Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
« سپه سرائی که سپه سالار شد » - شبکه نیوز
سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 08:54 ب.ظ / Tue, 2018 April 24

- مازندران - « سپه سرائی که سپه سالار شد »

استان‌ها
تبلیغات
در رسای فقدان مهندس سپه سرا کارآفرین نمونه استان:

« سپه سرائی که سپه سالار شد »

تاریخ 14 دی 1395 ساعت 14:19:41
منبع: فریدون امیریان استاد دانشگاه وکارشناس اقتصاد سیاسی
کد خبر: 054848
زندگی امروز ما شکل گرفته از اندیشه هاو تفکر و تصمیم گیری های دیروز ما می باشد و آنچه که زایش تفکر امروز ما است و تصمیم سازی های ما را شکل می دهد فرداهای ما را نیز می سازد.
« سپه سرائی که سپه سالار شد »

 

 


« سپه سرائی که سپه سالار شد »


فریدون امیریان : راقم سطور با این مقدمه سعی دارد به ابعاد شخصیتی یک کارآفرین بزرگ و در عین حال مدیر جهادی از دیدگاه روانشناختی و جامعه شناختی بپردازد و اینکه چگونه در دهه 50 جمعی از جوانان از یک روستای محروم و دورافتاده از منطقه کسلیان سوادکوه به قصد کسب دانش و اشتغال مهاجرت می کنند. برخی مستخدم دولت می شوند، برخی دیگر به عنوان کارگر جذب کارگاه های تولیدی شده و یکی از آن جمع، واحدی تولیدی راه اندازی می کند و خود کارآفرین می شود، بطوریکه امروز تبدیل به یک هلدینگ بزرگ در حوزه صنایع سنگین فلزی شده و در ساخت اسکلتهای فلزی ساختمانی، ریلهای فلزی، سوله های فلزی، پروفیل سازی، تولید ورق رابیتس و فرم دهی ورق های رنگی با حوزه کاری فراتر از استان از جمله تهران، خوزستان، ایلام، مشهد، هرمزگان و به خصوص استان صنعتی اصفهان فعالیت دارد.

در واقع پرداختن به این شخصیت بزرگ کارآفرین می تواند یک مصداق عینی و برجسته از اقتصاد مقاومتی باشد که امروزه متاسفانه برخی آن را در سمینار ها و همایش های آنچنانی و پارچه نوشته ها و گفتگو های کاغذی و شعاری تنزل بخشیدند، در حالی که اگر ابعاد شخصیتی و مدیریتی افرادی همچون زنده یاد مهندس سپه سرا در کتب آموزشی مورد مطالعه قرار بگیرند و در فضای رسانه ملی نیز تفکر غنی و خلاق و زایشی آنها، فرهنگ سازی و الگو سازی شود جامعه را که با برخی سیاستهای غلط از جمله پرداخت ماهیانه یارانه نقدی به یک جامعه دست بگیر، غیر پویا بدل شده، که نتیجه آن ایجاد یک مدل ضد کارآفرینی و ضد تولید و غیر پویا و توام با خمودگی و سستی آفرین و پرورش تنبلی در جامعه است، به یک جامعه دست بده، کارآفرین و زنده و خلاق تبدیل خواهم کرد.


وچه راحت نمادهای فداکاری کتب درسی همچون شهید حسین فهمیده رهبر کوچک،ریزعلی خواجوی ، دهقان فداکار و نماد اثبات نظم خداوندی در شعر زیبایصددانه یاقوت حذف می شوند، در حالی که اگر از عمق تاثیر گذاری این آثار در فرهنگ سازی یک نسل واقفبودیم نسبت به حذف آنها محتاط تر عمل می کردیم .


دکتر پرویز ناتل خانلری در سال 1321 شمسی شعری با عنوان عقاب و زاغسرود و آن را به دوست قدیمی خود شادروان صادق هدایت هدیه کرد.این شعر به عنوان یکی از اشعار برگزیده و ممتاز دوران معاصر در حافظهجامعه سپرده شد.زنده یاد مهندس سپه سرا علاقه وافری به این شعر داشت و اکثرا به آن اشاره میکرد.

 

 


مردم عقاب را نمادی از ارزشهای متعالی انسان و تصویری پویا و زنده از انسان هایی تصور می کنند که جان خود را بر سر ارزش ها می گذراند کسانی که عمر کوتاه ولی باارزش و زیبای عقاب را بر زندگی طولانی توام با پستی و زشتی و حقارت زاغ ترجیح می دهند و زندگی خود را در گنداب پستی ها و حقارتهای بدنامی سپری نمی کنند.


