Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
وضعیت نمایندگان مازندران در مجلس از تاثیرگذار تا نماینده خنثی - شبکه نیوز
سه شنبه، 29 خرداد 97 ساعت 01:22 ق.ظ / Tue, 2018 June 19

- مازندران - وضعیت نمایندگان مازندران در مجلس از تاثیرگذار تا نماینده خنثی

استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات

وضعیت نمایندگان مازندران در مجلس از تاثیرگذار تا نماینده خنثی

تاریخ 13 آذر 1395 ساعت 10:49:09
کد خبر: 054640
این گزارش نتیجه بررسی و نظردهی ۵ کارشناس حوزه سیاست و رسانه است.صفتِ پُرکار و کم‌کار به معنای قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نیست، بلکه تنها نشان می دهد که کدامیک از ۱۲ نماینده استان موفق شده اند بیش از دیگران اثرگذار باشند و نظرها را به سمت خود جلب کنند.

 

 

 

کم کارترین و پرکارترین نمایندگان مازندران در مجلس را بشناسید/ از یوسف نژادِ بیش

فعال تا نجفیِ گوشه گیر

 

 

کم کارترین و پرکارترین نمایندگان مازندران در مجلس
 
 
 

به گزارش شبکه نیوز به نقل از عبارت؛  امروز دهم آذرماه مصادف است با سالگرد شهادت آیت الله مدرس. روزی که به همین مناسبت به نام مجلس نامگذاری شده است تا بهانه ای باشد برای واکاوی عملکرد پارلمان نشینان و نقش آنها در توسعه ایران.

عجیب است که اینروز مصادف شده است با تلاش برای دستگیری یک نماینده آنهم به خاطر نطقش در مجلس! عجیب است که این روز مصادف شده با ادامه حاشیه های ممانعت از سخنرانی نایب رئیس مجلس. به نظر می رسد هرچه پیش می رویم از هدفی که بر اساس آن این روز را نامگذاری کردیم دورتر می شویم. فراموش نکنیم انتخاب سالروز شهادت آیت الله مدرس به خاطر صراحت لجهه و بی پروایی او بود.

به همین مناسبت بد ندیدیم نگاهی بیاندازیم به پرکارترین و کم‌کارترین نماینده‌گان مازندران در مجلس دهم. مجلسی که اکثریت آن در اختیار لیست امید است و در این لیست تنها یک نماینده از استان مازندران، یعنی علی‌اصغر یوسف نژاد حضور دارد.

 آنچه در ادامه مشاهده می کنید نتیجه بررسی تیم کارشناسی"عبارت" است و سعی شده در این چیدمان تعداد اخبار در رسانه ها، میزان تذکر و نطق نمایندگان، مسئولیت آنها در بخش های مختلف مجلس و میزان حضور و اثرگذاری‌شان در وقایع خاص و مهم استانی و ملی در نظر گرفته شود و با معدل گرفتن از این شاخص‌ها پرکارترین و کم‌کارترین های مازندران در مجلس را لیست کنیم.

صفتِ پُرکار و کم‌کار به معنای قوی‌ترین و ضعیف‌ترین نیست، بلکه تنها نشان می دهد که کدامیک از 12 نماینده استان موفق شده اند بیش از دیگران اثرگذار باشند و نظرها را به سمت خود جلب کنند. همچنین سعی شده است میزان نفوذ آنها و کسب امتیازات ویژه برای حوزه انتخابیه نیز در نظر گرفته شود.

اما برای نشان دادن قوی‌ترین و ضعیف‌ترین به شاخص‌های جدی‌تر و تخصصی‌تری نیاز است و حداقل باید یکسال از عمر این مجلس بگذرد تا بتوان قضاوتی عادلانه در این مورد داشت.

در ادامه با توجه به امتیاز از پرکارترین تا کم‌کارترین ها را مشاهده می کنید. می شد هر ۱۲نماینده را مورد بررسی قرار داد، اما سعی کردیم برای کوتاه تر شدن گزارش و جلوگیری از خطاهای آماری که ممکن است به صورت سلیقه ای کسی را بر دیگری برتری دهد، به سه نفر اول و سه نفر آخر که فاصله ای منطقی و قابل لمس با دیگران دارند اشاره کنیم.

 

پرکارترین و اثربخش ترین نمایندگان مازندران در مجلس دهم:

 

 

علی اصغر یوسف نژاد (نماینده ساری)

 

او اولین نماینده مازندران بعد از احمد ناطق نوری است که به هیات رئیسه راه یافته است.

او رکورددار نطق در ادوار مجلس است و البته در این دوره نیز موفق شد جزو سه نماینده اول مازندران در نطق ها باشد.

