Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabakenews/public_html/libraries/Helper.php on line 366
باید های حکومت داری خوب - شبکه نیوز
چهار شنبه، 28 آذر 97 ساعت 02:01 ب.ظ / Wed, 2018 December 19

- سیاسی - باید های حکومت داری خوب

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

باید های حکومت داری خوب

تاریخ 16 تیر 1397 ساعت 10:29:46
کد خبر: 057351
مبارزه با فساد و رانت خواری. فساد های متعدد اقتصادی و رانت خواری های عده ای معدود مردم را از همراهی ها دلسرد و مقدمات فاصله با حکومت را بیشتر می کند .
باید های حکومت داری خوب

 

 

باید های حکومت داری خوب


 

کمال زارعی . کارشناس مسائل سیاسی؛ حکومت داری خوب یعنی بررسی و اعمال تمام ابعاد چگونگی مطلوب اداره یک کشور در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، بین المللی و.. طبیعتا دستیابی و حصول حکومت داری خوب زمان گیر و مشکل خواهد بود اما بی شک مورد مطالبه مردم و تعلق خاطر دولت ها و نظام های سیاسی است . امری که با کاربرد درست اختیارات سیاسی و اقتصادی و کاربرد درست کنترل جامعه و مدیریت منابع به منصه ظهور می رسد .

 

چندیست که بواسطه شرایط برآمده از رویکردهای قابل نقد در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی در کشور و فشارها و دشمنی های آمریکای ترامپ و مخالفان جمهوری اسلامی ایران ، شرایط و واقعیات حاکم بر کشور در حوزه های مختلف مطلوب و مقبول نیست و دشواریهایی را برای اداره کشور و شرایط زندگی مردم موجب شده است .

 

در همین راستا هر روز اخبار متعددی درخصوص التهابات سیاسی و اقتصادی، دعواهای جناحی، فسادهای متعدد اقتصادی، رانت خواری ها و مفت خوری ها، اعتراضات مردمی، تورم و گرانی های بی مبنا، بی عدالتی ها و خاصه پروری ها و دهها مورد مشابه منتشر می شوند که بی اعتمادی ناشی از فشارها و دلخوریهای ملت را موجب می شوند.

شرایط مذکور که تیشه به ریشه اعتماد مردم و قوام کشور است بلاشک ناشی از سیاست‌ها و رفتارهای غیر قابل قبول و متعارض و متناقض مسئولان کشور است که ضرورت رجوع به اصول و ارزشهای انقلابی، اخلاقی و انسانی را دوچندان می سازد .

کمال زارعی . کارشناس مسائل سیاسی

 

در چنین شرایطی و در اهداف و برنامه های کوتاه مدت جهت خروج از وضعیت غیر مطلوب کنونی ضروری است شاخص های حکومت داری خوب را مرور و در جهت اجرای حقیقی و واقعی آنها اقدام نماییم از اینرو نکات ذیل بعنوان شاخصها و راهکارهای لازم برای پیگیری حکومت داری خوب ارائه می شود :

1- اغتنام مشارکت مردم .بعنوان یکی از کلیدی ترین شاخصهای کلیدی حکومت داری خوب است که مردم اگر عدالتها و برابری ها را شاهد باشند هر روز همراه تر و در مشارکت و همراهی خود وفادارتر خواهند بود.

2- مسئولیت پذیری دولت و مسئولان. دولت و مقامات مسئولیت پذیر و حسابدهی آنها ، مردم را در مقابل سختیها و دشواریها مقاوم تر خواهد کرد .

3- شفافیت. که با حسابدهی پیوند نزدیک دارد و با اطلاع رسانی مستمر و دقیق و با کاهش ملاحظات مختلف قابل حصول است .

4- عدالت. اینکه عدالت برای همه به یکسان رعایت و شرایط ارتقا همه فراهم باشد .

5- حاکمیت قانون.اعمال بی طرفانه قانون و پاسداشت حقوق انسانی و برابری اجرای قانون برای همه جهت جلوگیری از رانت خواری ها و پیگیری سیاستها و برنامه ها براساس یک شاقول دقیق و واحد دنبال شود .

6- پیوند عمیق با مردم . فاصله های طبقاتی اقتصادی موجود مسئولان و برخی مقامات با مردم ، باید برطرف و پیوند عمیق با مردم و دوری از دعواها و تسویه حسابهای سیاسی شکل گیرد .

7- مبارزه با فساد و رانت خواری. فساد های متعدد اقتصادی و رانت خواری های عده ای معدود مردم را از همراهی ها دلسرد و مقدمات فاصله با حکومت را بیشتر می کند .

8- توجه به نیازهای مردم . توجه به نیازهای مردم و پاسخگو بودن به نیازهای آنها در زمان تنظیمی معقول با هدف خدمت رسانی بی منت بر قوام حکومت و دولت می افزاید .

9- دوری از اشرافی گری . اشرافی گری مسئولان از نکات منفی و غیر مقبول در نزد مردم است که این امر در زمان سختی معیشتی نمود بیشتری خواهد داشت و بر فاصله ها خواهد افزود .

10- رجوع به ارزشهای انقلابی . مروت ، رفاقت و ساده زیستیها و تعلق خاطر به اهداف و برنامه هایی که برای آنها خون دلها خورده شد و خون سرخ عزیزان بیشماری تقدیم شد .

و دهها مورد دیگر که باید مرور شود تا یادآوری شده باشد و برای اعمال بی کم و کاست آن همه مردم ، مسئولان و مقامات یکصدا و یکدل همت گمارند .

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.