Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabakenews/public_html/libraries/Helper.php on line 366
بررسی آخرین وضعیت طرح تفکیک پسماند شهر ساری - شبکه نیوز
شنبه، 24 آذر 97 ساعت 09:49 ق.ظ / Sat, 2018 December 15

- مازندران - بررسی آخرین وضعیت طرح تفکیک پسماند شهر ساری

استان‌ها
تبلیغات

بررسی آخرین وضعیت طرح تفکیک پسماند شهر ساری

تاریخ 17 مرداد 1397 ساعت 21:38:51
کد خبر: 057490
بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری عصر سه شنبه 16 مردادماه 97 تشکیل شد.

 

 

در بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری صورت گرفت؛

بررسی آخرین وضعیت طرح تفکیک پسماند شهر ساری

 

 

بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری عصر سه شنبه 16 مردادماه 97 تشکیل شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر ساری، در این جلسه که با حضور آقایان مدینه، زلیکانی، قاسمی، نجاریان، نقیبی، یوسفی، شمشیربند و عشوری اعضای شورای اسلامی شهر، رشیدی معاون فنی و عمرانی شهرداری، رجبی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری و اصحاب رسانه برگزار شد، آخرین وضعیت طرح تفکیک پسماند شهر ساری مورد بررسی قرار گرفت.

مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری:
از مساعدت های دادستان مرکز مازندران در رفع مشکل تدفین در آرامگاه ملامجدالدین ساری تشکر می کنم

سید مسعود مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری پیش از ورود به دستور کار بیست و هفتمین جلسه شورا نطقی را به شرح ذیل ایراد نمود:

بسم ا... الرحمن الرحیم

حضور همکاران عزیز ، مهمانان گرامی و اصحاب محترم رسانه سلام و خیرمقدم عرض می کنم و امیدوارم در این ایام که جامعه اسلامی ما بیش از هر زمان دیگری به شکیبایی ، ایستادگی و تلاش مضاعف همه ما در عرصه خدمت و مراقبت از ارزش ها و سرمایه ها نیاز دارد ، با عزم و اراده محکم تری در صحنه باشیم و به دشمنان و بدخواهان که مترصد روزنه ای برای پیشبرد اهداف شیطانی خود هستند ، اجازه عرض اندام ندهیم.

متاسفانه این روزها موج گرانی ها خصوصا در رابطه با مایحتاج عمومی ، نگرانی های زیادی را در جامعه ایجاد کرده است . در این شرایط ، امید مردم بویژه اقشار آسیب پذیر به مسئولان است تا چاره ای بیندیشند و دست فرصت طلبان را کوتاه کنند .  آنچه مسلم است دولتمردان برای غلبه بر این مشکل که می تواند منشاء خارجی و هم داخلی  داشته باشد ، باید تمهیداتی را در ابعاد کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت بیندیشند و تلاش کنند تا با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی از بار اقتصادی و روانی این فشارها بکاهند . همانطورکه رهبر معظم انقلاب توصیه فرمودند ؛ برای عبور از این پیچ تاریخی ، شناخت رخنه های اقتصادی ، فرهنگی و امنیتی ، هم افزایی دستگاههای مسئول با هم و با مردم و کار و تلاش مضاعف لازم است . البته شهروندان نیز باید هوشیارانه عمل کنند و در یک فضای تعاملی ، کمک کنند تا برنامه های دولت در جهت کاهش مشکلات  و معضلات معیشتی و بهبود اوضاع اقتصادی ، عملیاتی شود. در سخنان شب گذشته ریاست محترم جمهوری هم اشاره شد که اگر همدلی و همراهی و وفاق  داشته باشیم ،  می توانیم تحریم ها و فشارها را مدیریت کنیم و از سر بگذرانیم ولی اگر تفرقه و تشتت باشد طبعا این فشارها آزاردهنده خواهد شد.

موضوع مهمی که باید اعلام کنم این است که شورای اسلامی شهر ساری در هفته های اخیر استاندارد مدیریت کیفیت  را در این مجموعه پیاده نموده و خوشبختانه موفق به اخذ گواهینامه ایزو شده است. این موفقیت  با یک عزم و همکاری جمعی حاصل شده و ما خرسندیم که شورای اسلامی شهر ساری ضمن اینکه در این حرکت اساسی پیشگام شده ، در اجرای آن نیز توفیق داشته است . لذا وظیفه خود می دانم از آقای دکتر قاسمی که کمکهای فکری زیادی در این زمینه نموده اند و نیز از همه همکاران عزیز بخاطر همراهی در مراحل مختلف اجرای طرح ،  صمیمانه قدردانی کنم.