زنده یاد مهندس سپه سرا با آن کلام صمیمی و پرانرژی و نافذ خود اکثرا این شعر فاخر را که در واقع یک تفکر استراتژیک و خلاق بود در جمع دوستان روایت می کرد « گویند زاغ 300 سال بزید و گاه سال عمرش از این بگذرد ... عقاب را 30 سال عمر بیش نباشد » این جمله ای است که در ابتدای این شعر تکان دهنده آمده. شعر درباره عقابی است که به 30 سالگی رسیده مرگ قریب الوقوع ، آشفته اش کرد ، عقاب برای رهایی از این آشفتگی به سراغ کلاغ سن و سال داری می رود تا از او راز بقا و راز طولانی عمرش را بپرسد و چاره ای بجوید کلاغ به عقاب توضییح می دهد که طول عمرش را مدیون 2 چیز می داند یکی اینکه مثل عقاب بلند پرواز نبوده و هیچ وقت به اوج آسمانها کاری نداشته و هنگام پرواز زیاد از زمین فاصله نمی گرفته و به پرواز در حد حدود زمین و در ارتفاع پست و در سطوح آشغالها اکتفا میکرد.


دلیل دوم و مهمتر کلاغ برای طول عمرش مردار خواری یا همان مرده خوری است.( به تعبیری اختلاس ها، فسادهای مالی و رانتی و چپاول و غارت بیت المال)کلاغ ، عقاب را بر بالای لاشه اسبی می برد و به او توصیه می کند که برای طول عمر از این لاشه بخورد و خودش شروع به خوردن مردار و تحسین مزه آن می کند. عقاب ابتدا شگفت زده می شود و باور نمی کرد که راز بقا این قدر پیش پا افتاده باشد بعد در خوردن لاشه ای که کلاغ به او تعارف کرد به تردید افتاد. در این تردید که دست از عقاب بودن بشوید و کلاغ وار زندگی کند یا بر عکس همچنان عقاب بماند و عمر کوتاه .
هر چند در آخر این مثنوی 81 بیتی دکتر خانلری عقاب دور کلاغ بودن و داشتن عمر دراز را خط می کشد و بر میگردد به اوج آسمانها به جایی که مرگ انتظارش را می کشید.شهپر شاه هوا اوج گرفت زاغ را دیده براو مانده شگفت سوی بالا شد و بالاتر شد راست با مهر فلک ، همسر شد لحظه ای چند براین لوح کبود نقطه ای بود و سپس هیچ نبود.


