Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabakenews/public_html/libraries/Helper.php on line 366
روستاهای مازندران در نوروز مشکل کم آبی ندارند - شبکه نیوز
دو شنبه، 19 آذر 97 ساعت 03:05 ق.ظ / Mon, 2018 December 10

- استان‌ها - روستاهای مازندران در نوروز مشکل کم آبی ندارند

استان‌ها
تبلیغات

روستاهای مازندران در نوروز مشکل کم آبی ندارند

تاریخ 21 اسفند 1392 ساعت 19:41:28
کد خبر: 043651
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران با اشاره به سفر گردشگران به روستاهای استان در ایام نوروز، گفت: پیش بینی ها حاکی از آن بوده که روستاهای استان در نوروز مشکل کم آبی ندارند.

 

به گزارش شبکه نیوز، مجید عبداللهی گفت: پراکندگی روستاها در مازندران یکی از دلایل اصلی دشوار شدن خدمات‌رسانی به روستاییان در تامین آب آشامیدنی است.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران افزود:  بیش از 3 هزار روستا در تمام نقاط استان وجود دارد که تامین بدون مشکل آب آشامیدنی برای همه آن‌ها مستلزم در اختیار داشتن بودجه‌ای هنگفت و زمان مناسب است. هرچند هدف اصلی این شرکت در همه دوره‌ها همواره تامین آب کافی و بهداشتی است.

 

 

وی بیان کرد: خوشبختانه در تمام نقاط استان با مشکل آب غیربهداشتی مواجه نیستیم، اما افزایش ساخت‌وساز و توسعه نیافتن زیرساخت‌های لازم در بخش تامین آب آشامیدنی روستایی مانند همه حوزه‌های خدمت‌  سانی، سبب افزایش فشار بر شبکه‌های آب‌رسانی در روستاها می‌شود.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: در شش ماه نخست امسال به‌ویژه تعطیلات نوروز و تابستان‌ها، روستانشینان مازندران با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

 

 

وی با اشاره به برخی اظهارنظرها درباره آلودگی آب آشامیدنی روستاها براساس تغییر رنگ آب گفت: در بسیاری از روستاها تغییر رنگ آب دلیلی بر آلودگی آن عنوان می‌شود، این در حالی‌است که آبی که در تمام روستاهای مازندران به دست مشترکان می‌رسد عاری از هرگونه آلودگی میکروبی است.

 

عبداللهی گفت: در تمام روستاهای استان عمل کلرزنی انجام می‌شود. حتی برای روستاهایی که تحت پوشش ما نیستند نیز کلر مورد نیاز از سوی شرکت به صورت رایگان تامین می‌شود تا با مشکل غیربهداشتی بودن آب مواجه نباشیم.

 

 

وی با بیان اینکه برای تامین آب آشامیدنی روستاها گاهی ناچار به خرید آب از آب‌وفاضلاب شهری استان نیز می‌شویم، گفت: با توجه به پراکندگی روستاها و وجود برخی شهرها که تمرکز روستاها در آن مناطق بیشتر است، همکاری‌هایی بین این دو شرکت وجود دارد. اما نکته قابل توجه این است که برای تامین آب آشامیدنی روستانشینان آب مورد نیاز را از آبفای شهری با قیمتی بالاترخریداری می کنیم. یعنی در هر شکل و به هر قیمتی تلاش شرکت تامین آب آشامیدنی برای روستاهاست.

 

 

وی با اشاره به چالش‌های شرکت در تامین آب آشامیدنی روستایی، گفت: تولید هر متر مکعب آب برای شرکت حدود 900 تومان تمام می‌شود. این در حالی است که برای هر متر مکعب 59 تومان از مشترک خانگی دریافت می‌شود. یعنی در هر متر مکعب آب آشامیدنی 841 تومان پایین‌تر از قیمت تمام شده آب را به مشترک می‌رسانیم.

 

 

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: افزایش ساخت‌و‌سازها فشار بر شرکت آبفار استان را بیشتر کرده است. برخی از دستگاه‌ها باید پیگیر جلوگیری از ساخت‌وساز در مناطق روستایی استان باشند. وقتی برای ساختمانی جواز صادر می‌شود ما ناچار به ارائه خدمات هستیم.

 

 

عبداللهی گفت: بسیاری از روستاهای مناطق کوهستانی ما در زمستان جمعیت کمی دارند. اما با این حال خدمت‌رسانی به این روستاها بدون در نظر گرفتن تعداد ساکنان انجام می‌شود. در همین ماه برای ترمیم پمپ آب یکی از روستاهای استان که جمعیت اندکی داشت ناچار شدیم مبلغ زیادی هزینه کنیم تا همین جمعیت کم با مشکل مواجه نشوند.

 

 

مدیر عامل آبفار مازندران با اشاره به توسعه استفاده از دستگاههای تصفیه خانگی آب، گفت: این دستگاه‌ها علاوه بر مشکلات بهداشتی در بهره برداری از آن به دلیل ماندابی حتی در برخی موارد سبب ایجاد آلودگی ثانوی در آب می شوند و نیز مواد معدنی مورد نیاز بدن را نیز تصفیه می کنند که در دراز مدت به دلیل نیاز بدن به این املاح باعث آسیب به انسان می شوند.

 

وی افزود: اشتباه دیگری که در این زمینه وجود دارد این باور است ‌که آب‌ آشامیدنی سبب ایجاد سنگ کلیه می‌شود.اما املاح موجود در آب در دمای بالای 70 درجه سانتی‌گراد رسوب می‌کنند. به همین دلیل در سماورها و کتری‌ها شاهد جرم بستن هستیم. بنابراین رسوب آب در دمای بدن اتفاق نمی‌افتد و این مطلب از نظر علمی نیز ثابت نشده است.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.