بطوری که می دانید ، ساری اینروزها درعرصه علمی توفیقاتی داشته ، از جمله  موفقیت آقای علیرضا فتحی دانش آموز نخبه ساروی در کنکور سراسری امسال که رتبه 10 گروه آزمایشی علوم انسانی را کسب کرده است . این درخشش را  به ایشان و خانواده گرامیشان و همچنین مجموعه آموزش و پرورش شهرستان و استان تبریک عرض نموده و تاکید داریم ساری ؛ سرشار از این قبیل استعدادهای  درخشان است که باید به آنها به عنوان سرمایه های ارزشمند انسانی بنگریم و در جهت شکوفایی آن همت گماریم.

مطلب دیگر اینکه تیم امداد و نجات ایستگاه شماره 5  آتش نشانی ساری هم موفق به صعود از قله   3900  متری پاشوره شدند. این خبر از این منظر که به موضوع تربیت بدنی و آمادگی جسمانی در آتش نشانی بگونه ای اهمیت داده می شود که زمینه ساز چنین توفیقاتی شده ، قابل اعتناست و لذا به این عزیزان تبریک و خسته نباشید می گوئیم.

در همین ایامی که پشت سر گذاشتیم یکی از همکاران دفتر شورا ، (آقای حسین جعفری) در پی حادثه آتش سوزی که برایش اتفاق افتاد متاسفانه دار فانی را وداع گفت . ضمن ابراز تاسف و تاثر جا دارد این ضایعه اسفناک را به خانواده داغدار خصوصا همسر و فرزندان آن مرحوم تسلیت بگوییم و برای روح آن عزیز طلب آرامش کنیم.

و نکته پایانی این است که فردا 17 مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی است که در تقویم رسمی بعنوان روز خبرنگار نامگذاری شده است . این روز یادآور خدمات  فداکارانه ی همه خبرنگارانی است که درسخت ترین شرایط  در عرصه اطلاع رسانی ، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی  تلاش و مجاهدت می کنند و در عین حال فرصتی است تا این خدمات ارزنده را مورد توجه قرار دهیم و قدر بدانیم لذا ضمن عرض خسته نباشید و دست مریزاد به اعضای محترم خانواده بزرگ رسانه خصوصا عزیزانی که همواره با نهاد مدیریت شهری همکاری و همراهی داشته و دارند ، 17 مرداد را به تمامی خبرنگاران و اهالی قلم بویژه خبرنگاران عزیز حاضر در این جلسه  تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیق و سربلندی دارم .

وی پس از پایان نطق خود، از همکاری های حسینی عالمی دادستان مرکز استان در خصوص حل معضل تدفین اموات در آرامگاه ملامجدالدین ساری نیز تشکر کرد و گفت: با مشاوره های خوبی که آقای دکتر نجاریان نماینده شورا در سازمان آرامستان دادند، جلسه خوبی را با دادستان ساری، دفتر فنی استانداری، اداره محیط زیست، راه و شهرسازی و دانشگاه علوم پزشکی داشتیم که نتیجه آن تمدید تدفین اموات در این آرامگاه بود.

وی همچنین در ادامه جلسه در خصوص پروژه نیروگاه زباله سوز ساری که نائب رئیس شورا به ارائه گزارش مبسوطی از روند اجرای آن پرداخته بود، گفت: با توجه به اهمیت این موضوه سعی می کنیم بصورت ماهانه جلساتی را جهت بررسی وضعیت پیشرفت پروژه برگزار کنیم ضمن اینکه در روز شنبه 20 مردادماه نیز به اتفاق اعضای محترم شورا بازدیدی از محل اجرای آن خواهیم داشت.


علی اکبر زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری:
به آینده مثبت مازندران با حضور استاندار پرتلاش و دادستان توانمند در مرکز امیدوارم

علی اکبر زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری با تبریک فرا رسیدن روز خبرنگار به اصحاب رسانه، از افتتاح خانه خبرنگاران مرکز استان در پارک روشن ساری همزمان با این روز خبر داد.

