Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabakenews/public_html/libraries/Helper.php on line 366
هیأت امنا مسجد جامع ساری باید در خصوص آتش سوزی پاسخگو باشد - شبکه نیوز
پنج شنبه، 22 آذر 97 ساعت 10:04 ق.ظ / Thu, 2018 December 13

- مازندران - هیأت امنا مسجد جامع ساری باید در خصوص آتش سوزی پاسخگو باشد

استان‌ها
تبلیغات
خسارتی بالغ بر 20 میلیارد تومان به مسجد جامع ساری وارد شد

هیأت امنا مسجد جامع ساری باید در خصوص آتش سوزی پاسخگو باشد

تاریخ 28 تیر 1397 ساعت 11:36:59
کد خبر: 057399
در زمان انجام عملیات اطفاء حریق رئیس سازمان آتش نشانی باید رئیس شهر باشد/ آتش نشانی به لحاظ نیروی انسانی نیز باید تقویت شود/ دیگر زمان عمل به بایدها فرارسیده است/ * بخشی از تقصیر متوجه ماست که حداقل های آتش نشانی را فراهم نکردیم/ مهار سه ساعته آتش مسجد جامع موفقیت برای آتش نشانی است
هیأت امنا مسجد جامع ساری باید در خصوص آتش سوزی پاسخگو باشد خسارتی بالغ بر 20 میلیارد تومان به مسجد جامع ساری  وارد شد

هیأت امنا مسجد جامع ساری باید در خصوص آتش سوزی پاسخگو باشدشبکه نیوز | shabakenews ؛ در نشست مشترک کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری و مدیران سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری که دو روز پس از حادثه آتش سوزی مسجد جامع ساری در محل شورا برگزار شد، زوایای مختلف این واقعه تلخ بررسی گردید.

 

زوایای حادثه آتش سوزی مسجد جامع ساری بررسی شد

در نشست مشترک کمیسیون عمران و فنی شورای شهر و مدیران سازمان آتش نشانی؛

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر ساری، در این نشست آقایان نقیبی، مدینه و نجاریان اعضای کمیسیون عمران و فنی شورا ، معیل معاون خدمات شهری شهرداری ساری، کلانتری رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری و تعدادی از کارشناسان این سازمان حضور داشتند.

فرامرز نقیبی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای شهر ساری:
چرا با وجود تحقق بودجه 3 هزار میلیاردی در دوره مدیریت عبوری هنوز آتش نشانی ساری تجهیز نشده است؟

رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری با ابراز تأسف از بروزی حادثه آتش سوزی در مسجدجامع ساری گفت: در کمتر از یکسالی که از عمر شورای پنجم شهر ساری می گذرد بارها در خصوص کمبود امکانات آتش نشانی ابراز نگرانی کرده و هشدار داده بودم و متأسفانه امروز با گذشت 6 سال از حضور آقای عبوری بعنوان شهردار ساری هنوز نتوانستیم حتی دو دستگاه ماشین مجهز آتش نشانی به داشته هایمان اضافه کنیم.

فرامرز نقیبی با بیان اینکه لباس های آتش نشانان مربوط به سالهای قبل است و از نظر ظاهری شباهت زیادی به لباس نیروهای رفت و روب شهری دارد، افزود: در دوره آقای عبوری حدود سه هزار میلیارد تومان بودجه در شهرداری ساری محقق شده است که این سوال مطرح می شود که با وجود این اعتبار قابل توجه چرا سازمان آتش نشانی تاکنون تجهیز نشده است؟

وی با اشاره به اینکه اگر آتش سوزی در مسجد جامع به بازار تسری پیدا می کرد، معلوم نبود چه عواقب ناگواری در انتظار مردم شهر بود، افزود: از ابتدای دوره چهارم شورا موضوع نرده بان 56 متری برای سازمان مطرح شده اما هنوز تحقق پیدا نکرده لذا باید جدیت بیشتری در این زمینه داشت.

رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به صحبت های شب گذشته استاندار مازندران مبنی بر اینکه هیأت امنا مسجد جامع ساری باید در خصوص بروز این آتش سوزی پاسخگو باشد، گفت: بنده در هیأت امنای حسینیه چهاردانگه ای های مقیم ساری عضویت دارم و هر تصمیمی در آن مجموعه با نظر هیأت امنا انجام می شود و طبیعی است در خصوص بروز هر اتفاقی نیز باید پاسخگو باشیم حال آنکه حساسیت در خصوص مسجدی با سه هزار سال قدمت به مراتب بیشتر است.

وی در پایان با بیان اینکه در بحث پیشگیری حوادث باید موضوع آموزش را جدی گرفت، خاطرنشان کرد: باید با کمک آموزش و پرورش ضمن آموزش به دانش آموزان در مدارس، آموزش های ایمنی به مالکان بافت های فرسوده و کسبه بازار نیز صورت گیرد.

