Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
شب های شالیزار دیدنی نیست - شبکه نیوز
آدینه، 27 مهر 97 ساعت 04:15 ق.ظ / Fri, 2018 October 19

- اجتماعی - شب های شالیزار دیدنی نیست

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

شب های شالیزار دیدنی نیست

تاریخ 07 آبان 1391 ساعت 12:57:26
کد خبر: 021828
شهریور است و زمین داغ ترین ترانه ی تابستانی اش را سر می دهد. آسمان می درخشد و از دورتر ها آواز خوب پرنده ای به گوش می رسد. صبح شرجی و مرطوبی ست و صدای خش خش آرام ساقه ها ، روستا را پر کرده است. اینجا دنیا حال خوشی دارد . بهار گذشته است و کودکان سبز دشت، دیگربزرگ شده اند. حالا از آن  مزرعه ی سبزبا ساقه های ترد خبری  نیست.  دیگر بعد آن همه رنج ،  زمین ترک خورده و خشک ، جان گرفته و عطر شالیزار دنیا را پر کرده است.
شب های شالیزار دیدنی نیست

 

 

شالیزار نقاشی بی نظیریست.  دانه ها ، زمین را می شکافند و دشت ، در بستری ازرنج و دانه وآب به دنیا می آید.

چشمانم از این همه  زیبایی به وجد آمده است !

 

می نشینم و یک ریسه ی شالی برمی دارم و  بو می کنم... چه کسی جز خداوند، تمام قصه ی عاشقانه ی کشاورز و مزرعه اش را می داند.

چه کسی جز او حرفهای مهربان شالیکار با خوشه ها و گنجشک ها را می شنود و محبت به              لاک پشت های کشتزار را می فهمد .

خوب گوش کن ! این صدای پای خداست که هر بارآهسته  از میان ساقه های خشک مزرعه عبور می کند و اوست که  همواره آغوش کشتزاررا از دانه های طلا  لبریز می سازد.

 

اینجا شمال است وهرگز خورشید از نوازش شالیزارها  خسته نمی گردد . اینجا  در سایه ی دستان  زخمی  وپینه بسته ی شالیکار ،خوشه ها قد می کشند و طلایی رنگ می شود.

اینجا ردپای داغ تابستان بر مزارع می افتد، داس ها عرق می ریزند و انبوهی از کلاههای حصیری در حال درو کردنند.

 

کشاورز دشت های خدا ! خرده های کاه ، سر تا پایت را پوشانده و ردپای عرق ، روی پیراهنت نشسته است. بیا  زیر سایه ی این درخت کمی بنشین و استکان چایت را با غزل های شیرین شالیزارت بنوش. بیا که دنیا ، گیج عطر این مزرعه است.

شالیکار! آرزو می کنم همیشه کیسه های  روزی بر دوشت سنگین و رزقت آسمانی باد.

 

 

واردات بی رویه تولید را بیمار می کند

 

همه ساله به هنگام برداشت برنج ، شالیکاران دغدغه فروش محصولات خودشان به قیمت مناسب را دارند که این دغدغه ناشی از پر بودن بازارهای داخلی از برنج خارجی است.

 

در سالهای گذشته واردات بی رویه موجب گردیده بود تا انبارهای شمال تا فصل برداشت سال بعد لبریز از برنج های فروش نرفته باشد واین معضل خسران بزرگی برای تولیدکنندگان و بازرگانان بود.

 

 

مجمع نمایندگان مازندران در نامه‌ای به رئیس جمهورخواستار جلوگیری از واردات برنج به کشور در زمان برداشت و فروش محصول شدند.

در این نامه که به امضای تمام نمایندگان مازندران و چند نماینده از استان‌های گیلان و گلستان در مجلس شورای اسلامی رسیده است، بیان شد: محصول برنج دسترنج کشاورزان مظلوم و مغبون خطه شمال است که با هزینه بسیار بالای تولید از جمله کمیایی و گرانی نهاده‌های کشاورزی، کمبود آب زراعی و عدم حمایت دستگاه‌ها ذیربط با قیمتی افزون بر سال‌های گذشته به دست آمد.

واردات برنج خارجی به ویژه برنج هندی که مستقیما از بندر امام وارد کشور شد به گونه‌ای است که بازار شهرهای مازندران و گیلان را اشباع نمود.

 

نمایندگان شمال کشور در مجلس در این نامه با اشاره به قانون ممنوعیت واردت برنج 3 ماه قبل برداشت ، خطاب به رئیس جمهور نوشتند: جناب آقای رئیس جمهور؛ آیا در شرایطی که امسال سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شد با محصولات کشاورزی و به ویژه برنج که محور خودکفایی و مقابله با تحریم‌ها و تهدید‌ها به حساب می‌آید چه مقامی مسئولیت کنترل و پاسخگویی را دارد؟

 

در ادامه این نامه بیان شد: کشاورزان گیلان، مازندران و گلستان که در واقع با ایثار تمام، سربازان عرصه تولید و خودکفایی‌اند سزاور تحمل چنین وضعیت رنج‌آوری نیستند.