او اگرچه زیاد به وزرا تذکر نداده اما به توجه به میزان نفوذش در مجلس و نزدیکی با علی لاریجانی و محمدرضا عارف به مرد پشت پرده مشهور شده و بسیاری از مناقشات را بدون اینکه کسی بفهمد حل کرده است.

یوسف نژاد اولین نماینده مازندرانی است که به عضویت هیات تدوین قطعنامه نهایی بین المجالس جهان در آمده است.

نماینده ساری و میاندرورد همچنین در رقابت های انتخاباتی رکورد رای‌آوری در مازندران را شکست و به عنوان نماینده اول شمال کشور به بهارستان راه یافت.

یوسف نژاد به واسطه جایگاهش در مجلس و رابطه اش با رسانه های اصلاح طلب در حال حاضر رسانه ای ترین نماینده مازندران است. این جایگاه پیش از وی در اختیار یوسفیان ملا؛ نماینده آمل بود. اما یوسف نژاد به راحتی و در کمتر از یکماه آن را از دست وی خارج کرد.

یوسف نژاد سعی کرده است در اتفاقات مه ملی و استانی نقشی ویژه ایفا کند. مثلا در مورد منطقه آزاد و بحران سفید اخیر در مازندران به شدت فعال شد. همچنین در مورد وقایع ملی نیز نقشی فعال داشت و نشانه اش هم اینکه به عنوان یکی از اعضای هیات ویژه مجلس برای بررسی چرایی لغو سخنرانی مطهری در مشهد انتخاب شد.همچنین تا این لحظه او مهمترین نامه یک نماینده شمالی به رئیس جمهور را وشته است که به مخالفت با انتقال آب خزر اشاره داشت.

همچنین او تنها نماینده مازندرانی است که با 4 وزیر دولت روحانی( طیب نیا، زنگنه، آخوندی و دانش آشتیانی) رابطه بسیار نزدیکی دارد و می تولند معادلات را در این حوزه ها به نفع مازندران و ساری تغییر دهد.

 

**یوسف نژاد اولین نماینده مازندرانی است که به عضویت هیات تدوین قطعنامه نهایی بین المجالس جهان در آمده است.
**شاعری سعی کرد در مسائل استانی نقشی فعال ایفا کند، اما در حوزه ملی موفق تر بود و به خاطر ریاستش بر کمیسیون کشاورزی و حضور در بحرانها نظیر ریزگردها، کم آبی به شدت مورد توجه قرار گرفت.
**یوسفیان تنها نماینده شمالی است که به عنوان عضو دائم کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی فعال است.

 

 

علی محمد شاعری(نماینده شرق مازندران)

 

شاعری نخستین نماینده شرق استان است که پس از رحمانی خلیلی موفق شد در دور اول حضورش ریاست یک کمیسیون را به عهده بگیرد. ریاست کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی

بررسی کنداکتورهای صداوسیما نشان می دهد که وی بیشترین حضور را چه از نظر صوتی و چه از نظر تصویری در رسانه ملی داشته است.

شاعری موفق شد در اولین دوره حضورش در مجلس بعد از سال ها مناقشه با کمک یوسف نژاد منطقه آزادتجاری را به امیرآباد بیاورد.

شاعری سعی کرد در مسائل استانی نقشی فعال ایفا کند، اما در حوزه ملی موفق تر بود به خاطر ریاستش بر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و بحران ریزگردها، کم آبی و ... به شدت مورد توجه قرار گرفت.

از نظر نطق نیز او عملکرد ویژه ای نداشته و تا به حال متعادل عمل کرده است.

از طرفی دیگر او برخلاف بسیاری از نمایندگان مازندران، درگیر مسائل شهرستانی نیست و بیشتر نگاهی ملی دارد. به همین خاطر در عزل و نصب ها دخالت چندانی نمی کند.

 

 

عزت الله یوسفیان ملا(نماینده آمل)

 

برای انتخاب نفر سوم در لیستِ پرکارترین ها و اثرگذارترین ها کار دشوار بود. از بین احمدی لاشکی؛ نماینده نوشهر و چالوس، حسین نیازآذری؛ نماینده بابل و یوسفیان ملا؛ نماینده آمل باید یک نفر به عنوان پرکارترین و اثربخش ترین انتخاب می شد. فاصله آنها آنقدر باهم نزدیک بود که ابتدا قصد داشتیم هر سه نفر را روی سکوی سوم قرار دهیم اما در نهایت و با جمیع جهات به «یوسفیان ملا» رسیدیم.