سعید نجاریان عضو کمیسیون عمران و فنی شورای شهر ساری:

* آتش نشانی ساری به لحاظ نیرو و تجهیزات با کمبود مواجه است

سعید نجاریان عضو کمیسیون عمران و فنی شورای شهر ساری در سخنانی با تقدیر از اهتمام نیروهای خدوم سازمان آتش نشانی در اطفاء حریق و جلوگیری از تسری آن به سایر نقاط افزود: به نظرم یک گزارش کامل کارشناسی باید از این حادثه تهیه شود تا نقاط مبهم داده های موجود برطرف گردد .

وی ادامه داد: در مواجهه با این حادثه ضعف هایی دیده شد که باید بطور جد برطرف شود از جمله نداشتن آب کافی در برابر حجم وسیع حریق و نیز کمبود تجهیزات. ضمن اینکه آتش نشانی به لحاظ نیروی انسانی نیز باید تقویت شود.


* آتش نشانی به لحاظ نیروی انسانی نیز باید تقویت شود.

نجاریان خاطر نشان کرد: در رابطه با ساخت و سازها بویژه در بافت فرسوده همه ضوابط شهرسازی باید به دقت ملحوظ گردد تا خدای نکرده سازه غیر مجاز در زمان بروز سانحه ، مشکل را دوچندان نکند.

وی تصریح نمود: سالهاست از ضرورت توسعه و تکمیل تجهیزات آتش نشانی و مدرنیزه کردن آن سخن می گوئیم و به نظر می رسد اکنون دیگر زمان عمل به بایدها فرارسیده است.

رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری یادآور شد: بنده در عمرم سه بار آتش سوزی بازار ساری را دیدم. وقتی حریق شروع شد با کسی تعارف ندارد لذا باید چنان آمادگی داشته باشیم که غافلگیر نشویم. در این حادثه الحمدلله تلفات جانی نداشتیم اما گمان می کنم بخشی از تقصیر متوجه ماست که حداقل های آتش نشانی را فراهم نکردیم.


* بخشی از تقصیر متوجه ماست که حداقل های آتش نشانی را فراهم نکردیم.
وی گفت: هم نیرو کم داریم و هم تجهیزات و مسائل ایمنی هم در اماکن عمومی ضعف دارد. من معتقدم در برخی موارد وقتی هشدارها کارساز نیست ما باید رأساً ورود کرده و کمبودها را برطرف کنیم.

سید مسعود مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری:

* مهار سه ساعته آتش مسجد جامع موفقیت برای آتش نشانی است

به روز رسانی ادوات در برنامه سازمان آتش نشانی قرار گیرد

سید مسعود مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به زحمات وافری که پرسنل سازمان آتش نشانی شهرداری ساری در اطفاء حریق در مسجد جامع ساری کشیدند، اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی مسجد جامع به گونه ای است که دستیابی به آن برای ماشین های امدادی آتش نشانی دشوار است اما مهار سه ساعته آتش سوزی عظیم و گسترده ای که شکل گرفته بود را حقاٌ یک موفقیت می دانیم.

وی با بیان اینکه این موفقیت بی حساب و کتاب بدست نیامده است، افزود: شهروندان زیادی در زمان حادثه در اطراف مسجد حضور داشتند که اطمینان داریم این حضور از سر نگرانی و کمک برای اطفاء حریق بوده است و حضور ما به عنوان نمایندگان مردم نیز شاید باعث بروز اختلالاتی در روند عملیات آتش نشانان شده باشد که در همین جا به نمایندگی از اعضای شورا از عزیزان عذرخواهی می کنم.

رئیس شورای اسلامی شهر ساری با تمجید از عملکرد مناسب مدیرعامل سازمان آتش نشانی گفت: این سازمان گزارش عملکرد ماهانه خود را به صورت منظم به شورا ارسال می کند و بنده نیز آن را به نماینده شورا در سازمان ارجاع می دهم تا در صحن شورا قرائت شود.


* خسارتی بالغ بر 20 میلیارد تومان به مسجد جامع ساری  وارد شد

وی افزود: آقای کلانتری مدیری است که از سربازی به سرداری رسیده است و با توجه به این موضوع طبیعی بود که با مشاهده اجرای موفقیت آمیز و دلاورانه اطفاء حریق در مسجد جامع ساری به وضوح می شد دریافت که نیروهای آتش نشان آموزش دیده بودند.

مدینه نیز همچون رئیس کمیسیون عمران و فنی شورا با تایید سخنان اسلامی استاندار مازندران در خصوص اینکه هیأت امنای مسجد جامع باید پاسخگوی این حادثه سنگین باشند، افزود: در یک شهر بازی چرخ و فلک مسئول دارد این مکان که قدمتی تاریخی دارد و حالا هم که خسارتی بالغ بر 20 میلیارد تومان به آن وارد شده، طبیعتاً هیأت امنا باید در این خصوص پاسخگو باشند.