در پایان این نامه از رئیس جمهور درخواست شد که به سرعت و صراحت با استفاده از اختیارات قانونی نسبت به کنترل و ساماندهی این محصول استراتژیک اقدام و با دست‌های پیدا و پنهان که کمر به نابودی کشاورزان بسته‌اند برخورد شود.

 

 

رئیس انجمن برنج ایران نیز در گفتگو با خبرنگار ما نسبت به واردات برنج در فصل برداشت این محصول انتقاد کرد و درباره تعیین سرانه برنج در کشور می گوید: در این باره باید گروه حکمیت بین دستگاه‌های ذیربط تشکیل گردد.


جمیل علیزاده‌ شایق با بیان اینکه همه قرائن نشان می‌دهد در فصل برداشت واردات برنج همچنان ادامه دارد، می افزاید: بحث و گره اصلی این است که نمی‌دانیم چقدر واردات نیاز است!؟

 

همچنین معاون بهبود وتولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران در رابطه با واردات برنج به خبرنگار ما می گوید: توصیه جهاد کشاورزی مازندران این است که چهار تا شش ماه از زمان شروع برداشت واردات صورت نگیرد.

 

همچنین رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران می گوید: در زمان فصل برداشت برنج، واردات این محصول به کلی ممنوع می باشد تا کشاورزان حمایت و تقویت شوند.

 

مرتضی هاشم پور می افزاید: در صورت نیاز به واردات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نظر وزارت جهاد کشاورزی را بعنوان یکی از مستندات لحاظ خواهد شد.

 

سیاست تعرفه‌گذاری واردات برنج مبهم است

 

 

دبیر انجمن برنج کشور می گوید: سیاست تعرفه‌گذاری واردات برنج مبهم و نامشخص بوده و دردی از کشاورز دوا نمی‌کند.


علیزاده شایق درباره میزان تعرفه‌ی واردات برنج در زمان فعلی که مصادف با فصل برداشت این محصول است، می افزاید: هر مسوولی میزان تعرفه را متفاوت اعلام می‌کند و این تعرفه با نوسان زیادی همراه است.

 

وی یاداور می شود: دولت برای نظم دادن به بحث واردات برنج باید تکلیف خود را در زمینه تعرفه‌گذاری مشخص و اعلام کند چه زمانی، چه میزان و به چه منظور این تعرفه را لحاظ می‌کند.


دبیر انجمن برنج کشور با تاکید بر این‌که تعرفه‌گذاری واردات برنج باید در چارچوب مشخصی قرار گیرد،اضافه می کند: زمانی که کشور نیازمند واردات برنج است، باید تعرفه‌ واردات به نفع مصرف‌کننده کاهش یابد و در زمان برداشت محصول داخلی برای حمایت از تولید داخلی میزان تعرفه‌ واردات افزایش یابد.

 

علیزاده شایق می گوید: در کشور ما واردات و تعرفه‌گذاری در راستای حمایت از تولید و مصرف نیست که در این راستا ساماندهی این سیاست ضروریست.

 

 

اختلاف در میزان سرانه مصرف برنج!

 

طی سالهای گذشته وزارت بازرگانی میزان سرانه مصرف برنج را 46 کیلوگرم و وزارت جهادکشاورزی به اتفاق انجمن برنج و موسسه تحقیقات کشاورزی آن را 36 کیلوگرم اعلام نمودند که این اختلاف در تعیین میزان سرانه مصرف برنج ، نیاز کشوربه واردات  را در هاله ای از ابهام قرار داده است.

 

تا زمانی که میزان دقیق سرانه مصرف مشخص نشود و این مجموعه به یک وفاق  نرسند نیاز واقعی به واردات مشخص نشده و این تولید ملی  همچنان دچار چالش خواهد بود.

 

رئیس انجمن برنج ایران با بیان اینکه وزارت بازرگانی میزان سرانه مصرف برنج را 45 تا 46 کیلوگرم و وزارت جهاد کشاورزی به اتفاق انجمن برنج و کارشناسان مستقل ای میزان را 36 تا 37 کیلوگرم اعلام می کنند، می گوید: انجمن برنج، موسسه تحقیقات کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که نیاز کشور 500 تا 600 هزار تن است درحالی که وزارت بازرگانی اعتقاد دارد این کسری یک میلیون و 200 هزار تن می باشد .