وی بعد از شاعری، بیشترین حضور را در رسانه ملی داشته است و البته حضورش در رسانه های مکتوب و مجازی به یوسف نژاد نمی رسد، زیرا نماینده ساری آنقدر در این حوزه موفق عمل کرده که به نظر نمی رسد کسی تا پایان این دوره هم بتواند جایگزین وی شود. به نظر می رسد یوسف نژاد صدا وسیما را برای معرفی خود انتخاب نکرده و سعی کرده است با استفاده از رسانه های مستقل تر حضور و صدای خود را به گوش مردم برساند، اما یوسفیان هنوز هم عاشق صداوسیما است و تقریبا از هرفرصتی برای حضور در رسانه ملی استفاده می کند.

او همچنین یکی از پرحاشیه ترین نمایندگان این دوره مجلس از مازندران بوده است. از دعوا  و یقه گیری با معاون وزارت جهادکشاورزی گرفته تا تلاشهای پنهان و آشکار برای بی اثرکردن اصلاح طلبان.

یوسفیان تنها نماینده مازندرانی بود که در این دوره از رقابت ها هیچ رقیبی نداشت و از روز نخست راهیابی مجددش به مجلس قطعی بود.

او برخلاف یوسف نژاد و شاعری بسیار به مسائل شهرستانی علاقمند است و حتی از یک بخشداری نمی گذرد، به همین خاطر یکی از دردسرسازترین نمایندگان برای استانداری و ادارات کل استان است که در نمونه آخر می توان به ماجرای آموزش و پرورش آمل اشاره کرد.

یوسفیان در کنار شاعری و یوسف نژاد و احمدی لاشکی بیشترین حضو ر و مصاحبه را با رسانه های استانی داشته است.

در حوزه نطق ها نیز وی به مراتب بهتر از دیگران نمایندگان عمل کرد و همچنین در تذکرها نیز جزو اولین هاست.

یوسفیان تنها نماینده شمالی است که به عنوان عضو دائم کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی فعال است.

نماینده آمل به واسطه حضورش در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی یکی از رسانه ای ترین نماینده گان استان است و مدام مورد رجوع واقع می شود.

وی همچنین ریاست کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را نیز به عهده دارد که از این نظر مورد توجه و نظر خود مجلسی هاست.

 

 

 

کم کارترین و کم اثرترین نمایندگان مازندران در مجلس دهم:

 

درآغاز باید گفت که انتخاب سه نفر اول در لیست پرکارترین ها(به جز نفر سوم) اصلا سخت نبود چون فاصله یوسف نژاد با دیگران آنقدر واضح است که کار را ساده می کرد. اما انتخاب کم‌کارترین ها به جز حاشیه‌ساز بودنش کمی دشوارتر است. البته انتخاب دو نفر اول این لیست اصلا سخت نبود و به راحتی نام علی نجفی(نماینده بابل) و شمس الله شریعت‌نژاد(نماینده رامسر) را به عنوان دو نفر اول کم‌کارهای مجلس تثبیت کردیم، اما مثل پرکارترین‌ها، انتخاب سومین کم کار و کم اثر از بین دامادی؛ نماینده ساری و میاندرود و علی اسماعیلی؛نماینده نور و محمودآباد کار دشواری بود.

 

 

علی نجفی(نماینده بابل)

 

 نجفی هنوز هم توجیه نشده است که صحن علنی مجلس با اتاق کارش در سفارتخانه متفاوت است . او در واقع کم‌خبرترین نماینده مازندران در مجلس دهم است و بیشترین گفتگوها و اظهاراتش درحوزه مباحث بین المللی و امنیت ملی است. به نظر می رسد نجفی حتی شناختی درست و کامل از حوزه انتخابیه ندارد.

در مورد بحران سفید اخیر که بیشترین آسیب را به شهرستان بابل وارد کرد و قطعی گاز و برق در این شهرستان گلایه شهروندان را به همراه داشت او حتی از نمایندگان دیگر شهرستان های مازندران هم بی‌عمل تر بود و تنها چند مصاحبه در واکنش به این مسئله داشت.

انتظار می‌رفت او به شکلی فعالتر با رویکرد تخصصی با آمار و نشانه های میدانی وزرا و دولت را مورد خطاب قرار دهد اما در این مورد بسیار ضعیف عمل کرد.

در حوزه نطق ها و تذکرات نیز او جزو کم‌کارترین هاست و حضورش در قوه مقننه چندان به چشم نمی آید.

