Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
روشی برای تأمین نیازهای آب گیاهان مناطق بیابانی - شبکه نیوز
یک شنبه، 01 مهر 97 ساعت 11:42 ب.ظ / Sun, 2018 September 23

- اجتماعی - روشی برای تأمین نیازهای آب گیاهان مناطق بیابانی

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

روشی برای تأمین نیازهای آب گیاهان مناطق بیابانی

تاریخ 08 دی 1391 ساعت 22:55:19
کد خبر: 027618
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سمنان از ساخت نخستین شبکه لایسیمتری ایران در سمنان خبر داد.

داریوش قربانیان افزود: در این طرح برخلاف طرح‌های مشابهی که ساخته شده، شبکه‌ای از لایسیتمر ساخته شده است. در این شبکه لایسیمتر 24 لایسیمتر در کنار هم قرار گرفته و یک سازه بتنی مسقف ولی زیر زمینی ساخته شده است.

وی از پیشرفت فیزیکی 70 درصدی دومین لایسیمتر ایران در سمنان برای تأمین نیازهای آب گیاهان مناطق بیابانی خبر داد و گفت: این لایسیمتر در بخش زراعت و باغبانی به کار می‌رود و اولین فاز آن در دهه فجر افتتاح می‌شود.

 قربانیان با بیان اینکه این شبکه با این ویژگی‌ها برای نخستین بار در کشور در استان سمنان ساخته می‌شود، اضافه کرد: در این سازه میزان مصرف آب گیاهان خشک برآورد و میزان آب مصرفی برای تولید انبوه آن ارایه می‌شود.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان سمنان با بیان اینکه در ساخت این شبکه از مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور مشاوره گرفته شده است، خاطرنشان کرد: این شبکه با اتکا به تخصص نیروهای بومی استان ساخته شده است.

وی با بیان اینکه برآورد اولیه هزینه ساخت این پروژه سه میلیارد و 60 میلیون ریال است، اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت برخی اقلام مورد نیاز، برای ساخت نهایی این سازه به اعتباری بالغ بر پیش بینی اولیه نیاز وجود دارد.

وی همچنین گفت: ساخت این سازه در برخی استان‌ها نظیر کرمان انجام گرفته، اما ساخت لایسیمتری در این ابعاد و اندازه و با این میزان از دقت برای نخستین بار در سمنان انجام گرفته است.

کسب اطلاعات در مورد تبخیر و تعرق که فرایندی ترکیبی از تبخیر و تعرق گیاهی است، در برنامه‌ریزی آبیاری و زهکشی بسیار حائز اهمیت است و لایسیمترهای وزنی به عنوان یکی از دقیق‌ترین روش‌های اندازه‌گیری مستقیم تبخیر تعرق می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.