 

علیزاده‌ شایق  در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه در سال گذشته یک میلیون و 520 هزار تن برنج معادل 3 برابر نیاز کشور وارد شده است ، اضافه می کند: واردات باز می‌گردد به اینکه که مصرف سرانه چقدر محاسبه شود و در این رابطه پیشنهاد دادیم باید یک حکم و گروه کارشناسی بررسی میدانی انجام دهند و مصرف سرانه را مشخص کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب ،افزایش تولید برنج در کشور را شاهد بودیم، می افزاید: از 630 هزار هکتارسطح زیر کشت برنج در کشور ، حداقل 2 میلیون و 300 هزارتن محصول تولید می شود که از نظر کیفی هم شرایط خوبی داشته است.

معاون بهبود وتولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه واردات برنج باید براساس سرانه 36 کیلوگرم صورت گیرد ،می گوید: سرانه واردات برنج در حال حاضر 45 کیلوگرم در نظر گرفته می شود که این میزان بیشتر از سرانه واقعی هر ایرانی است.

یحیی ابطالی با اشاره به اینکه واردات بی رویه ، میزان عرضه را نسبت به تقاضا افزایش داده و کاهش قیمت را بدنبال دارد ، می افزاید: موید این مساله دپو شدن برنج های وارداتی در اقصی نقاط کشور حتی در مناطق برنج خیز است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران نیز در رابطه با اختلاف وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی در رابطه با میزان سرانه مصرف برنج خاطرنشان می کند: این اختلاف یک پیشینه دیرینه دارد و باید از آمارهای سلیقه ای عبور و به سوی وفاق ملی حرکت نمود.

مرتضی هاشم پور می افزاید: هرزمان این آمار به دلایلی کم و زیاد شود میزان سرانه هم از اعتبار برخوردار نخواهد بود.

 

وی یاداور می شود: کشور تابع عرضه و تقاضاست و تا نیازی نباشد وارداتی شکل نمی گیرد.

 

 

 

روند فعلی تنظیم بازار به مصلحت کشور نزدیک تر است

 

مجلس شورای اسلامی طرحی را دستور کار دارد تا وظیفه تنظیم بازار و قیمت گذاری را از وزارت بازگانی به وزارت جهادکشاورزی واگذار نماید تا از اختلاف رویه در آمارهای سرانه مصرف و میزان واردات و صادرات ، تعرفه گذاری و اعلام قیمت خرید تضمینی جلوگیری و این مسولیت به متولی بخش کشاورزی واگذار شود.

 

کارشناسان کشاورزی واگذاری این مسولیت را در راستای حمایت از تولیدکننده بسیار مناسب می دانند در حالی که رئیس سازمان بازرگانی مازندران می گوید روند فعلی به مصلحت کشور است.

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: در حال حاضر طرحی در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است که بخشی از وظایف وزارت صنعت، معدن وتجارت را به وزارت جهادکشاورزی واگذار نماید تا در تنظیم بازار و میزان عرضه و تقاضا بصورت یکپارچه عمل شود.

 

هاشم پور اضافه می کند: با توجه به اینکه تنظیم بازار در ماهیت خود از یک پیچیدگی خاصی برخوردار بوده و حرفه، تخصص و دانش خاص خود را می خواهد ، نمی توان به راحتی آن را مجموعه دیگری واگذار نمود.

 

وی تاکید می کند: تنظیم بازار فقط یک اختیار نیست که از یک دستگاه به دستگاهی دیگر واگذار شود بلکه یک تخصص ، دانش و فن می باشد.

 

هاشم پور با بیان اینکه روند فعلی باید ادامه یافته و به مصلحت کشورنیز نزدیک تر است، می گوید: وجود اداره تنظیم بازار ، وجود کارشناسان، توسعه بازار، بازرگانی داخلی و معاونت بازرگانی خارجی ، ساختار و تشکیلاتی است که در وزارت بازرگانی وجود داشته و صرف یک تغییر کشور را به مراد خود نمی رساند.

 

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران از آغاز خرید تضمینی برنج از 25 مرداد خبر می دهد و می افزاید: در سال گذشته با مبلغ 600 میلیارد ریال 40 هزار تن برنج پرمحصول از کشاورزان خریداری گردید و امسال نیز تمهیدات خرید 25 هزار تن برنج پرمحصول در نظر گرفته شده است.

 

هاشم پور یاداور می شود: دولت و شورای اقتصاد قیمت مصوب خرید برنج پرمحصول در سال گذشته را 1480 تومان و در سالجاری 1720 تومان اعلام نموده است.

 

 

نوسازی صنایع تبدیلی افزایش تولید را بدنبال دارد

 

فرسوده بودن صنایع تبدیلی برنج در کشور میزان تولید راکاهش داده و درنهایت نیاز به واردات را افزایش می دهد.