وی سپس بر ضرورت آمورش نکات ایمنی در بحث پیگیری از وقوع حریق تأکید کرد و افزود: تجهیز مدارس به وسائل ایمنی از جمله اولیه ترین اقداماتی است که در این زمینه می شود صورت داد.

ناصر معیل معاون خدمات شهری شهرداری ساری:

* دغدغه های اعضای شورا در خصوص موضوع آتش نشانی قابل ستایش است

معاون خدمات شهری شهرداری ساری نیز در این جلسه با بیان اینکه رعایت نکات ایمنی را باید از خودمان آغاز کنیم، گفت: در حال حاضر ساختمان سازمان آتش نشانی استحکام لازم را ندارد و از زمان ورود بنده به هیأت مدیره چندین مورد از جمله همین موضوع و همچنین تهیه مکانی جهت آموزش نیروها را در دستور کار قرار داده ایم.


* در زمان انجام عملیات اطفاء حریق رئیس سازمان آتش نشانی باید رئیس شهر باشد

ناصر معیل با بیان اینکه در زمان انجام عملیات اطفاء حریق رئیس سازمان آتش نشانی باید رئیس شهر باشد، افزود: متأسفانه نه در حادثه آتش سوزی مسجد جامع بلکه در اکثر حوادث مشاهده می کنیم هر کسی در هر جایگاهی برای خودش دستور صادر می کند.

وی با استقبال از پیشنهاد اعضای شورای شهر در خصوص همکاری با آموزش و پرورش جهت انجام آموزش نکات ایمنی به دانش آموزان گفت: شهرداری آمادگی کامل دارد تا با امضای تفاهم نامه ای این همکاری را آغاز نماید.

رئیس هیأت مدیره سازمان آتش نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری ساری در خصوص انتقاد یکی از اعضای شورای شهر مبنی بر اینکه برای خریداری نردبان 56 متری از ابتدای دوره چهارم شورا تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است، گفت: در این خصوص مدام در هیأت مدیره سازمان پیگیر هستیم و با نماینده کارخانه مربوطه به جمع بندی هایی نیز رسیده ایم.

وی با قابل ستایش خواندن دغدغه های اعضای شورای شهر در خصوص مسائل مربوط به آتش نشانی و خدمات ایمنی گفت: ما در مقام اجرا پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد و پیشنهادم این است برای پیشبرد اهداف و بهبود در کیفیت اقدامات سازمان آتش نشانی نشست های مشترک شهرداری و شورا هر 15 روز یکبار برگزار شود چرا که آتش نشانی یکی از ارکان اصلی در مدیریت شهری است.

حسن کلانتری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری:
سازمان آتش نشانی بارها در خصوص عدم رعایت استانداردها در مسجد جامع ساری هشدار داده بود

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری ساری با ارائه گزارشی از عملکرد سازمان در اطفاء حریق مسجد جامع ساری گفت: سازمان آتش نشانی بارها و به کرات در خصوص عدم رعایت استانداردهای لازم در سیم کشی های مسجد جامع ساری تذکر داده بود اما متأسفانه هیچ اقدامی برای رفع این نقیصه صورت نگرفت.

حسن کلانتری با بیان اینکه در جلسات متعددی به عدم رعایت نکات ایمنی اشاره می کنیم، افزود: بعنوان مثال بارها در جلساتی با اصناف موارد مهمی را گوشزد نموده ایم اما هیچ اقدامی صورت نمی گیرد و اگر خدای ناکرده تنها یک پارچه فروشی در بازار دچار حریق شود آن وقت همین اصناف طلبکار می شود!

وی با بیان اینکه متأسفانه از تجارب کشورهای توسعه یافته هیچ استفاده ای نمی کنیم به سفر سال گذشته خود به کشور ژاپن اشاره کرد و افزود: در این کشور آمار حوادث در حوزه آتش سوزی یک هفتم آمار در ایران است اما نیروهایشان 3 برابر کشور ماست.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساری افزود: دلیل کمبود حادثه و نامتناسب بودن تعداد نیروها را از ژاپنی ها جویا شدیم که دریافتیم علاوه بر نیروهایی که عملیاتی کار می کنند، تعداد زیادی از نیروها مشغول اقدامات پیشگیرانه هستند و به همین دلیل میزان حوادث کاهش چشمگیری دارد.

وی از حسن توجه اعضای شورای شهر ساری و حضور دلگرم کننده شان در زمان عملیات اطفاء حریق مسجد جامع ساری تشکر کرد.


گفتنی است، در پایان این نشست سید مسعود مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری با اهدای لوح سپاس از زحمات و تلاش های مجاهدانه ی حسن کلانتری رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری و حسین زاده معاون عملیات این سازمان قدردانی کرد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.