Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/shabaken/domains/shabakenews.com/public_html/libraries/Helper.php on line 366
تحلیل سهم مسئولان و تعمیق معنویت در جامعه - شبکه نیوز
سه شنبه، 24 مهر 97 ساعت 12:28 ق.ظ / Tue, 2018 October 16

- مازندران - تحلیل سهم مسئولان و تعمیق معنویت در جامعه

اخبار امروز
استان‌ها
تبلیغات
ترویج فرهنگ راهیان نور

تحلیل سهم مسئولان و تعمیق معنویت در جامعه

تاریخ 29 فروردین 1397 ساعت 23:29:41
منبع: شلمچه نیوز
کد خبر: 056135
وقتی در کشورمان با پدیده های کارتن خوابی و گورخوابی مواجهیم ، کار سختی برای نهادینه کردن فرهنگ و یاد شهدا در بین نسل جوان خود داریم.
تحلیل سهم مسئولان و تعمیق معنویت در جامعه

وقتی در کشورمان ما با پدیده های کارتن خوابی و گورخوابی مواجهیم ، کار سختی برای نهادینه کردن فرهنگ یادمان شهدا در بین نسل جوان خود داریم.

هر فکر و هر مکتبی برای آنکه بتواند استمرار داشته باشد نیاز به توجه به آرمان هایش و ترویج و زنده نگه داشتن آنها دارد، قطعا شهادت در گفتمان انقلاب و اسلام به عنوان یکی از آرمان های اساسی و مهم مطرح است و اردوهای راهیان نور بی شک احیاکننده فرهنگ شهادت، مقاومت و به شکل کلی احیاگر گفتمان انقلاب اسلامی محسوب می شود.

اختصاصی – شلمچه نیوز: با عنایت به آنچه عنوان شد، اردوهای راهیان نور هرساله در مناطق یادمان عملیاتی با حضور انبوه مردم انقلابی کشورمان به صورت باشکوهی برگزار می شود اما براستی اگر قصد واکاوی اهداف این برنامه فرهنگی را داشته باشیم چالش هایی عظیم بر سر راه مسئولان فرهنگی کشور قرار دارد که نمی توان به سادگی از کنار آن عبور کرد.

متأسفانه ما در کشوری زندگی می کنیم که علیرغم بهره مندی از مواهب مختلف طبیعی و ذخائر معدنی و سایر امتیازات خاص اقتصادی، اما در تأمین معیشتی مردم عاجز مانده ایم توزیع عادلانه ثروت در بین مردم بیش از یک هنجارسیاسی و اجتماعی، به یک رویا تبدیل شده است.

اخبار اختلاس های هزاران میلیاردی مسئولان رده بالای دولتی، اخبار فروش قاچاق زنان ایرانی به کشورهای عربی، ترویج اعتیاد و طلاق در بین جوانان، ترویج ازدواج سفید برگرفته از فرهنگ های غربی، ناهنجاری اخلاقی و بزهکاری های اجتماعی و مهمتر از همه بیکاری جوانان مباحث تأمل برانگیزی هستند که بی شک آنقدر سایه سنگین بر اجتماع و افکار عمومی افکنده اند که حتی فعالیت های خادمان فرهنگی در مناطق یادمان شهدا را نیز تحت الشاع خود قرار داده اند.

ما از یک سو جوانان را به حضور در مناطق عملیاتی و یادمان شهدا ترغیب می کنیم اما در سوی مقابل خبر فسادهای مالی و سوء استفاده های برخی مسئولان بهت و حیرت مردم را به همراه داشته است.

ما از یک سو جوانان را تشویق به حضور در مناطق عملیاتی برای سرمشق گرفتن از راه شهدا می کنیم اما فساد اخلاقی شاخص ترین مسئولان فرهنگی ، بی اعتمادی در بین مردم را ایجاد کرده است و برخی مدیران منصوب به خانواده های شهدا از موقعیت رفیع اجتماعی شان برای مقاصد سوء بهره می برند و در لباس خدمت، به مردم خیانت می کنند.