وی در خصوص موضوع مورد بحث در جلسه نیز اظهار داشت: ساری تنها مرکز استانی در کشور است که طرح جامع ترافیکی ندارد اگرچه کار تدوین و تنظیم آن آغاز شده اما نمی دانم به کجا رسیده است اما با این وجود شهرداری ساری باید در این زمینه ورود پیدا می کرد و می توانست رأساً نسبت به تهیه طرح جامع ترافیک اقدام کند و در پروسه تصویب قرار می داد اما متأسفانه طرح جامع مدیریت پسماند استان مازندران وجود خارجی ندارد و شهرداری هم در این خصوص متولی نیست و نمی تواند کاری کند.

زلیکانی افزود: به عنوان یک کارشناس عرض می کنم نباید ساری به تنهایی طرح جامع مدیریت پسماند داشته باشد بلکه کل استان مازندران باید به عنوان یک کلانشهر و به صورت واحد دارای چنین طرحی باشد.

وی با بیان اینکه متولی طرح جامع مدیریت پسماند استان، اداره کل حفاظت از محیط زیست است، خواهان مکاتبه مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری با استاندار مازندران بعنوان رئیس کارگروه مدیریت پسماند استان و فرماندار ساری بعنوان رئیس کارگروه شهرستان شد تا این موضوع تهیه، تدوین و تصویب طرح با جدیت پیگیری شود.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری با تأکید بر اینکه نیروگاه زباله سوز گزینه اجرایی دفع بهداشتی پسماند بعنوان یکی از هشت عنصر موظف در مدیریت آن است، افزود: هفت عنصر دیگر باید در قالب همین طرحی که عرض کردم محقق شود.

وی با بیان اینکه با حضور مسئولان فعلی در مدیریت ارشد مازندران به آینده مثبت استان امیدوار است، اذعان داشت: الحمدلله استاندار پرتلاش مازندران، دادستان توانمند مرکز استان و... پای کار هستند لذا ما باید این موضوعات را از آنها مطالبه کنیم که واقعاً چرا طرح جامع مدیریت پسماند مازندران تهیه و ابلاغ نمی شود؟

زلیکانی با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه زباله سوز ساری 450 تن می باشد و این در حالی است که میزان زباله تولید شده در شهر روزانه 25 تن هست، افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری باید پس از راه اندازی نیروگاه عملیات اجرای جمع آوری و انتقال به نیروگاه و سایر اقدامات بعدی را انجام دهد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کسب رتبه دهم کنکور رشته علوم انسانی توسط علیرضا فتحی خاطرنشان کرد: ایشان اهل روستای ما (تلاوک) است. الحمدلله شهر و استان ما پر از این استعدادهاست که امیدوارم لیاقت استفاده از این عزیزان را داشته باشیم.

 

گزارش مبسوط علی اکبر زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری در خصوص روند احداث نیروگاه زباله سوز را در اینجا ملاحظه فرمایید.


فرامرز نقیبی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری خواستار شد:
شهرداری مستندات پروژه بوستان بانوان را به شورا ارسال کند

فرامرز نقیبی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه به طرح چند سوال از رشیدی نماینده شهردار و رجبی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند پرداخت.

وی ابتدا با اشاره به بازدید اخیرش از روند احداث بوستان بانوان خواستار ارائه گزارشی از سوی معاون فنی و عمرانی شهرداری در خصوص میزان پیشرفت این پروژه و همچنین ارسال مستندات آن به شورا شد.

نقیبی همچنین با طرح این پرسش از مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند که میزان زباله در شهرداری های مناطق سه گانه چقدر است، افزود: با گزارش ارائه شده با اجرای طرح تپش سالانه حدود 1800 تن از حجم زباله هایی که به منطقه چهاردانگه منتقل می شود، کم می شود چرا این میزان از قرارداد پیمانکار آن پروژه کسر نمی گردد؟

وی در بخش دیگری از سخنانش به تمجید از عملکرد شهرداری در اجرای همزمان چند پروژه خوب اشاره کرد و تصریح کرد: خدمات به شهروندان منطقه سه همچنان مناسب نیست و باید توجه بیشتری به آن منطقه صورت بگیرد.


علیجان شمشیربند عضو شورای اسلامی شهر ساری:
دیگر نمی شود با دادن وعده مردم را قانع کرد/ نیروگاه زباله سوزباید تا پایان سال 97 به بهره برداری برسد

علیجان شمشیربند عضو شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه با اشاره به طولانی شدن روند احداث نیروگاه زباله سوز ساری اظهارد اشت: وعده های زیادی در این زمینه به مردم داده شد و حالا 14 سال از اولین وعده می گذرد. دیگر نمی شود با گفتار درمانی مردم را قانع کرد و باید اقدام عملی در این خصوص صورت داد.

