سیستم ما وارد شود.
 
خبرگزاری فارس: جواد لاریجانی صبح امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: جمهوری اسلامی یک پروسه و تجربه مهم ملت ماست. ملت ما تصمیم گرفت بر اساس عقلانیت اسلامی، نظام مشروعی را بنا کند. دمکراسی یک تجربه قدیمی بشر است و تا به امروز تجربه های مختلف دمکراسی را بشر آزمایش کرده است.

وی تاکید کرد: مدل نماینده ای یکی از مدل های دموکراسی است که جمهوری اسلامی نیز بر اساس آن بنا شده است. تجربه ما یونیک است؛ باید این را خوب بفهمیم تا بتوانیم از آن پاسداری کنیم.

نکته دیگر این است که مدعیان سینه چاک حقوق بشر در دنیا، اعتبارشان باطل شده است. آمریکا یکی از پر مدعاترین کشورها در مسئله دفاع از حقوق بشر است در حالی که رکورد و کارنامه این کشور در حقوق بشر فاجعه آمیز است.

لاریجانی گفت: وقتی ترامپ به عربستان می رود و این کشور را که یک رژیم آدمکش و کودک کش است، تبدیل به همکاری های منطقه ای آمریکا می شود. بنابراین آمریکا به حقوق بشر توجه ندارد یا مثلا ترزا می که امیدوارم حکومتش زیاد طول نکشد، حمایت از دولت بحرین را که حاضر نیست حق رای مردمانش را بپذیرد، یکی از برنامه های خود اعلام می کند.

وی ادامه داد: شما وزیر عالم و اصولی وزیرخارجه ما را با وزیر خارجه فرانسه که کشورشان را محل تجمع و برگزاری یکی از کریه ترین گروه‌ها قرار دادند مقایسه کنید. بنابراین دوران ما به تعبیر یکی از دانشمندان معروف فرانسه، دوران شفافیت شر است. ما محیط حقوق بشری خودمان را باید خوب بشناسیم.

درباره تعرض ها به جمهوری اسلامی گفت: رهبر انقلاب صراحتاً بر حمایت از حقوق عامه و آزادی های مشروع تاکید کردند. دلیل تعرض به جمهوری اسلامی، مواردی مقل حکم یک قاضی یا عملکرد یک دستگاه امنیتی نیست بلکه ما یک دکترین مقابله با هژمونی آمریکا راه انداخیتم و موفق بوده و اینها از دست این ناراحت هستند.

وی تصریح کرد: در واقع جمهوری اسلامی در معرض تعرضات مختلف بوده است. امروز یکی از اضلاع تعرضات، تعرض اقتصادی است؛ معلوم شد که تحریم ها ربطی به هسته ای نداشت. با مصوبه ای که سنا داشت، هر تحریمی که با برجام برداشتیم، از در دیگر برقرار می شود. میدان دیگر، تعرض امنیتی و اعزام تروریست ها است. عرض دیگر، تعرض فرهنگی و فکری در میدان فضای نرم است. حقوق بشر در این میدان تهاجم قرار دارد بنابراین نباید فکر نکنیم که مسئله حقوق بشر یک میدان مجزا است.

لاریجانی درباره مکانیزم یو پی آر گفت: غربی ها درصدد بودند این مکانیزم موفق نشود. دکتر غریب آبادی که معاون بین الملل ستاد است، مکانیزم یو پی آر را دنبال می کند و اخیرا هم سنتی را راه انداخیتم که گزارش میان دوره ای هم بدهیم. کشورهای غربی، آمریکا و اسرائیل دوست دارند این مکانیزم برچیده شود اما یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی، راه اندازی این مکانیزم است. ایران یکی از فعال ترین کشورهای دنیا در مسایل حقوق بشر است.

وی افزود: جمهوری اسلامی مواضع خود را بر اساس اسلام تنظیم می کند و تفکر حقوق بشری ما بر اساس مکتب اهل بیت است و این را صریحاً اعلام می کنیم و در دنیا هم این تفکر پایه موضع گیری های ماست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: حقوق بشر باید یک میدان عمومی باشد و هست. ما نزدیک به یک هزار سازمان مردم نهاد حقوق بشری داریم که حمایت شان می کنیم و دوست داریم کارهای شان گسترش یابد.

وی درباره حقوق شهروندی نیز گفت: در زمان آیت الله شاهرودی قانون حقوق شهروندی در مجلس تصویب شد و امروز در سال هزاران شکایت در ارتباط با مسائل حقوق شهروندی به قوه قضاییه می رود اما متاسفانه کار خبری رسانه ای خوبی در این حوزه تا کنون انجام نشده است. ستاد حقوق بشر هم در مواردی که شکایتی برسد، با دقت پیگیری می کند و پرونده های متعددی داریم اما چون غالبا مسائل خصوصی مردم بوده، خبری نکردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب روز گذشته بر مسئله حقوق عامه و آزادی های مشروع تاکید داشتند و امیدواریم با کمک دولت و مجلس بتوانیم این زمینه ها را مطرح کنیم.