خادمان شهدا برای ترویج فرهنگ نام آوران این دیار جوانان را دعوت به الگوبرداری از سیره پاک آن سبک بالان عاشق می کنند اما نوامیس ما در اجتماع توسط اتباع افغان مورد تعرض قرار میگیرند و برخوردهای بازدارنده ی قابل توجهی برای جلویگری از تکرار آن صورت نمی گیرد!

مسئولان فرهنگی برای نشان دادن شهامت و شجاعت دلاوران این مرز و بوم و شهدای مدافع حرم، چه زحماتی که نکشیدند اما در سوی دیگر ما از رسانه ملی ای ضربه می خوریم که در تولید محتوای برنامه های مورد نیاز مردم عاجز و ناخودآگاه بستر را برای استفاده مردم از برنامه های ماهواره ای فراهم می کند.

تحلیل مذکور با اقتباس از فرمایش مقام معظم رهبری اشاره به این موضوع دارد که ایشان اقتصاد را مسئله اول کشور قلمداد می کنند که این رفع دغدغه معظم له از سوی دولتمردان می تواند به افزایش باورهای دینی مردم برای الگوبرداری از سیره یادمان شهدا بینجامد.

به ‌راستی پیشرفت اقتصاد کشور و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در منظومه‌ ی اصولی و آرمانی انقلاب و نظام اسلامی چه جایگاهی دارد؟

چرا این روزها رهبر انقلاب اسلامی مکرراً مسائل و مشکلات اقتصادی و معیشتیِ مردم را مورد تأکید قرار داده و حل این مشکلات را از مسئولان کشور مطالبه می‌کنند؟

وقتی در کشورمان ما با پدیده های کارتن خوابی و گورخوابی مواجهیم ، کار سختی برای نهادینه کردن فرهنگ یادمان شهدا در بین نسل جوان خود داریم.

نسلی که پویا و تشنه حقیقت طلبی هاست و بی شک این دو مقوله را در مقایس مقایسه قرار می دهد و شاید در سردرگمی قرار بگیرد که جوانان این مرز و بوم برای انقلابی به شهادت رسیده اند که حافظ منافع مردم در تمامی سطوح بوده و اینک برخی مسئولان نظام از برادر رئیس جمهور گرفته تا معاون اول رئیس جمهور قبل و دیگران منصوبان برخی مسئولان عالی نظام، در خفقان فسادهای مالی دست و پا می زنند و شنیدن اخبار آن جز بی اعتمادی و دلسردی مردم، چه پیامدی می تواند داشته باشد؟!

حال آنگه نباید اجازه داد با سهل انگاری و ناکارآمدی برخی مسئولان در برخورد قاطعانه با فسادهای اخلاقی و اداری در سطوح مختلف، بستر برای به انحراف کشاندن نسل جوان به سوی فرهنگ های غربی فراهم و تبلیغات تخریبی غربگرایان در سیاه جلوه دادن انقلاب و آرمان های آن با موفقیت همراه باشد که این مهم خود رسالت عظیمی است که عزم انقلابی و روحیه جهادگونه می طلبد و باید با همدلی و اراده ی انقلابی به منحصه ظهور گذاشته شود.

باید بپذیریم در برخی از مواقع اعتراض مردم به مسیر حرکت کشور و دولت در زمره حقوق اساسی آنها است و شاید توجه مسئولان کشور به سخنان رهبری را باید بیش از هر زمانی سرلوحه امور قرار داد چرا که اهمیت موضوع «معیشتِ مردم» در «منظومه‌ی ارزشی انقلاب اسلامی» تا آنجاست که رهبری بر اساس سخنان امام خمینی (رحمه‌الله ) آن را یکی از «خطوط اصلی انقلاب» معرفی می‌کنند.