وی با بیان اینکه در آخرین وعده قرار بود مهندسان چینی برای نصب دستگاه های نیروگاه در خردادماه 97 به ساری بیایند، افزود: این وعده هم عملی نشد. درست است که اعتبارات این پروژه دولتی است اما واقعاً تا چه زمانی باید وعده های خلاف واقع به شهروندان بدهیم؟

شمشیربند با تأکید بر اینکه باید همه توان و همت مجموعه مدیریت شهری بر اتمام پروژه نیروگاه زباله سوز در پایان سال 97 باشد، اذعان داشت: مردم در منطقه چهاردانگه با مشکلات زیست محیطی فراوانی مواجه هستند چرا که دفن زباله در آن بخش وضعیت مناسبی ندارد.

وی با بیان اینکه در محل دفن زباله در چهاردانگه تصفیه خانه شیرابه تعطیل است و نکات بهداشتی نیز در دفن زباله ها رعایت نمی شود، خاطرنشان کرد: دیروز (دوشنبه) که برای انجام مأموریتی عازم چهاردانگه بودیم به صورت اتفاقی شخصاً مشاهده کردم که ماشین حمل زباله در وسط ظهر در حال عزیمت به محل دفن است در حالی که بر اساس قرارداد منعقد شده مقرر گردیده بود زباله ها در شب منتقل شوند.

عضو شورای اسلامی شهر ساری در پایان بر ضرورت نظارت هرچه بیشتر بر نحوه عملکرد پیمانکار پروژه جمع آوری، انتقال و دفن زباله به بخش چهاردانگه تأکید کرد.


سعید نجاریان رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری:
آموزش شهروندان برای تفکیک پسماند باید از مهد کودک ها و مدارس آغاز شود

سعید نجاریان رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری نیز در این جلسه آموزش شهروندان در خصوص تفکیک پسماند شهر را ضروری ترین نکته اجرای این طرح مهم خواند و افزود: آموزش در این زمینه باید از مهد کودک ها و مدارس ابتدایی آغاز شود تا بسیاری از هزینه ها با کاهش روبرو شوند.

وی با اشاره به در پیش بودن ماه محرم و مراسمات عزاداری سرور و سالار شهیدان گفت: توجه به مساجد، حسینیه ها و تکایا که در این ایام با خیل عظیمی از جمعیت عزاداران مواجه هستند، ضروری است و باید امکانات لازم در خصوص تفکیک مناسب پسماند در اختیار آنها قرار گیرد.

نجاریان افزود: در مقطعی سطل های زباله در خیابان ها و معابر شهر به طور کامل جمع آوری شدند اما در ادامه تعداد کمتری از سطل ها جایگزین شدند که این کمبود به شدت احساس می شود.

رئیس کمیسیون بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به نقش اساسی سازمان مدیریت پسماند شهرداری پس از افتتاح نیروگاه زباله سوز خاطرنشان کرد: باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که سازمان از همین الان درگیر این موضوع باشد تا در زمان آغاز بکار نیروگاه دچار مشکل نشویم.


قاسم قاسمی رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای اسلامی شهر ساری:
باید برای سلامت محیط زیست که تأثیر فراوانی بر سلامت شهروندان دارد، هزینه کرد

قاسم قاسمی رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای اسلامی شهر ساری در طلیعه اظهاراتش دست نوشته ای را به مناسبت روز خبرنگار به شرح زیر قرائت کرد:

مشهور است که تاریخ را فاتحان می نویسند، امروز در آستانه روز خبرنگار هستیم، روز مقدس پیوند قلم و کلمات.

و قلمی که خدا به آن سوگند یاد کرده است و قلمی که شریعتی آن را توتم خویش خوانده است.  سر تعظیم فرود می آورم در پیشگاه مقدس آنانی که تقدس قلم و زبان خویش را حفظ کرده و قلمی را به درهمی چند نفروخته اند.  خبرنگارانی که برای فاتحان خبر نگارش نکرده اند و جوهر قلم خویش را خون مردم سرزمین خویش دانسته اند. هم آنانی که زیر بار تهدیدهای زر و زور و تزویر کمر خم نکرده اند.