وی در پاسخ به سئوال به این سئوال که ستاد حقوق بشر در تبیین حقوق بشر اسلامی چه اقداماتی انجام داده است گفت: مسائل جاری را بر معیار اسلامی ارزیابی و موضع گیری می کنیم و فعالیت خوبی را با علمای حوزه و دانشگاهیان ساماندهی کردیم تا کشف نقاط زیبای تفکر اسلامی درباره حقوق بشر را تقویت کنیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: حقوق بشر لایه های مختلف عمومی و فنی دارد. ما با دولت ایتالیا توافق کردیم که جلساتی را درباره حقوق بشر تشکیل دهیم. در هر جلسه یک موضوع انتخاب می‌شود و بعید مبانی فقهی مان مورد بررسی قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: یکی از این جلسات درباره موضوع حقوق متهم بود. یکی از نکات مهم در معیار حقوق بشر، حقوق متهم و ملموس بودن این حقوق است. حول این محور جلسه تفسیری داشتیم و قضات ما مجموعه قوانین مربوط به حقوق متهم در جمهوری اسلامی را مطرح کردند و برای آنها شگفت انیز بود و می گفتند فکر می کردیم سیستم قضایی شما مثل عربستان است.

وی در پاسخ به سئوالی درباره دیدار رهبر انقلاب با مسئولان قضایی و تاکید ایشان برای پیگیری برخی پرونده های بین المللی مثل پرونده شیخ عیسی قاسم گفت: این بحث مربوط به مشروعیت و صلاحیت محاکم ما از نظر شرعی است. محاکم جمهوری اسلامی باید محل تظلم خواهی تمام مظلومان جهان باشد. اینکه تا چقدر اجرای حکم داشته باشد، بحث دوم است و نفس صدور حکم اهمیت دارد.

لاریجانی گفت: بخشی از این موارد نیز صدور احکامی علیه ایران در آمریکا و کشورهای غربی است. اموال ما را به دلایل واهی مصادره و شهروندان ما را بازداشت می کنند که قوه قضاییه باید پیگیری کند و چند شعبه برای این امر تشمیل شده و ستاد حقوق بشر با تشکیلات دادگستری همکاری خوبی دارد و به نظرم دستگاه دیپلماسی هم در این امر باید فعال شود تا در سال 96، اقدامات چشمگیرتری داشته باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: پرونده کسانی که در حملات شیمیایی مصدوم یا در حملات تروریستی مجروح شدند، از جمله پرونده های مهمی است که پیگیری شده است.

لاریجانی در پاسخ به سئوالی درباره تحولات کشورهای اسلامی، آینده نگاه همکاری های حوزه حقوق بشر در این کشورها و اینکه آینده حقوق بشر در این کشورها به سوی وحدت است یا واگرایی گفت: ما نباید همکاری در جهان اسلام را به روابط دولتی محصور کنیم. حقوق بشر مورد توجه ملت هاست. حقوق بشر یک موضوعی است که ملت ها به آن علاقه دارند. فعالان حقوق بشر و متفکرین ما با مسلمانان بلاد اسلامی و غیر اسلامی باید روابط تگاتنگ داشته باشند. نباید ببینم عربستان که یک رژیم کریه است، درباره حقوق بشر چه می گوید بلکه حقوق بشر مورد علاقه همه ملت هاست و میدان عمل ما در این حوزه گسترده است. میدان عمل و همگرایی ما در حزوه حقوق بشر در جهان اسلام بسیار زیاد است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه دو سال از فاجعه منا گذشته و ظاهرا هنوز حق ایرانی ها از عربستان گرفته نشده و اینکه آیا ستاد در این حوزه اقداماتی داشته است یا خیر گفت: جنایتی که رژیم صعودی در منا مرتکب شد جبران پذیر نیست و لکه ننگی بر پیشانی این رژیم خواهد بود اما برای استیفای حقوق ملت مان چند خط کاری داریم.

وی گفت: ما انتظار داریم تشکیلات دیپلماسی ما مطالبه گری قوی کند و دوم اینکه این قضیه در مجامع بین المللی مطرح شود. بحث دیگر پیگرد آنها در محاکم خودمان است که در این حوزه دستگاه قضایی مشغول است و فکر می کنم با تاکیدی که رهبر انقلاب داشند، بخشی از این احکام امسال صادر شود.

