Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
بیانیه کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مازندران به مناسبت روز سینما - شبکه نیوز
آدینه، 30 شهریور 97 ساعت 04:11 ب.ظ / Fri, 2018 September 21

- اجتماعی - بیانیه کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مازندران به مناسبت روز سینما

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات

بیانیه کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مازندران به مناسبت روز سینما

تاریخ 21 شهریور 1390 ساعت 04:30:00
کد خبر: 005514
شبکه نیوز: 21شهریور ماه به عنوان روز ملی سینما نام گذاری شده است و این روز سرآغاز آشنایی ایرانی ها با پرده سینما و این هنر صنعت گسترده و جهانی به شمار می رود.
بیانیه کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مازندران به مناسبت روز سینما  
سینما،به عنوان هنری مدرن و تکنولوژیک، پدیده ای است که در مغرب زمین متولد و به مشرق،هدیه شد. این پدیده به همراه صنعت و سخت افزار خود، نرم افزاری به همراه داشت که ما به آن عنوان «فرهنگ» را اطلاق می کنیم. فرهنگی که به نوعی،انعکاس دهنده مجموعه افکار،اخلاق و منش های مردمان آن سامان است. ما سینما را پذیرفتیم. مثل خیلی از ملل و اقوام دیگر و یا شاید هم چاره ای جز پذیرفتن نداشتیم. اما این پذیرش نه منفعلانه، بلکه یک نظریه مذهبی و برگرفته از اخلاق انسانی ما همراه بود.  

امام خمینی(ره) در اولین سخنرانی شان، پس از بازگشت به کشور در دوازدهم بهمن سال 1357 در بهشت زهرا،جمله کلیدی و مهمی را درباره هنر سینما بیان کردند و فرمودند: «ما با سینما مخالف نیستیم. ما با فحشا مخالفیم». این جمله حضرت امام، به نوعی موضع نظام اسلامی و حکومت دینی ما در مقابل پدیده هنر سینما؛ تلقی شد. اما از سوی دیگر، سینما همیشه وامدار فرهنگ ها، خرده فرهنگ ها، ادبیات، شعر و سایر هنرهای انسانی بوده است. سینما در طول تاریخش همیشه از ادبیات بهره گرفته و نقش سینما، خیلی اوقات با تار و پود شعر، تنیده و دیده شده است. یقینا همین داد و ستد و مراوده و تعامل است که می تواند به مفهوم تعبیر «سینمای ملی»، جامه حیات پوشانده و معنی دهد.

«سینمای ملی» می تواند در خدمت آمال، آرمان ها و باورها و نیازهای مردم سرزمین ما باشد. نقشی که سینمای ایران در طول و پس از هشت سال دفاع مقدس ایفا کرد، در این مورد، مثال زدنی است. نگاهی به دوره خاصی از این سینما، اینکه این تلقی ما از ملیت سینما و تعامل پرتکاپو و جذاب و دوست داشتنی آن است با مردم و ویژگیهایشان. در واقع باید بدانیم، سینمای ما هرگاه به «اصالت»های ملی که ریشه در فرهنگ ایرانی اسلامی دارد نزدیک شده است، توانسته خالق نقاط پررنگ و مرتفع و قابل تأملی باشد و هرگاه از این وادی فاصله گرفته و به داشته های ملی و فکری و اعتقادیش، پشت کرده، اتفاقات ناگواری را تجربه نموده است.
شاید روز ملی سینما،فرصت خوبی باشد تا اهمیت این هنر در زندگی اجتماعی مردم عزیز ایران با شناخت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند:

اهمیت فراوان این هنر، و کارآمدی و تأثیرگذاری عمیق آن، مسئولیت سینماگران و تمامی دستگاه ها و رده های مدیریتی مؤثر دراین هنر را کاملاً سنگین می کند.
اگر یک کارگردان با نیت خدایی فیلمی را ارائه دهد که موجب تقویت ایمان، افزایش انضباط اجتماعی و احساس مسئولیت شود، اجر الهی را نیز کسب خواهد کرد.

بدون تردید با شکوفا شدن استعدادها و فعال تر شدن دستگاه های پشتیبانی کننده، می توانیم در زمینه کارهای سینمایی و هنرهای نمایشی به سطح برجسته ای در دنیا برسیم.
جامعه هنری ما، باید در تبیین ابعاد این حقیقت باعظمت، با پدید آوردن کارهای هنری ارزشمند در همه زمینه ها به ویژه هنر سینما که گویای ابعاد عظیم این انقلاب باشد، دین خود را به دین انقلاب ادا کند.
به امید ارتقا روز افزون سینمای ایران .Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.