با اصلاح ساختار شالیکوبی ها و اصلاح مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت ، 50 تا 80 درصد نیاز واردات در همین وضعیت تولید و سرانه مصرف تامین خواهد شد.

 

نوسازی شالیکوبی ها طی سالهای گذشته انجام شده ولی متاسفانه از روند خوبی برخوردار نیست و تزریق اعتبارات به این بخش در جهت افزایش میزان تولید ضروری است.

 

رئیس هیأت مدیره تعاونی شالیکوبی داران استانهای شمالی در گفتگو با خبرنگار ما می گوید : صنایع تبدیلی برنج فرسوده بوده و نوسازی و بازسازی کارخانه های شالیکوبی وبکارگیری دستگاههای فوق مدرن برای افزایش راندمان تولید ضروری است .

تقی جعفریان می افزاید:  تمام تلاش دولت بر این است که در زمینه خرید ارقام پر محصول برنج سرمایه گذاری کند که در این رابطه مشکلاتی شامل ارزیابی کارشناسان در خرید برنج وتعیین قیمت پایه ، معضلات توزین و نیز عدم رفتار مناسب با کشاورزان در حین خرید وجود دارد.

 

وی درباره معضلات مربوط به تولید برنج با کیفیت، از جمله طارم اضافه می کند: با توجه به اینکه درصد قابل توجهی از تولید برنج در شمال مربوط به کشت طارم است ، حمایت مطلوبی از این تولید ارزشمند توسط دستگاههای ذیربط صورت نمی گیرد و مسیر سوداگری و رانت و وعده های سرخرمنی موجب می شودتا در این زمینه  واسطه ها سوء استفاده کنند.

 

رئیس هیأت مدیره تعاونی شالیکوبی داران استانهای شمالی یاداور می شود: در بحث واردات برنج خارجی باید از نقطه نظرهای دستگاههای حرفه ای همچون شرکتهای تعاونی استفاده شود و در برنامه ریزی برای تولید محصولات کشاورزی بویژه برنج و کشت دوباره آن، شرکتهای تعاونی می تواند عاملی موثردر تشویق و ایجاد انگیزش در کشاورزان باشند.

 

جعفریان با بیان اینکه واردات بی رویه ،برنج را به نابودی خواهد کشاند، می گوید: افزایش هزینه های تولید برنج رغبت کشاورزان به کشت این محصول استراتژتیک را کم نموده وآنان بدنبال کشت دیگری می روند.

 

 

ضایعات برنج در کشور 15 درصد بیشتر است

 

همچنین معاون بهبود وتولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه ضایعات برنج در مراحل تولید، برداشت و فراوری بسیا ر بالاست، می گوید: ضایعات برنج کشور نسبت به کشورهای پیشرفته که از تکنولوژی روز دنیا برخوردارند حدود 15 تا 18 درصد بیشتر است که با اصلاح ساختار شالیکوبی ها و اصلاح مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت ، 50 تا 80 درصد نیاز واردات در همین وضعیت سرانه مصرف تامین خواهد شد.

 

ابطالی با بیان اینکه یکی از راههای کاهش هزینه تولید ارتقاء درجه مکانیزاسیون در تولیدات مانند کاشت ماشینی است، یاداور می شود: برای تامین نیاز داخلی کشور برداشت مکانیزه برنج در سطح 135 هزار هکتار انجام شد که حدود 65 درصد سطح برداشت برنج را شامل می‌شود و در مقایسه با سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

 

وی ادامه می دهد: برداشت مکانیزه علاوه بر کم‌کردن سختی و سهولت کار موجب کاهش ضایعات 5 تا 10 درصد برداشت به روش سنتی می‌شود و سرعت در برداشت و ارتفاع مناسب برداشت سبب می‌شود تا در بحث برنامه‌های کشت مجدد توفیق‌های خوبی حاصل شود.

 

ابطالی می افزاید: سطح رتون در مازندران به سطح 50 هزار هکتار و نشای مجدد نیز به 19 هزار هکتار رسیده که نسبت به زمان مشابه در سال قبل حدود 45 درصد رشد داشته است.

 

وی خاطرنشان می کند:  مازندران 42 درصد سطح زیر کشت و حدود 40 درصد تولید برنج کشور را به ود اختصاص داده و رتبه اول را در تولید برنج داراست.

 

علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور نیزبر کاهش هزینه های تولید تاکید می کند و یاداور می شود: اگر طرحهای وزارت جهادکشاورزی اجرایی شوند هزینه تولید کاهش یافته و در نتیجه برنج ایرانی از نظر قیمت قابل رقابت با برنج خارجی خواهد شد.shabakenew/

 انتهای گزارش#

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.