Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
بزرگمرد وزنه بردار مازنی که کوردش هیچگاه شکسته نشد - شبکه نیوز
چهار شنبه، 25 مهر 97 ساعت 06:17 ب.ظ / Wed, 2018 October 17

- مازندران - بزرگمرد وزنه بردار مازنی که کوردش هیچگاه شکسته نشد

استان‌ها
تبلیغات
تشییع پیکر مرحوم منوچهر برومند + تصاویر

بزرگمرد وزنه بردار مازنی که کوردش هیچگاه شکسته نشد

تاریخ 01 دی 1396 ساعت 18:16:35
کد خبر: 055863
 ورزش مازندران عزادار شد ؛  فوت یکی از افتخارات وزنه‌برداری ایران / بزرگمرد وزنه برداری مازندرانی که هرگز رکوردش هیچگاه شکسته نشد / بر اساس این گزارش، پیشکسوت وزنه‌برداری ایران  در سن 83 سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
بزرگمرد وزنه بردار مازنی که کوردش هیچگاه شکسته نشد

 

بزرگمرد وزنه برداری مازنی رکوردش هیچگاه شکسته نشد

 
   مراسم تشییع پیکر مرحوم منوچهر برومند، بزرگمرد وزنه برداری و مازندرانی و اولین مدال آور جهانی ورزش بابلسر  با حضور مسئولان و خانواده وزنه برداری از ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شد.
 
 
منوچهر برومند در پنجم دی ماه ۱۳۱۳ در شهرستان بابلسر (استان مازنداران) چشم به جهان گشود. ورزش را از سنین نوجوانی آغاز کرد و در دوران دبیرستان در رشته والیبال به فعالیت پرداخت. با وزنه برداری در باشگاه خزر آشنا شد و سپس در تهران در باشگاه فردوسی (با مدیریت ضیایی) خیلی سریع پیشرفت نمود. در سال ۱۳۳۶ (۱۹۵۷) در مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان در تهران، ذخیره رهنوردی در ۹۰ کیلوگرم بود و دوسال بعد عضو ثابت تیم ملی شد که تا سال ۱۳۴۶ این افتخار را داشت. در رقابتهای جهانی ۱۹۶۱ در وین در ۹۰ کیلوگرم قهرمان یک ضرب جهان شد و در مجموع در مکان چهارم قرار گرفت. برومند نخستین وزنه بردار آسیا بود که از مرز ۵۰۰ کیلوگرم در سه حرکت گذشت، رکوردی که هیچگاه شکسته نشد.
 
 
 
 
 برومند، مازندران هم آسمانی شد
 
بر اساس این گزارش، پیشکسوت وزنه‌برداری ایران روز گذشته در سن 83 سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
 
برومند فقید پنجم دی ماه 1313 در شهر بابلسر چشم به جهان گشود و سال‌ها سابقه حضور در تیم ملی وزنه‌برداری، مربیگری و ریاست فدراسیون را داشت. وی همچنین سابقه دو دوره حضور در المپیک (1960 رم و 1964 توکیو) را دارد. برومند بین سال‌های 1958 تا 1965 به پنج قهرمانی متوالی در مسابقات جهانی رسید.
 
 تاریخ وزنه‌برداری و ورزش  خدمات و زحمات ارزشمند این بزرگ مرد تاریخ وزنه برداری ایران را فراموش نمی کند.

 با ایستادن روی سکوی قهرمانی بازیهای آسیایی بانکوک (۱۹۶۶) با ارزشترین مدال عمرش را به دست آورد که البته با مروری بر خاطرات زندگی ورزشی پربار استاد برومند، متوجه خواهیم شد آن مدال طلا در قبال خدمات ارزنده وی به وزنه برداری تقریبا هیچ است.

 وقتی پای اولین ها در میان باشد منوچهر برومند نخستین وزنه برداری تاریخ ایران و آسیا است که از مرز رکورد مجموع پانصد کیلوگرم در سه حرکت پرس، یکضرب و دوضرب عبور کرد. او آن رکوردها را پنجاه و یک سال پیش در رقابتهای جهانی برلین و در سی و دو سالگی به ثبت رساند؛ رکوردهایی که بهترین رکوردهای شخصی اش هم به حساب می آید:

پرس: ۱۶۷/۵ کیلو
یکضرب:  ۱۴۷/۵ کیلو
دوضرب:  ۱۸۷/۵ کیلو
مجموع: ۵۰۲/۵ کیلو

 البته اولین های برومند به همین یک کورد خلاصه نمی شود. او اولین مربی بود که تیم ملی وزنه برداری ایران را در مانیل قهرمان آسیا کرد. آن قهرمانی با پنج مدال طلا و سه برنز هنوز هم مقتدرانه ترین قهرمانی ایران در آسیاست.
 منوچهر برومند در عین تنها سرمربی تاریخ وزنه برداری ایران است که در دو دوره متوالی از رقابتهای المپیک، هدایت تیم ملی کشورمان را عهده دار بوده است؛ المپیک مونیخ و المپیک مونترال.
 او همچنین تنها وزنه برداری که به عنوانی ورزشکار و سرمربی، حضور در چهار المپیک را تجربه کرد. برومند در دو المپیک رم و توکیو عضو تیم ملی بود.

 رکورد دیگر منوچهر برومند هدایت تیم ملی در هفت دوره از مسابقات جهانی وزنه برداری و المپیک است، رکوردی دست نیافتنی در میان همه مربیان تاریخ وزنه برداری ایران.

برومند در دوران هفت ساله ریاستش در فدراسیون وزنه برداری نیز تصمیمات شجاعانه زیادی گرفت که از آنجمله می تواند به انتخاب نصراله دهنوی به عنوان سرمربی تیم ملی اشاره کرد. دهنوی با بیست و نه سال سن هنوز هم جوانترین سرمربی تاریخ وزنه برداری ایران است.
پیکر مرحوم منوچهر برومند ساعت ۹ صبح امروز جمعه اول دی ماه از مقابل ورزشگاه شهید شیرودی تهران تشییع شد و ور قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.  +تصاویر
 
 
 
 
 
Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.