من این روز را به این خبرنگاران تبریک می گویم و از آنان می خواهم کمک کنند تا صفحه مطبوعات و رسانه های استان را از مواجب بگیران خبرنگار نما پاک نمائیم.

وی در ادامه به حضور یکساله اش در سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری بعنوان نماینده شورای شهر اشاره کرد و افزود: باید به این نکته توجه داشت که جمع آوری، انتقال و دفن زباله اگرچه از وظایف ذاتی سازمان مدیریت پسماند است اما در حال حاضر به اقتضای شرایط این وظیفه ها از عهده سازمان خارج است.

قاسمی در خصوص سوال یکی از اعضای شورا مبنی بر اینکه چرا میزان پسماند های بدست امده از طرح تپش از قرارداد پیمانکار پروژه انتقال و دفن زباله به چهاردانگه کسر نمی شود، گفت: متأسفانه این قرارداد حجمی منعقده شده است و بر اساس تناژ نیست و به همین دلیل نمی توان آن را محاسبه و از قرارداد کم کرد.

وی با بیان اینکه طرح تفکیک پسماند پروژه ای است که نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد، افزود: این کار همچون کار در معاونت فرهنگی و اجتماعی با هزینه هایی همراه است و درآمدی نمی توان برای آن متصور بود.

رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای اسلامی شهر ساری با تأکید بر اینکه سلامت محیط زیست تأثیر فراوانی بر سلامت شهروندان دارد و برای این مهم باید هزینه کرد، اذعان داشت: سازمان با توجه به وضع نابسامان اقتصادی کشور در حال تأمین منابع مالی برای پشتیبانی از طرح تپش و پرداخت حقوق پرسنل است.

وی حمایت همه جانبه از سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری را ضروری قلمداد کرد و خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس، فرماندار، مدیران دستگاه های استانی و شهرستانی و اعضای شورای شهر همگی باید به سازمان کمک کنند تا اهداف طرح تفکیک پسماند محقق شوند.


کوروش یوسفی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر ساری مطرح کرد:
لزوم تجدید نظر در شیوه گفتار درمانی مسئولان برای مرتفع نمودن مشکلات خبرنگاران

کوروش یوسفی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر ساری هفدهم مرداد را فرصت مغتنمی برای رسیدگی به مشکلات اصحاب رسانه دانست و اذعان داشت: متأسفانه مشاهده می شود که بسیاری از دستگاه ها در هفته خبرنگار گفتار درمانی می کنند در حالی که معتقدم باید این شیوه عوض شود تا به مسائل مربوط به خبرنگاران بهتر نگریسته شود.

وی به دستاوردهای علمی فرزندان ساری در میادین ملی و بین المللی اشاره کرد و افزود: کسب مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی توسط محمد شریفی، رتبه دهم کنکور رشته علوم انسانی توسط علیرضا فتحی و همچنین رتبه هشتم کشور در رشته هنر توسط خانم یگانگی از جمله این موفقیت ها بود که باید ارج گذاری درخور شأنی صورت گیرد.

یوسفی به انتقاد از آمار ارائه شده توسط مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری در بیست و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر ساری پرداخت و افزود: برای شهر مرکز استان با دارا بودن 150 هزار خانوار و 350 هزار نفر جمعیت آمار 14 درصد مشارکت در طرح تفکیک پسماند جالب نیست و باید تلاش بیشتری صورت گیرد تا این آمار در سالهای آتی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

عضو فرهنگی شورای اسلامی شهر ساری با بیان اینکه حدود 400 مدرسه در سطح شهر وجود دارد، به ضرورت همکاری با آنها در طرح تپش اشاره کرد و افزود: امضای تفاهم نامه هایی با مدیران مدارس به گونه ای که در ازای میزان ارائه زباله های خشک خدماتی به آنها ارائه گردد می تواند کمک حال اجرای طرح تپش باشد.

وی افزایش مشارکت شهروندان در تفکیک پسماند شهر از طریق درگیر نمودن مجتمع های بزرگ را مهم خواند و تصریح کرد: این کار می تواند فشار زیادی را از روی دوش سازمان مدیریت پسماند بردارد.

