Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
درباره ردصلاحیت ها ...... بیشتر بدانید - شبکه نیوز
چهار شنبه، 30 خرداد 97 ساعت 04:20 ق.ظ / Wed, 2018 June 20

- مازندران - درباره ردصلاحیت ها ...... بیشتر بدانید

استان‌ها
پربازدیدها
تبلیغات
چرا و چه کسانی رد صلاحیت می شوند ؟

درباره ردصلاحیت ها ...... بیشتر بدانید

تاریخ 02 اردیبهشت 1396 ساعت 18:28:53
منبع: alef
کد خبر: 055086
 سوال مقدماتی این است که آیا رد صلاحیت این افراد خوب است یا بد؟ به تعبیر دیگر  رد صلاحیت این افراد در یک مکانیزم  قانونی خودش امر مثبتی است و از بی طرفی و عدالت حکایت می کند /  این رد صلاحیت ها نشان می دهد  که نظام  "میزان حال فعلی افراد است"  را با قاطعیت مورد توجه قرار می دهد .
درباره ردصلاحیت ها ...... بیشتر بدانید

 

 

درباره ردصلاحیت روسای جمهور  و....

سوال برخی از خواننده های  این است که چرا باید در جمهوری اسلامی همه روسای جمهور یکی پس از دیگری ردصلاحیت شوند؟

این سوال درستی است. اما سوال مقدماتی این است که آیا ردصلاحیت این افراد خوب است یا بد؟

به تعبیر دیگر ردصلاحیت این افراد در یک مکانیزم قانونی خودش امر مثبتی است و از بی طرفی وعدالت حکایت می کند. این ردصلاحیت ها نشان می دهد که نظام "میزان حال فعلی افراد است" را با قاطعیت مورد توجه قرار می دهد.اما چرا "حال فعلی" روسای جمهور با "حال قبلی شان" متفاوت است؟

چرا باید روسای جمهور بعد از قدرت صلاحیت شان را از دست دهند؟

فرض کنید یک نفر ثروت بسیاری داشته باشد اما امکان هزینه کردن آنرا نداشته باشد. چه اتفاقی می افتد؟ بدون شک احساس شکست درونی می کند و هر زمان ممکن است طغیان کند. مثل یک نخبه علمی که وقتی می بیند از علم او استفاده نمی شود راه مهاجرت را در پیش می گیرد. مثال ساده تر آدمی است که حرف برای گفتن دارد اما بگویند حرف نزن. این احساس دارندگی می تواند واقعی یا توهم باشد.

ریشه ردصلاحیت روسای جمهور پیشین در همین احساس دارندگی است، همین حس قدرت نهفته است. احساس قدرتی که توان مدیریت آنرا ندارند.

 

ریاست جمهوری برخلاف بسیاری از پست ها و مسندها اعتبارش بیش از آنکه به جایگاهش باشد به منشا قدرت است. قدرت رئیس جمهور از رای مردم است. رئیس جمهور با اقبال اکثریت مردم قدرت اجرایی پیدا می کند.

این قدرت مردمی اما به 4 یا 8 سال محدود شده است. حال آنکه فرد منتخب اقبال مردم را محدود نمی داند و همچنان خودش را به پشتوانه رای مردم دارای قدرت می داند. همین امر منشا انحراف می شود.

مثل پهلوانی که بگویند حق نداری از قدرتت استفاده کنی. مثل آدم متمولی که ناچار باشد هیچ خرجی نکند. روسای جمهور هم وقتی دوره شان تمام می شود، تلقی شان درست یا غلط این است که میز قدرت را باید تحویل دهند در حالیکه منشا قدرت همچنان هست.


این توهم منشا فساد است

مشکل اینجاست که این افراد تصور می کنند رای مردم، رای به شخص آنهاست و مادام العمر است. حال آنکه این رای برای انجام کاری و در یک دوره محدود است.

 

اشتباه دوم این است که خیال می کنند با این اقبال تنها می شود در قامت یک رئیس جمهور ایفای نقش کرد. از آنجائیکه که آموزش فعالیت مدنی نیافته ایم، قدرت های غیر رسمی را قدرت نمی دانیم. مثلا حاضرنیستیم با یک تشکیلات سیاسی ابراز قدرت کنیم.

فرض کنید موسوی اگر قانون شکنی نمی کرد و لجاجت نمی ورزید و درک درستی از نتایج شورشهای خیابانی و خسارات ملی و بهره برداری دشمن از شرایطی که او فراهم میکرد داشت الان نمی توانست بزرگترین تشکیلات سیاسی را تشکیل دهد؟

احمدی نژاد اگر در طول دوران ریاست جمهوری خود مقابل قانون نمی ایستاد و اختلاف افکنی نمی کرد، الان فعالترین جریان سیاسی را تشکیل نمی داد؟

همین می شود که برای بازگشت به قدرت رسمی دست به هرکاری می زنتد و به سبب توهم آن قدرت پشتیبان، خود را بی نیاز از چارچوب و قانون و نصیحت و غیره می دانند و در نهایت چنان می شود که احراز صلاحیت نمی شوند.

شبکه نیوز | shabakenews ؛

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.