براساس سخنان امام رحمه‌الله، موضوع «مردم»، «استقلال کشور»، «تدین و پایبندی به مبانی اسلامی»، «مبارزه با استکبار و زورگویی»، «مسئله‌ی فلسطین»، «موضوع معیشت مردم»، «توجه به مستضعفین و رفع فقر»، خطوط اصلی انقلاب هستند که از ترکیب آنها «هندسه‌ی انقلاب» به‌دست می‌آید و توجه اساسی مسئولان دولتی به این مولفه ها می تواند مکمل ترویج فرهنگ یادمان شهدا در بین مردم به ویژه نسل جوان ما باشد.

شلمچه نیوز خاطر نشان می کند در صورتی که طبقات محروم یعنی حامیان اصلی انقلاب احساس کنند که امور مهم کشور در قبضه سرمایه داران و رفاه طلبان قرار گرفته نسبت به اصل نظام و تأمین اهداف انقلاب بدبین می شوند و به تدریج از صحنه های انقلاب کنار می کشند و این بزرگ ترین ضایعه برای کشور ما است.

در صورتی که رفاه طلبان در مصادر مهم امور کشورداری قرار گیرند بیم آن می رود که به تدریج روح تجمل گرایی بر ادارات حاکم و مسولان فرهنگی جامعه آنگونه که باید نتوانند فرهنگ حسنه یادمان شهدا و الگوبرداری از سیره پاک آنها را در بین جوانان نهادینه کنند چرا که جوانان به خوبی مسائل را برای خود ارزیابی و این دو موضوع را در یک کفه ی ترازو نمی گذارند…

در همین راستا تأسیس ساختمان های مجلل اداری و غیر اداری، تزیین هرچه بیشتر اداره های دولتی، تأسیس هتل های بسیار لوکس و چند ستاره، بی توجهی دستگاههای کارفرمایی به حق و حقوق کارگران و اعتراضات گسترده و برحق به عدم پرداخت ماهها حقوق ، برگزاری کنفرانس ها و کنگره های پرهزینه و تشریفاتی و کم فایده، سفرهای تشریفاتی و کم سود داخلی و خارجی و ده ها امور تجملاتی دیگر به صورت یک ارزش حکومتی در می آید و گفتمان یادمان را از یاد می برند .

در این صورت، اموال عمومی که باید در راه تأمین عدالت اجتماعی و فقرزدایی و تأمین نیازهای واقعی توده های محروم و مستضعف صرف شود به مصرف تجملات غیر ضروری خواهد رسید کاری که با اهداف مهم انقلاب اصلاً سازش ندارد و در این رویکرد نمی توان به معنای واقعی روحیه شهادت طلبی و عدالت خواهی را در کشور ترویج داد و صراحتاً در این رویکردها، اردوهای جهادی به گذران وقت نسل جوان ما تبدیل می شود که این مسئله شاید مهمترین دغدغه ای است که باید متولیان امر بدان واقف و برای جلوگیری از ایجاد اینگونه ذهنیت ها در بین نسل آینده دار ما سعی و تلاش بسیار نمایند.

نگارنده این گزارش معتقد است باید فرهنگ راهیان نور را به عنوان سیره موفق و موثری که در بیان مقام معظم رهبری مورد تأکید قرار گرفته، را ارج نهیم و در تقویت آن بکوشیم .

انتظار می رود همانگونه که شهدا در راستای حفاظت از آرمان ها و ارزشها، از جان خود گذشتند، مسئولین دولتی نیز در قبال این موضوع احساس مسئولیت نمایند و نشستن بر روی صندلی های خود و زندگی رفیع اجتماعی شان را متأثر از دلاوری های شهدا و ایثارگری های جانبازان سرافراز انقلاب بدانند.

باید تأکید کنیم که خادمین و مردم کارشان را قوی تر از مسئولین فرهنگی دولتی به انجام می رسانند و در عرصه ها و بحران ها تا پای جان و مال در صحنه اند و استفاده از ظرفیت حضور همه جانبه مردمی و خادمی در راهیان نور بهترین راه مقابله با تهدیدات برای رسیدن به منویات و اهداف مقام معظم رهبری می باشد و ما رسانه ها قطعاً خود را پیشگام در خط مقدم این جبهه فرهنگی می دانیم…

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نامو ایمیل اختیاری می‌باشد.