در واقع آشنایی و علاقه مندی زنده یاد مهندس سپه سرا در سنین جوانی به این تفکر استراتژیک که عقاب بودن یا زندگی زاغی موجب شد از ابتدا ردای کارآفرینی بر تن کند و یک کارگاه کوچک را از نقطه صفر راه اندازی نماید و با چند دهه سخت کوشی ، همت و تلاش و خوداتکایی ،قناعت و نظم و انضباط کاری و مدیریتی خلاقانه در سراسر کشور از خود نام نیک برجا گذاشته و حتی از مرزهای ملی هم فراتر رفته و در کشورهای همسایه از جمله آذربایجان و ترکمنستان نیز برند سوله طبرستان بدرخشد مدیریتی جهادی و همتی والا که هر ساله او را به عنوان کارآفرین برتر انتخاب میکرد بطوریکه امروز به مقامی نائل شد که همه از او به عنوان سپه سالار صنعت و کارآفرینی ، مردی بزرگ و کارآفرینی مدیر و مدیری کاریزما یاد کنند.
در این چند ساله که به خاطر مسائل مختلف از جمله تشدید تحریمهای خارجی و برخی از تحریم های داخلی ناشی از تصمیم سازی های شتاب زده و غیرکارشناسی برخی از مدیران در حوزه صنعت که وضعیت واحدهای تولیدی را بحرانی میکرد و کمر خیلی از این بنگاه های اقتصادی را شکست بطوریکه بسیاری از شهرک های صنعتی تبدیل به قبرستان سوله ها شدند بطور مثال دریک شهرک صنعتی از مجموع 52 واحد تولیدی تنها 5 واحد فعال بودندآن هم نه با تمام ظرفیت خط تولید بطوریکه بسیاری از کارگرها با تعطیلی واحدهای تولیدی خانه نشین شدند .
مهندس سپه سرا بدون استفاده از هیچ رانت و یا حمایتهای ویژه ای نه تنها در این شرایط بحرانی حوزه فعالیتی خود را کاهش نداد بلکه آنرا گسترش نیز داد. زنده یاد سپه سرا در جمع های خصوصی و دوستانه تر عنوان میکرد تمام آمال و آرزو و لذت و سعادت من در این است که برق امید و لبخند شادی را در چشمان فرزندان کارکنان خود داشته باشم و آنرا برای همیشه حفظ کنم برای همین در بحرانی ترین شرایط مالی و اقتصادی کشور تلاش و توصیه میکرد که حقوق کارکنان سر موعد پرداخت شود .
حدود 700 جوان با ورود به سیستم کارآفرینی مهندس سپه سرا به استقلال مالی رسیدند و تشکیل خانواده دادند و در شرایط امروز آیا بالاتر از این کار خدمتی هست.
مگر غیر از این است که در تعالیم آسمانی مبدا کار و کار آفرینی خداوند است . و در نگاه نبی مکرم اسلام کار کردن در ردیف جهاد در راه خدا آمده است و هر کس از راه حلال برای استغنای خود و خانواده تلاش کند و در پی روزی حلال دنیا باشدمقامی در ردیف شهدا خواهد داشت .
و امروز بیکاری، که بحق از آن به عنوان ام الفساد یاد می شود همچون طاعون از در و پنجره وارد خانه همه شده و باتبعاتی از جمله فقر، اعتیاد، خودکشی ، افسردگی، و ... باعثفروپاشی بنیان خانواده ها گردیده در چنین فضایی شخصیتی بیاید و 700 نفر جوان را از بطالت و بیکاری و سایر عوارض آن نجات بدهد. و در حالی که سایر واحد های تولیدی همچون درختان بریده شده یکی پس از دیگری بر زمین می افتند او با همان تفکر استراتژیک عقاب بودن در مقابل تمامی مصائب این اقتصاد طاعون زده می ایستد تا نیرویی تعدیل نشود و بنیان خانواده ای متلاشی نشود تا سفره خانواده ای خالی نشود تا لبخند شیرین و معصومانه فرزندی خاموش نگردد . تمام این درد ها را در وجود خود می ریزد . و کسی هم این درد و بیماری بزرگ را در وجود مهندس سپه سرا ندیدند چرا که روح بزرگ و نجابت و شکوه و اقتدار کاریزماتیک مهندس سپه سرا حجابی برای دیدن این درد خانمانسوز بود و تنها وقتی این بیماری به جسمی رسید چشم ظاهر بین ما آنرا دید.
کسی که مکه نرفت ولی درهای بسته زیادی را برای جوانان درمانده از بیکاری باز کرد و دلهای شکسته بسیاری را شاد کرد و شعله امید خیلی ها را زنده نگه داشت و چه زیبا هرروز با سلام به خدای مکه طواف خانه خدارا، با زنده نگه داشتن کارآفرینی عینیت و تحقق واقعی بخشید . فقر و بیکاری و سستی، ایمان و دین آدم را می برد و او مردانه ایستاد تا ایمان خیلی ها حفظ شود. آیا با توجه به تعالیم الهی و احادیث قدسی شایسته نیست او را شهید بنمایم و بگویم شهید مهندس حسینعلی سپه سرا. کسی که سه دهه وجودش را برای گشایش اشتغال ذره ذره آب کرد انشاالله خداوند تعالی امروز درهای بهشت خود را بر او گشود است .


و امروز میراثی که مهندس سپه سرا از خود به جا گذاشت یک میراث ماندگار و استراتژیک می باشد اندیشه ای که میتواند هر جوانی را از هر نقطه این سرزمین به سمت کارآفرینی و زندگی همچون عقاب سوق دهد اندیشه ای که تحول آفرین برایمنطقه خواهد بود . باید تندیس بزرگ مردانی همچون مهندس سپه سرا را در ورودی هر شهر قرار داد تا الگویی تمام عیار برای تکثر کار آفرینی باشد.
باید مسئولین به فرزندان رشید و برومند مهندس سپه سرا کمک کنند تا اندیشه های توسعه ای مهندس سپه سرا و خانواده بزرگ سوله طبرستان با بیش از 700 نیروی کار تحقق یابد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.