Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
مازندران پیشرو درطرح پزشک خانواده - شبکه نیوز
آدینه، 30 شهریور 97 ساعت 08:25 ق.ظ / Fri, 2018 September 21

- مازندران - مازندران پیشرو درطرح پزشک خانواده

استان‌ها
تبلیغات
کاهش مراجعه مازنی ها به پزشک

مازندران پیشرو درطرح پزشک خانواده

تاریخ 21 شهریور 1394 ساعت 17:34:37
کد خبر: 050533
اجرای این برنامه سبب شده است تا مراجعات متعدد به پزشکان مختلف اصلاح شده و جمعیت زیر پوشش پزشک خانواده خود را به عنوان فرد معتمد برای پیگیری سلامتی خود به رسمیت بشناسد/ مازندران و فارس استان های پیشرو در اجرای طرح پزشک خانواده هستند

سلامت نگری پزشکان خانواده مراجعه مازندرانی ها به پزشک را کاهش داد

 

ساری - شبکه نیوز :

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران از کاهش بار مراجعه شهروندان این استان به پزشکان عمومی با اجرای طرح پزشک خانواده خبر داد.

دکتر قاسم جان بابایی در گفت و گویی علت این امر را سلامت نگر بودن برنامه پزشک خانواده ذکر کرد و گفت : اجرای این برنامه سبب شده است تا مراجعات متعدد به پزشکان مختلف اصلاح شده و جمعیت زیر پوشش پزشک خانواده خود را به عنوان فرد معتمد برای پیگیری سلامتی خود به رسمیت بشناسد.

وی افزد : در حالی که تا پیش از اجرای طرح پزشک خانواده به طور میانگین هر شهروند مازندرانی سالانه 2.3 بار به پزشک مراجعه می کرد هم اکنون بار مراجعه به پزشک به 1.8 بار کاهش یافته است.

کاهش مراجعه مازنی ها به پزشک

مازندران و فارس استان های پیشرو در اجرای طرح پزشک خانواده هستند.

مهیا کردن زمینه برای اجرای این طرح در مازندران از سال 91 آغاز و از آبان سال 92 وارد فاز عملیاتی شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین از کاهش تجویز اقلام دارویی و کاهش تجویز داروهای آنتی بیوتیک ، سرم ، کورتون و داروهای تزریقی به عنوان دیگر دستاوردهای طرح پزشک خانواده یاد کرد.

 

وی گفت : میانگین تجویز دارو در نسخ پزشکان عمومی از چهار قلم پیش از اجرای طرح هم اکنون به سه قلم رسیده است.او با اشاره به کاهش پنج درصدی تجویز آنتی بیوتیک افزود : در حالی که تا پیش از اجرای طرح پزشک خانواده در 51 درصد از نسخه های پزشکان عمومی داروی آنتی بیوتیک وجود داشت این رقم هم اکنون به 46 درصد کاهش یافته است.

 

جان بابایی میزان کاهش داروهای تزریقی را 15 درصد اعلام کرد و گفت که میانگین تجویز این نوع دارو هم از 47 درصد پیش از اجرای طرح به 28 درصد در حال حاضر رسیده است. وی میانگین تجویز کورتون را پیش از اجرای طرح پزشک خانواده 24 درصد ذکر کرد و افزود : این مورد هم با 9 درصد کاهش به 15 درصد کاهش یافته است.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر ضرورت تمرکز مجموعه دست اندرکاران بهداشت و درمان بر اجرای هر چه بهتر طرح پزشک خانواده تاکید کرد و گفت : مسلما" با توانمندسازی بیشتر تیم پزشک خانواده و همراهی بخش های مختلف تعریف شده در ارائه خدمت بویژه در سطح تخصصی و فوق تخصصی ، برنامه پزشک خانواده تاثیر ارزشمندی بر تامین ، حفظ و ارتقای سلامت آحاد جامعه خواهد داشت.

 

اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در برنامه پنجم توسعه به عنوان تکلیف برای قوه مجریه تعیین شده است. هم اکنون نظام بهداشت و درمان بیشتر کشورهای پیشرفته مبتنی بر این طرح است و بیش از نیم میلیون پزشک در جهان در قالب این طرح مشغول فعالیت هستند.

 

بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون حدود 600 پزشک عمومی در مناطق شهری استان خدمات لازم را به افراد زیر پوشش خود ارائه می دهند. فعالیت بیشتر این پزشکان دو نوبتی است و در کنار آنها 600 ماما هم فعالیت دارد. استان مازندران حدود سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد که بیش از 55 درصد آنها در مناطق شهری زندگی می کنند./ 110

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.