لاریجانی درباره وضعیت حقوق بشر زندانیان سیاسی نیز اقدام کردید که گفته می شود برخی در میان زندانیان مواد مخدر نگه داری می شوند گفت: نکته اول این است که ما در کشورمان عنوانی به اسم زندانی سیاسی نداریم. البته اگر قانون جرم سیاسی نهایی شود ممکن است این اتهام در سیستم ما وارد شود.

وی افزود: بنابراین کسانی که مورد پیگرد قرار گرفته اند تحت عنوان جرایم سیاسی نبوده است. مواردی که ما داریم هیچ کدام مبتنی بر قوانین جاری ما نیست و قانون جدید که ابلاغ شده مصداق عملی نداشته است. بنابراین اصطلاح جرم سیاسی اصطلاح درستی نیست و این اصطلاح را غربی ها بکار می برند تا برچسب سیاسی کار خود را انجام دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: دسته بندی متهمان ما خیلی دقیق است و هیچ وقت ما متهمان را برای آزار دهی در کنار بقیه نگه نمی داریم و این اتهام بدی است که به مجموعه دستگاه قضایی زده می شود. ما درباره ملاقات و مرخصی زندانیان خیلی چارچوب بسیار مشخص و منعطف داریم. برای ستاد حقوق بشر، حقوق متهم یک محور است و اگر کسی به ما مراجعه کند، ستاد حقوق بشر در این زمینه هیچ کوتاهی نمی کند و با آغوش باز پیگیری می کند.

وی گفت: آزادی بیان و آزادی فعالیت های اجتماعی از برکت های جمهوری اسلامی بوده است و باید از این آزادی ها پاسداری کنیم و باید چارچوب آزادی ها را در سیستم قانونی خود بشناسیم و آنها را در مسیر منافع ملی بکار بگیریم. میدان تعرض نرم، امروز یکی از میدان های وسیع تهاجم آمریکاست.

لاریجانی افزود: میدان نرم سوء استفاده از امکانات رسانه ای است البته جریان موج اطلاع نما یا فیک، امروز با یک معارضه تقلبی دیگر مواجه است. آقای ترامپ خودش یک مصداق کامل فِیک و جعل است و سیستم تمدن غربی بعید است بتواند از این زنجیره فیک ها خارج شود. ما در میدان نرم نباید به تعرضات آمریکا میدان بدهیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قاییه با اشاره به دکترین آتش به اختیار که توسط رهبر انقلاب مطرح شد گفت: در فضای نرم هر فرد می تواند میدان وسیعی از فعالیت داشته باشد و این جنبه مثبت از فضای نرم است. طبیعتا این احتیاج به فرهنگ و آموزش دارد. در این مسیر از انتقاد و فحش به خودم ناراحت نمی شوم و ترجیح می دهم فحش باشد تا اینکه هیچ صدای نباشد.

وی افزود: این دکترینی که رهبری اعلام کردند برای همه است و هر کسی که بلد است باید به میدان بیاید و بتوانیم جلوی هژمونی آمریکایی را بگیریم.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مجازات در اسلام برای انتقام نیست برای پیشگیری است و اصلا مجازات چیز شیرینی نیست. همیشه از اینکه شهروندی به خاطر خطا مجازات می شود، باید غمکین باشیم و بدترین مجازات ها می تواند اعدام باشد. قصاص یک موردی است که برای ما تضمین بودن است. اعدام به مواد مخدر جزو تعزیرات و بر اساس قانون است.

وی گفت: همراه با بخش زیادی از دوستان و قضات در سیستم قضایی ریاست قوه قضاییه بر این عقیده است که ضمن اینکه این حجم اعدام ها بی خاصیت نبوده اما خاصیت اش در حد انتظار نبوده و باید تجدیدنظر کنیم و این به معنای حذف اعدام نیست و به نظرم این تئوری خوبی است و خوشحالم مجلس به آن پیوسته است و همکاران ما در ستاد کاملا با آن همگام هستند و امیدوارم طرح بهتری تصویب شود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: بنابراین در داخل نظام همیشه درباره این حکم سنگین تردید بود و فکر می کنم طرح نمایندگان مجلس که با همکاری قوهذ قضاییه و ستاد تدوین شده، یک گام مثبت است.

اعدام راجع به قصاص هم مورد تعرض است. اتفاقا قصاص آن اعدامی نیست که غربی ها فکر می کنند و قصاص یکی از حقوق های شخصی افراد است و قرآن کریم، عفو را به گذشت اولویت داده است و لذا ستاد دیه پیدا شده و تحرکات وسیع دیگری پیدا شده است. ستاد حقوق بشر هم در این زمینه فعالیت های بسیار خوبی دارد.

ما احساس شادی می کنیم که فردی از اعدام نجات یابد. بنابراین این قانون بسیار آبرومند جمهوری اسلامی و اسلام مورد تعرض است در حالیکه ما قصاص را نمونه ای می دانیم تا سایر کشورها هم به آن اقتدا پیدا کنند.
Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.