Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
جشن 100 ساله شکرگزاری خرمن در اسرم +تصاویر - شبکه نیوز
سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 05:14 ق.ظ / Tue, 2018 April 24

- مازندران - جشن 100 ساله شکرگزاری خرمن در اسرم +تصاویر

استان‌ها
تبلیغات

جشن 100 ساله شکرگزاری خرمن در اسرم +تصاویر

تاریخ 15 آبان 1395 ساعت 11:53:44
منبع: ars
کد خبر: 054517
جشن 100 ساله شکرگزاری خرمن در میاندورود + تصاویر جشن شکرگزاری یکی از آیین دیرینه روستای اسرم بخش مرکزی میاندورود است که همه‌ساله با حضور پرشور مردم برگزار می‎شود.

 

 

جشن 100 ساله شکرگزاری خرمن در ساری + تصاویر

 

شبکه نیوز / جشن شکرگزاری یکی از رسوم دیرینه‎ای است که مردم روستای اسرم آن را از نیاکان خود به ارث برده‌اند و همه‌ساله با پایان برداشت محصولات کشاورزی، به دامان طبیعت رفته و این مراسم را برگزار می‎کنند.

 

حضور گسترده مردم از شهرهای دور و نزدیک، به‌خوبی گویای پای‎بند بودن افراد به عقاید مذهبی است که موجب می‎شود همه با اتحاد و برادری در کنار یک سفره قرار گیرند.

 

افراد در این مراسم با پخت غذاهای متنوع از مهمانان این جشن میزبانی می‎کنند و هر خانواده از مردم برای دعوت صرف ناهار استقبال کرده که این امر نشان از حفظ آداب مهمان‎نوازی در این روستا است.

 

جمع شدن خانواده‎ها از مرد و زن، پیر و جوان و محبت و گرمی که بین افراد وجود دارد، ارزش والای نهاد خانواده را به‎خوبی به نمایش گذاشته که یکی از موارد قابل توجه این جشن است.

 


جشن خرمن در این روستا یکی از سنت‌های دیرینه‎ای است که از چندین سال قبل در بین اهالی روستای اسرم بخش مرکزی میاندورود رواج دارد که اوایل فصل پاییز در جوار امام‎زاده سیدحمزه (ع) با حضور پرشور مردم برگزار می‎شود.

 


مردم با قرار گرفتن در کنار قبور درگذشتگان خود و قرائت فاتحه برای شادی روح اموات، از مهمانان به صرف ناهار پذیرایی می‎کنند.

یکی از اهالی روستای اسرم در گفت‎وگویی با خبرنگار ما ، درباره قدمت این آیین کهن، اظهار کرد: جشن شکرگزاری از بیش از 100 سال قبل در این روستا رواج دارد و همچنان با گذشت زمان به حضور مردم افزوده‎تر می‎شود.

 

محمد فغانی بیان کرد: امام‎زاده سیدحمزه (ع) از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) است که تلاش‎های فراوانی برای تبلیغ دین اسلام انجام داد و مردم همه‌ساله با حضور در کنار بارگاه آن بزرگوار، جشن خرمن را برگزار می‎کنند.

وی به حضور گسترده مردم در این جشن اشاره کرد و ادامه داد: مردم یک روز را به‎عنوان جشن خرمن در کنار قبور درگذشتگان خود رفته و این آیین زیبا را به نمایش می‌گذارند.

 


این شهروند میاندورودی به دیدار اقوام و بستگان در این جشن تأکید کرد و گفت: دیدار از اقوام و صله‎رحم یکی از سنت‎های پسندیده‎ای است که همه‌ساله با پایان برداشت محصولات کشاورزی در بین مردم این روستا رواج دارد.

فغانی به حضور افراد از شهرهای اطراف به این مکان یاد کرد و افزود: از زمانی که به یاد دارم، مردان و زنان از اقصی نقاط مازندران و شهرهای کشور در این جشن حضور پیدا می‎کنند که بیان‌گر قدمت طولانی این آیین و مهمان‎نوازی مردم اسرم است.

 


به گزارش دریافتی، مردم این روستا با پخت غذاهای متنوع از مهمانان این جشن پذیرایی کرده و حتی از افرادی که از شهرهای هم‎جوار به این جشن حضور پیدا کردند، استقبال گسترده‎ای می‎کنند.

در این مراسم غذاهای نذری بین مردم توزیع می‎شود و رسم مردم این روستا بر این است که جشن خرمن سپاس‎گزاری از نعمت‎های بیکران خداوند است که پس از برداشت محصول بر خود واجب دانسته و به آن عمل می‎کنند.

 

این مراسم در گذشته‎ها در ماه‎های دی و آذر برگزار می‎شد اما به‌دلیل شرایط جوی به آبان‌ماه موکول شد.

این افراد معتقد هستند که طعام دادن در بین افراد و زنده نگه داشتن این آیین دیرینه، موجب سلامتی و شادابی خانواده می‌شود و بر این اساس هر ساله این مراسم با شور خاصی و پررنگ‎تر از سال‎های گذشته برگزار می‎شود.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.