یوسفی همچنین به انتقاد از انعقاد قرارداد حجمی با پیمانکار جمع آوری، انتقال و دفن زباله شهر ساری پرداخت و خاطرنشان کرد: متأسفانه از سال 92 تاکنون این موضوع به دفعات مطرح شده اما هیچ اقدامی از سوی شورا برای اصلاح آن صورت نمی گیرد و به نظرم هیچ عزمی در این زمینه وجود ندارد.


اسفندیار عشوری عضو شورای اسلامی شهر ساری:
گزارش تخلفات شهرداری در خصوص مدیریت پسماند را به سازمان بازرسی ارائه داده ام

اسفندیار عشوری عضو شورای اسلامی شهر ساری در این جلسه با اشاره به بازدید اخیر اعضای کمیسیون عمران و فنی از معدن زباله در منطقه چهار دانگه اظهارد اشت: پس از آن بازدید دو نکته مورد تأکید قرار گرفت که اول ابطال قرارداد سوری که با پیمانکار برای عملیات خاکبرداری بسته شد، بود.

وی افزود: دومین مورد هم این بود که بر اساس قرارداد با پیمانکار، باید به ازای هر 24 ساعت 70 متر مکعب شیرابه زباله تصفیه شود و به قابلیت مصرف در کشاورزی برسد اما همان روز آقای معیل معاون خدمات شهری شهرداری اعلام کردند این میزان 20 متر مکعب است و الان در گزارش مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند این میزان 5 تا 10 درصد اعلام شده و این درحالی است که پرداختی به پیمانکار به میزان 70 متر مکعب صورت می گیرد!

عشوری افزود: بنده گزارش این تخلفات را به سازمان بازرسی ارائه داده ام و امیدوارم آنها بتوانند جلوی این اتفاقات را بگیرند.


عباس رجبی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری:
چهارده درصد از شهروندان ساروی در طرح تفکیک پسماند شهر ساری مشارکت دارند

عباس رجبی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با بیان اینکه از این جهت زباله را طلای کثیف می خوانند که می تواند منبع درآمد عظیمی برای کشورها باشد، افزود: متأسفانه در کشور ما از این صنعت پول ساز به خوبی استفاده نمی شود در حالی که شهرداری ها می توانند با استفاده از آن به درآمدهای پایدار رسیده و کمتر از قبل به درآمدهای ناپایدار اتکا کنند.

وی با مقایسه وضعیت دفع زباله دو کشور ایران و ژاپن گفت: در ژاپن تنها 3 درصد از زباله ها دفع می شوند، 17 درصد بازیافت و 80 درصد نیز به انرژی تبدیل می شوند در حالی که در ایران از 50 هزار تن زباله تولیدی در روز حدود 48 هزار تن دفع می شود که اصلاً آمار خوبی به حساب نمی آید.

رجبی با بیان اینکه طرح تفکیک پسماند شهر ساری از مرداد 96 به همت شهرداری ساری آغاز شده و هم اکنون 58 کلبه طرح تپش در سطح شهر فعال هستند، اذعان داشت: چهارده درصد از مردم مرکز استان در این طرح حضور دارند و روزانه حدود 50 تن زباله خشک اعم از فلز، پلاستیک، شیشه و کاغذ از شهروندان دریافت می شود.

وی از توزیع سطل های زباله  مخصوص در بین ساکنان ساختمان های بلند مرتبه و آپارتمان های سطح شهر ساری جهت تفکیک زباله از مبداء خبر داد و افزود: تا پایان مرداد بیش از 2400 واحد در طرح تپش مشارکت خواهند داشت.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری ساری با بیان اینکه کار آموزش تفکیک پسماند در مدارس و دانشگاه ها آغاز شده اذعان داشت: تاکنون بیش از 26 هزار نفر در این زمینه آموزش دیده اند که این آمار همچنان رو به افزایش است.

وی توزیع حدود 50 هزار کیسه زباله مخصوص اتومبیل در بین شهروندان، تجلیل از مشترکان تپش و همچنین تشویق اصناف، بازاریان و مساجد به مشارکت در طرح تپش را از دیگر برنامه های به اجرا درآمده توسط سازمان برشمرد و افزود: طرح نظارت بر زباله گردهای شهری نیز در دستور کار قرار دارد که قرار است در ماه آینده با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی و نظارت و اجرای سازمان انجام شود.

رجبی در پایان از همراهی ها و حمایت های اعضای شورای اسلامی شهر ساری و به ویژه قاسم قاسمی نماینده این شورا در سازمان مدیریت پسماند قدردانی کرد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.