Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
حقیقتی تلخ در خصوص مسافران خیابانی در شهرهای غرب مازندران !! - شبکه نیوز
چهار شنبه، 30 خرداد 97 ساعت 04:21 ق.ظ / Wed, 2018 June 20

- مازندران - حقیقتی تلخ در خصوص مسافران خیابانی در شهرهای غرب مازندران !!

استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات
دیروز معضلاتی همچون زنان خیابانی، کودکان خیابانی و امروز در شمال کشور «مسافران خیابانی»

حقیقتی تلخ در خصوص مسافران خیابانی در شهرهای غرب مازندران !!

تاریخ 29 اسفند 1395 ساعت 12:03:33
منبع: شبکه نیوز
کد خبر: 055030
متاسفانه مسوولین حوزه گردشگری تنها به ارایه ی آمار در خصوص تعداد ورود گردشگران به شهرهای شمالی دل خوش کرده اند اما هرگز در خصوص میزان جذب درآمد از این حجم گردشگر و مسافر اظهارنظر دقیقی نداشتند/ پس از معضلاتی همچون زنان خیابانی، کودکان خیابانی و ...، امروزه با معضل دیگری به نام «مسافران خیابانی» مواجه هستیم/ گران بودن موادغذایی در شهرهای شمالی.
حقیقتی تلخ در خصوص مسافران خیابانی در شهرهای غرب مازندران !!

 

 

"مسافران خیابانی !"

 

دیروز کودکان خیابانی ؛ امروز در شمال کشور «مسافران خیابانی»پس از معضلاتی همچون زنان خیابانی، کودکان خیابانی و ...، امروزه با معضل دیگری به نام «مسافران خیابانی» مواجه هستیم.
با نزدیک شدن به بهار و آغاز تعطیلات نوروزی با کمی دقت در پارک ها و حاشیه ی خیابان ها ی شمال کشور، این وضعیت ناهنجار به وضوح دیده می شود. وضعیتی که چهره ای نامطلوب را در ذهن به تصویر می کشد.

 

شبکه نیوز shabakenews | سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی این حوزه اگرچه در سال های اخیر با جلوگیری از کلید بدستان خیابانی برای جذب مسافران و اسکان آنها در اماکن خصوصی و خارج از نظارت ، اقدامات موثری انجام داده است و درساماندهی مسافران در مکان های تحت پوشش تلاش نموده است، اما راهکارهای دراز مدت و اساسی برای جذب و هدایت آن دسته از مسافرینی که جزو اقشار کم درآمد و یا متوسط جامعه و در جستجوی مکان های ارزان می باشند، اتخاذ نکرده است.

گروهی از مسافران بضاعت مالی نسبتاً پایین تری دارند، پرحمعیت تر بوده و یا در شهرستان های هم جوار استان های شمالی زندگی می کنند و به نوعی در هر فرصتی به این منطقه سفر می کنند و به هر دلیل نمی توانند در مراکز اقامتی و هتل ها که متاسفانه نظارت درست و دقیقی بر تعرفه های آنان صورت نمی پذیرد، اسکان یابند، بنابراین ترجیح می دهند با خرید یک چادر مسافرتی که قیمت اجاره یک اطاق در یک شب می باشد، ایام بیشتری را در کنار خیابان ها و پارک ها سپری کنند.


از سوی دیگر به دلیل گران بودن موادغذایی در شهرهای شمالی، بسیاری از این مسافران موادغذایی خود را از شهرهای مبدا خریداری نموده و با خود همراه می آورند. متاسفانه مسوولین حوزه گردشگری تنها به ارایه ی آمار در خصوص تعداد ورود گردشگران به شهرهای شمالی دل خوش کرده اند اما هرگز در خصوص میزان جذب درآمد از این حجم گردشگر و مسافر اظهارنظر دقیقی نداشتند.

 

حقیقت تلخ این است که تنها دست آورد گردشگران و مسافران در نبود مدیریت صحیح در این صنعت، زباله هایی است که پس از رفتن آنها در حاشیه خیابان ها و پارک ها به چشم می خورد.


متولیان صنعت گردشگری لازم نیست برای جذب گردشگران تلاش کنند؛ چرا که جاذبه های طبیعی و خدادای خود به خود مردم را به این منطقه می کشاند؛کافی است که انر‍‍ژی خود را صرف مدیریت و ساماندهی در این بخش نمایند تا به دور از آمارها و شعارها در خصوص تعداد گردشگرانی که شمال کشور را برای مسافرت انتخاب می کنند، اثرات مثبتی متوجه معیشت و درآمد مردم شود و در اقتصاد منطقه گشایشی فراهم گردد.


امروزه اما تنها چیزی که عاید مردم و شهرداری های شمال می شود، حجم وسیعی از زباله و تصرف پیاده روها و پارک ها توسط مسافرانی است که هیچ گونه مدیریتی بر آنها اعمال نمی شود. احداث جایگاه‌ها و سوییت‌های ارزان ساحلی و جنگلی، ساماندهی وضعیت بهداشتی و ایجاد مراکز عرضه محصولات غذایی ارزان قیمت از جمله راهکارهایی است که می‌تواند در ساماندهی این وضعیت موثر واقع شود.

استان های شمالی که در گذشته قطب کشاورزی کشور بوده اند،به دلیل افزایش قیمت زمین ،واردات بی رویه و خارج از قاعده محصولات کشاورزی خصوصا برنج و مرکبات ، عدم حمایت کافی از کشاورزان و نبود نظارت کافی در تغییرکاربری که به جای کشت محصولات کشاورزی به سرعت و قارچ گونه در آنها ویلا سبز می شود ،جای خود را به صنعت گردشگری داده است که در صورت ادامه سوء مدیریت، می رود تا پیکر نیمه‌جان صنعت گردشگری نیز به اغمای دائمی فرو رود. شاهد این مدعا ، خیابان های اشغال شده و هتل‌ها و رستوران‌های خلوت است.

 

با این همه، دلخوشی فعالان حوزه ی گردشگری، برنامه ریزی متولیان امر بر اساس تجارب و دانش روز و نیز هماهنگی وحمایت سایر بخش های مرتبط و تلاش مضاعف در بُعد فرهنگ سازی است تا از این مسیر شاهد شکوفایی اقتصاد گردشگری باشیم.


"ولی اله پاشا زانوسی"

مدیر مسوول و صاحب امتیاز هفته نامه ویشار (( به معنی بیدار و هوشیار ))

 Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.