البته همچنان از او انتظار می‌رود که با توجه به جایگاه و شخصیت‌اش نقشی به مراتب پررنگ تر مخصوصا در مورد حوزه انتخابیه داشته باشد. همراهان نماینده بابل معتقدند باید به او فرصت بیشتری داد، اما به هر صورت تا به امروز او کم کارترین و کم اثرترین نماینده مازندران در مجلس دهم بوده است.

 

**نجفی هنوز هم توجیه نشده است که صحن علنی مجلس با اتاق کارش در سفارتخانه متفاوت است
**شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی است که شاعری نماینده شرق استان ریاست آن را به عهده دارد اما در همین زمینه نیز شاهد فعالیت خاصی از طرف او نبوده ایم.
**حضور دامادی با توجه به عضویتش در کمیسیون عمران در رسانه ملی و رسانه های مکتوب و مجازی کشور قابل توجه نبوده.علی رغم برخورداری از یک رسانه محلی،نقش پررنگی از وی در مازندران ثبت نشده

 

 

شمس‌الله شریعت‌ نژاد(نماینده رامسر و تنکابن)

 

دامادی و اسماعیلی هم می توانستند جای او باشند، اما شریعت نژاد به این خاطر انتخاب شد که در دور قبل نیز جزو کم کارها بود. اصولا او نماینده ای تکنوکرات است که به سهم خودش قناعت می کند و مثل یوسف نژاد و شاعری به عنوان سهم بیشتری از قدرت و نفوذ نیست.

حوزه انتخابیه او همچنان ساز جدایی می‌زند و در مورد منطقه آزاد تجاری هم نتوانسته حضوری فعال داشته باشد.

در مورد نطق ها و سخنرانی ها نیز باید او را در انتهای لیست قرار داد. میزان حضور او در رسانه های ملی و محلی نیز بسیار اندک بوده است و همین مسئله باعث شده شهرستان های حوزه  انتخابیه وی که از قضا زیباترین مناطق طبیعی مازندران نیز هستند چندان به چشم نیایند.

شریعت نژاد عضو کمیسیون کشاورزی است که شاعری نماینده شرق استان ریاست آن را به عهده دارد اما در همین زمینه نیز شاهد فعالیت خاصی از طرف او نبوده ایم.

اگرچه شریعت نژاد بر مسائلی نظیر قیمت برنج و چای یا موضوعات زیست محیطی مثل رودخانه ها و دریای خزر حساسیت هایی نشان داده اما نتوانست خود را به عنوان شخصیتی اثرگذار و صاحب نظر در این حوزه مطرح کند.

 

 

محمددامادی(نماینده ساری)

دامادی همچنان جوان ترین نماینده شمالی است و از این لحاظ مورد توجه است. وی دومین دوره نمایندگی اش در مجلس را سپری می کند و به همین خاطر انتظار می‌رود حضور به مراتب جدی تری داشته باشد.

یکی ازاصلی ترین دلایل انتخاب او به عنوان سومین نماینده کم‌کار و کم اثر، غیبت های فراوان نماینده ساری در مجلس است. وقتی شما درصحن حضور نداشته باشید و نتوانید خود را در آن فضا تثبیت کنید، میزان نفوذتان نیز کم می شود.

در مورد منطقه آزاد تجاری انتظار می رفت او به توجه به نزدیک به امیرآّباد به جوزه انتخابیه و ارجحیت غیرقابل انکار آن بر دیگر رقبا دفاعی اصولی از این منطقه کند اما او آزاد شدن کرانه ای از مازندران را پیشنهاد داد که بسیار کلی و بی اثر بود.

در مورد حضور دامادی در رسانه ها نیز با شکلی دوگانه مواجهیم. وی بیش از آنکه در فضای رسمی رسانه ای حاضر باشد در فضای غیررسمی و مجازی فعال است. توجه او به صفحه اینستاگرامش به مراتب بیشتر از توجه به خبرگزاری ها و رسانه هاست.

حضور دامادی با توجه به عضویتش در کمیسیون عمران در رسانه ملی و رسانه های مکتوب و مجازی کشوری قابل توجه نبوده است. در رسانه های محلی نیز علی رغم برخورداری دامادی از یک رسانه، نقش پررنگی از وی در مازندران ثبت نشده است.

در مورد نطق ها و تذکرات امتیاز وی منفی نیست. او تذکرات فراوانی داده اما نطق های زیادی نداشته است. آنچه تذکرات وی را زیر سوال می برد؛ به نتیجه نرسیدن آنهاست. از این دست موارد می توان به تذکرات چندباره او در مورد جاده گهرباران اشاره کرد که هنوز منتج به نتیجه موثری نشده و این جاده همچنان قربانی می گیرد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.